Automobiliu po gražiausias Čekijos pilis

Vilnietė Jolanta Mickūnienė ilgai nenustygsta vietoje. Per metus paprastai išsiruošia į dvi tris keliones. Jos vyras – sėslus žmogus, tačiau senai žmonos svajonei pakeliauti po Čekiją automobiliu negalėjo atsispirti. Jolanta kelionei ruošėsi kelerius metus, skaitinėjo įvairią literatūrą. Nepavykus išsinuomoti sutarto autobusiuko į kelionę trys poros leidosi dviem lengvaisiais automobiliais.
Pirma nakvynė Lenkijoje. Vakarėjant keliauninkai sustojo pakeleivingame kaimyninės šalies motelyje (vienam asmeniui be pusryčių lovos kaina – apie 22 Lt). Kelionės pradžia, kaip ir visa kelionė, buvo smagi. Visos poros gerai pažįstamos, be ambicijų ir kompleksų. Nuostata buvo vieninga – svarbiausia puiki nuotaika, kurios niekas negali sugadinti. Kitas principas – neišleisti daug pinigų, stengiantis pamatyti kuo daugiau vertingų, pasaulinio lygio kultūros ir gamtos objektų. Katovicai – paskutinis Lenkijos pasienio miestelis.

Sveika, išsvajotoji Čekija!

Pirmoji stotelė – Kromerižo miestelis su renesansine XIII a. vyskupų pilimi ir XVI a. suprojektuotu nepaprasto grožio parku, kuris kartu su pilies kompleksu nuo 1998 metų yra saugomas UNESCO. Čia siūloma apžiūrėti ypač vertingą salių interjerą, unikalią paveikslų galeriją, nepaprastai gražius gėlynus. Tačiau čia lietuviai ilgai neužtruko, kadangi už nakvynę, kurią čia surado, būtų tekę pakloti po 130–140 Lt už kambarį. Kiek toliau, netoli Vyškovo, nakvynė motelyje kainavo po 20–25 Lt žmogui. Toliau maršrutas vedė pro Brno. Laikydamiesi plano neužsukti į didesnius miestus, automobiliai riedėjo Blansko link. Laukė UNESCO saugomi gamtos paminklai: Punkevskio urvai ir Maciuchos bedugnė.

Moravsky Karstascekija-masina1.jpg
Į šiaurę nuo Brno, Drachansko aukštumoje turistai lankosi Moravijos Karste, kur palyginti nedidelėje teritorijoje (120 km2) sukoncentruoti visi vaizdingiausi karstiniai dariniai: kanjonai, daubos, olos, požeminės upės ir ežerai, urvai. Keliauninkų laukia nuostabi išvyka valtimis, baidarėmis vandens telkiniais, esančiais 40 m gylyje, vis leidžiantis iki 140 m Maciuchos prarajos. Žymiąją Balkarko olą galima apžiūrinėti ištisus metus.
Moravijos karstinė žemė yra viena unikaliausių vietų Čekijoje. Kalkakmenio uolos pradėjo formuotis devono periodo metu (prieš 350 mln. metų). Jos užima daugiau kaip 25 km ilgio ir nuo 2 iki 6 km pločio teritoriją. Joje yra užregistruota daugiau kaip tūkstantis urvų, iš kurių keturiuose galima lankytis.
Punkvo urvai (138 m) – pasaulio pasididžiavimas, stalaktitų „puošmenimis“ neturintys lygių visoje Centrinėje Europoje. Lankytojai įsigyja bilietus, kuriuose nurodyta ekskursijos valanda. Į kalną pasikeliama traukinuku. Keltuvu pakylama į Maciuchos bedugnės viršų. Čia yra restoranas, apžvalgos aikštelė. Į žygį leidžiamasi nurodytu laiku ir išlendama į bedugnės apačią. Čia sėdama į laivus ir požemine Punkvos upe keliaujama po urvų pasaulį. Urvuose vėsoka, apie dvylika laipsnių, todėl būtina šilčiau apsirengti. Erdvus Katerinskos urvas verčia aikčioti iš nuostabos: stalaktitų ir stalagmitų suformuoti kelerių metrų aukščio įspūdingi meno kūriniai primena bambukų giraitę. Spalvų dekoracijomis pasižymi Balcarkos urvas. Skliautuoti Sloupsko Šošuvske urvai atveria bedugnę ir svarbius archeologinius radinius. Čia buvo rasti priešistorinio žmogaus pėdsakai.
Pasigėrėję urvais ir nuostabia kalnų panorama keliautojai toliau rieda link Valticos ir Lednicos pilių, kurias vieną nuo kitos skiria septyni kilometrai. Pakeliui daug švarių ežeriukų, kuriuose smagu atsigaivinti, nuplauti kelionės dulkes.

Lednica-Valtice kultūros kompleksas

Tai unikalus XIX a. žmogaus ir gamtos kūrinys, Lichtenšteino palikimas, 1996 metais įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Saugomų objektų pagrindas – Lednicos ir Valticos pilys – pastatytos anglų neogotikos stiliaus dvasia. Ekskursijos (bilieto kaina 7–10 Lt) gidė pasakoja čekiškai, tačiau kasoje galima gauti ekskursijos aprašą įvairiomis kalbomis. Pilys įspūdingos architektūros, medžiu ir ragais puoštomis salėmis, daugybė prabangių eksponatų, vertingų reliktų. Šalia – nepaprasto grožio sodas, pilnas įvairiaspalvių žiedų ir kvapų.
Iš kitos pusės – kavinukės, ,,statinės“ vynui degustuoti, į kurias panyra lankytojai… Netoli ir atskiri nameliai apsigyventi turistams, kuriuose surado nakvynę vilniečiai.
Kitą dieną daug įspūdžių suteikė Valticos pilis su tokia pat prabanga, ekspozicijomis, šalimais akis džiuginančiu parku. Viduje, pagrindinėje salėje – gyvos muzikos koncertas. Šis rajonas pasižymi vyndaryste, bet kuriame miestelyje galima degustuoti vynus. Valticos pilies rūsyje taip pat įsikūręs vyno rūsys, kuriame galima ne tik paragauti įvairių rūšių vyno, bet ir nusipirkti patikusios rūšies vyno buteliuką. Labai įdomus šalčio vynas. Jis gaminamas iš pirmos šalnos pakąstų vynuogių. Šis vynas labai brangus, tačiau jo galima nusipirkti paragauti (50 gr.).

Telčo miestelis

Kitas aplankytas Pietų Moravijos perlas, pakeliui smagiai pasipliuškenus didžiuliame ežere, buvo Telčo miestelis ir pilis. Ši vietovė 1992 metais taip pat įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Miestelio centras – senamiestis su unikaliais viduramžių pastatais. Pilis šviečia prabanga ir įspūdingu interjeru. Tuo metu kaip tik vyko muzikos festivalis, įtraukiantis visus į šventinį šurmulį.
Pakely unikalios viduramžių architektūros miestelis Čebonas, saugantis daug istorijos liudijimų, jį taip pat žadama įtraukti į pasaulio paveldo sąrašą.

cekijos-pilis.jpgHluboka nad Vlatvou

Bene gražiausia Čekijos pilis, iškilusi net ant 83 m olos, šalia vaizdingų Podgrabio apylinkių. 1285 metais ji minima keliaujančių vienuolių užrašuose kaip „žmogaus triūso ir milžiniškų pastangų stebuklas“. 1838 metais pagal Vienos architektų planą pradedama ręsti nauja, lyg dvynys panašėjanti į garsiąją Vindzoro pilį Anglijoje, tvirtovė. Šiuo metu tai trijų aukštų valstybės klerkų buveinė, savo forma panaši į stačiakampį su dviem vidiniais kiemeliais ir dešimtimis stebėjimo bokštelių. Gausybėje salių eksponuojamos ginklų, tapybos, rankdarbių ekspozicijos. Aplink esantys sodai, draustiniai, miniatiūriniai medžiotojų dvareliai žavi viso pasaulio klajūnus. Keista, kad tokioje ypatingoje vietoje gidai pasakoja tik čekiškai.

Česky Krumlovas

Tai didžiausia Čekijos pilis. Miestelis išsidėstęs ant Vltavos upės kranto. Šis vienas gražiausių Čekijos ir Centrinės Europos miestelių minimas istoriniuose šaltiniuose nuo 1253 m. Pirmieji žemės ir pilies savininkai buvo lordai Krumlovai. Šis unikalus istorinis kompleksas susideda daugiau kaip iš trijų šimtų gotikos ir renesanso pastatų, sudarančių gerai išsilaikiusį vieningą viduramžių architektūros kompleksą. 1992 metais miestelis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Čia lankytojams pristatomi net penki turistiniai maršrutai, kurie su nuotraukomis pateikti prie kasų skelbimų lentoje. Kadangi turistų daug, ant bilieto nurodytas ekskursijos laikas. Miestelyje ir pilyje vyksta daugybė renginių: parodų, koncertų, spektaklių. Čia galima leisti laiką visą dieną ir tikrai neatsibos. Turistams siūloma apžiūrėti miestelį keliaujant pėsčiomis, karietomis ar plaukiant upe baidarėmis. Apsinakvoti ir maitinis miestelyje yra brangu. Įsikūrę sodyboje už 10 km nuo centro keliautojai smagiai praleido dar vieną vakarą ir naktį šioje puikioje šalyje (nakvynė po 25 Lt žmogui). Prekybos centruose prisipirko įvairiausių rūšių sūrių, kurių įvairove gali didžiuotis Čekija, ir juos smagiai vakarais degustavo, užsigerdami alumi ir vynu, kurie labai nebrangūs ir gero skonio.

Františkovy Lažne
Kurortinis miestelis su mineraliniais vandenimis, gausu geležies klodų, kurie sumaniai panaudojami įvairioms ligoms gydyti. Nuostabi gamta, pušynai. Keliautojai pasigėrėjo grojančiu fontanu, kuris kas porą valandų pagal muziką atlieka įspūdingą šokį, paragavo mineralinio vandens iš įvairiausių gręžinių, pasigrožėjo gražiai sutvarkytu miesteliu.
Františkovy Lažne garsūs ir tuo, kad gydo nevaisingas moteris. Liudininkių teigimu, čia pasirodė spindinti šv. Marija su kūdikėliu ant rankų ir pasakė: „O moterys, vienintelis jūsų išsigelbėjimas šie, iš po motinos žemės gelmių trykštantys šaltiniai…“ Čia suplaukia visokių tautybių, visokio amžiaus likimo nuskriaustosios, kurių dauguma sugrįžta visiškai sveikos. Šalies medikai teigia, kad pasveiktų visos, jei atvyktų gydytis ne vienos, o su vyriškiu, o jei jo neturi, tai reikia susirasti partnerį vietoje. Stotingi, dailūs čekai visuomet pasiruošę pagelbėti viešnioms.
Procedūros nesibaigia baseinais ir purvo voniomis. Pacientės būtinai turi nueiti iki stebuklingojo talismano – berniuko skulptūros. Būtent šioje vietoje prabilo šventoji, todėl čia buvo iškaltas žymaus skulptoriaus L. Tantiškovo monumentas. Nuo daugybės prisilietimų nusipoliravęs, atrodo, jog ir naktį žiba. Sakoma, kad jeigu paliesi apatinę kūdikio kūno dalį – gims mergaitė, o jei viršutinę – berniokas.

Teplicos terminiai baseinai

Karlovy Varų kurorte teko tik trumpam sustoti. Mieste jaučiama rusiškos dvasios ir kultūros įtaka, grandioziškumas, pilkumas. Kelias skubina tolyn į Teplicos terminius baseinus. Baseinai lauke ir viduje. Už 7 Lt čia galima pliuškentis dvi valandas. Aptarnavimas puikus. Įspūdžių daug, smagių ir atpalaiduojančių. Gamtinis mineralinis vanduo, pasižymintis daugybe gydomųjų savybių, šalina judėjimo sutrikimus, kraujotakos ir nervų sistemos negalavimus. Svarbiausios procedūros – terminės vonios ir patyrusių instruktorių vedamos jogos pamokėlės, atliekamos karštuose šaltiniuose. Šiuos malonumus išbando visi.
Kurortas yra lomoje tarp Krušno kalvų ir Čekijos Vidurio kalnyno. Tai vienas seniausių ir kartu šiuolaikiškiausių kurortų Europoje. Teplicos slėnio gydomųjų šaltinių šlovė sklido jau prieš 2000 metų Čia suplaukdavo lepintis karaliai, grafai, princai. Tai rodo archeologinės Romos monetų iškasenos, rastos Pravržidle, ir keltų papuošalai, pinigai, išrausti intensyviai istorikų tyrinėjamoje Duchovo vietovėje. Mesti į šaltinius monetas, taip atsidėkojant vandenų deivėms, senas paprotys, žinomas dar nuo antikos laikų. Ankstyvųjų viduramžių analuose minima šios vietovės slavų apgultis (tikriausiai norėjo pasigydyti…) ir garsusis šv. Jono Krikštytojo vienuolyno įkūrimas, vadovaujant karingajai karalaitei Juditai. Kurorto viešbučiai ir kiti pastatai skęsta parkų ir sodų žalumoje, į kuriuos vakarais pasipila būriai poilsiautojų. Vieni vaikštinėja, kiti ant suoliuko prisėda, šaškėmis, šachmatais vienas kitam smegenis, kad neapsamanotų, knibinėja. Galima ir aktyviau leisti laiką: golfas, kūno rengyba, tenisas, baseinas su čiuožykla, sieninis (skvošas), jodinėjimas, dviračiai, oro balionai, lėktuvai, sklandytuvai, gaidžių peštynės, šunų lenktynės. Greitaeigiai traukiniai, maršrutiniai autobusiukai padės visur suspėti. O aplankyti tikrai yra ką. Krušnogorskio teatras, opera, baletas, dramos teatras, muzikos festivalis.

„Babilono“ vandens pramogosczech_beer1.jpg

Maršrutas veda Libereco link. Pakely nakvynė jaukioje kaimo sodyboje. Įspūdinga Libereco rotušė. Bilietas į vandens parką „Babilonas“ kainuoja apie 13 Lt. Daugybė įvairiausių atpalaiduojančių ir sportinių vandens pramogų, kokių tik galima sugalvoti. Už 14 km link sienos su Lenkija, yra Jablonekso bižuterijos muziejus, kurį aplankyti svajoja kiekviena moteris. Nors buvo pirmadienis ir muziejus neveikė, bižuterijos parduotuvė turėjo daug gražių dalykų pasiūlyti keliautojoms. Čia ir buvo įsigyti vertingiausi suvenyrai. Vyrai jautė neapsakomą džiaugsmą galėdami pradžiuginti savo moteris puikiomis dovanomis.
Kelias toliau vedė namų link. Jelena Gura – pirmasis jaukus Lenkijos pasienio miestelis, nepašykštėjęs puikaus reginio akims.
Kas suplanuota, viskas aplankyta. Kelionė visiems labai patiko, buvo linksma, smagi ir įspūdinga.

Patarimai pradedantiems keliautojams

Būtina įsigyti žemėlapį (kuo smulkesnį) dar namuose. Gerai žinoti, ką nori pamatyti.
Atidžiai sekti kelią ir žemėlapį, kad netektų klaidžioti. Čekijos keliai puikūs ir labai gerai pažymėti, aiškūs ir gerai matomi visi ženklai. Žmonės nuoširdūs, malonūs, paslaugūs. Lietuviai suprato, kad šioje šalyje darbužiams ir išvaizdai mažai skiriama dėmesio: kartais pamačius padavėjų aprangą restoranuose norėdavosi išeiti, manant, kad bus prastas ir maistas, ir aptarnavimas. Tačiau būdavo atvirkščiai.

Kainos

Alaus bokalas ir vyno taurė kainuoja apie 2 Lt (išskyrus didmiesčius), tad be galvos skausmo galima degustuoti visur ir visą kelią. Maistas taip pat labai skanus. Už 12 Lt karštą patiekalą vos sugeba įveikti vyras. Nakvynė moteliuose ir kaimo sodybose kainuoja apie 25–35 Lt žmogui. Aštuonių dienų kelionė kiekvienam žmogui kainavo 730 Lt, įskaitant viską: degalus, nakvynes, kelių mokestį, bilietus į lankytinus objektus, maistą, gėrimus (išskyrus asmeninių daiktų ir suvenyrų pirkimą).
Užrašė Pijus Laila

DALINTIS

4 KOMENTARAI

  1. Laikyti Čekiją tranzitine šalimi tikrai tikrai tikrai nereikia! Aš čia gyvenu ir kardinaliai pakeičiau turėtą nuomonę, kad Čekijoje kas gero, tai nebent Praha… Praha nuostabi, o dar tiek daug visko visoje šalyje galima prisižiūrėti ir prisikeliauti, tikrai super.