Intelektualinės-kultūrinės kelionės žanras Lietuvoje dar neįprastas, bet pasaulyje jis sparčiai populiarėja, ypač įtraukia jaunus žmones. Arčiausiai mūsų – senasis Europos istorijos lobynas, kuriame daugybė paslapčių, savitų detalių, padedančių perprasti mūsų žemyno mąstymo kaitą, kultūrinius pokyčius. Santjago de Compostela, konkrečios šalies vienuolynų ar universitetų lankymas, architektūrinio paveldo tyrinėjimas, piligriminė kelionė – tai tik keletas būdų keliauti kitaip.
Į Pietų Europos gyvenimo virsmus kviečia pasinerti praeitų metų pabaigoje išleista hum. m. daktarės, vertėjos ir publicistės Jūratės Micevičiūtės knyga „17 šv. Teresės miestų“ (Aštuntoji diena). Knygos autorė jau daugiau kaip 10 metų gyvena Ispanijoje ir aktyviai rašo apie šios šalies kultūrinį gyvenimą, įvairias socialines ir kultūrines aktualijas. Knygos sumanymas kilo diskutuojant su gimnazistais apie Europos tapatybę ir istoriją, be to, 2015-ieji buvo jubiliejiniai šv. Teresės Avilietės metai – sukako 500 metų nuo šios šventosios gimimo.
Per konkretaus žmogaus biografiją Jūratė Micevičiūtė kviečia pažinti 17 Ispanijos miestų, kuriuose ši šventoji įkūrė savo vienuolynus. Kartu pažinsite ir XVI a. Ispaniją, jos valdovus, visas to meto gyvenimo spalvas. Nersime į relikvijų medžioklę, sąmokslų pinkles, neturtą pažinsime kaip dovaną. Analizuosime architektūrą ir miestų kultūrą. Net jei neketinate niekada niekur keliauti ar vykti į Ispaniją, ši knyga kviečia keliauti laiku. Knygos autorės sumaniai sujungta chaotiška miestų lankymo patirtis įgyja visai kitą prasmę, kaip pasirenkame juos jungiančią giją, keliaujame ne šiaip sau, o su konkrečiu tikslu.
„Dar vienas miestas ir antras, ir trečias… Dar vienos aukšto mūro sienos ir gražios skulptūros, apie kurias nepavargdamas beria skaičius ir faktus dar vienas gidas… Kaupiasi įspūdžiai, akys prisipildo vaizdų, galva – istorijų, popieriniai ir skaitmeniniai albumai – nuotraukų. Taip ateina laikas, kai ima norėtis daugiau: žvilgtelėti už tų aklinų mūrų, pačiupinėti, paragauti, kaip ten gyvena žmonės, pasiklausyti, kokie jų rūpesčiai, kodėl jie surentė tuos mūrus ir pastatė gražias skulptūras. Tai geriausiai pavyksta, kai miestą mums rodo koks nors jo senbuvis: pavedžioja po slaptus skersgatvius, pereinamus kiemus, kur žaisdavo vaikystėje, parodo skvero gilumoje vos pastebimą mėgstamiausią kavinukę… O į atmintį neišdildomai įsirėžia miesto kvapai, skoniai, balsai, veidai, nes jis atskleidžia mums savo slaptą gyvenimą.
Ši knyga apie septyniolika Ispanijos miestų ir miestelių kaip tik ir kviečia pažvelgti, kas slypi už didingų bažnyčių ir storasienių pilių ar vienuolynų, aprašytų ir lietuvių kalba pasirodžiusiuose kelionių vadovuose ar spalvinguose bukletuose. Tai – durys į ypatingo žmogaus – Jėzaus Teresės (kultūros tyrinėtojų dažnai vadinamos Aviliete) – Ispaniją, tokią, kokia ji buvo prieš penkis šimtus metų, kai išgyveno savąjį aukso amžių, kurio iki šiol slapčia ilgisi ne mažiau nei mes romantiškos Vytauto Didžiojo ir Žygimanto Augusto laikų Lietuvos.“
Tik prasmingai keliaudami, galime kelti klausimus, kodėl mums tai svarbu ir ko šiandien galime pasimokyti iš stiprių asmenybių. Kviečiame jus klausti ir keliauti kartu:
Vasario 24 d. (trečiadienį) 18 val. knyga bus pristatoma Vilniaus piligrimų centre (Dominikonų g. 6). Dalyvaus knygos autorė Jūratė Micevičiūtė, Andrius Navickas ir kt.
Vasario 26 d. (penktadienį) 14 val. Litexpo vykstančioje knygų mugėje, konferencijų salė 5.1 vyks diskusija „Atrask: kultūrinė intelektualinė kelionė po Ispaniją“ (remiantis Jūratės Micevičiūtės knyga „17 šv. Teresės miestų“). Dalyvauja autorė, Ispanijos karalystės ambasados kultūrinių reikalų patikėtinis Carlos Lucini, vysk. Kęstutis Kėvalas. Renginį ves Andrius Navickas.