Mažojo Kristijono nuotykiai Egipte

 

Po kopimo į Mozės kalną ir kelių valandų kelionės autobusu 30 išvargusių keliautojų iš Lietuvos Jordanijos pasienyje laukė vizos, viltingai žvelgdami į niekur neskubančius Jordanijos muitininkus. Dvejų metukų Kristijonas ramiai sau laižė ledus, bėgiodamas nuo vienos sesės prie kitos. Tuo tarpu mama su tėčiu šypsodamiesi stebėjo savo atžalas, nepaleisdami jų iš akių. Atrodė, kad 37 laipsnių karštis visiškai jų nevargino, tuo tarpu vyresni žmonės atrodė išleipę ir išsekę.

Kelionės – laikas su vaikais

„Kelionėje su vaikais visada paprasčiau, nei namuose, – sako Kristijono tėtis vilnietis verslininkas Arūnas Mažiukas. – Jose niekada nebūna nuobodu. Naujos pažintys, nauji veidai, nauji vaizdai, nuotykiai“.

Vilniečių Ramunės ir Arūno Mažiukų ir jų atžalų Daujotės, Augustės ir Kristijono šeima seniai suprato, kad keliauti visiems kartu yra išbandymas visai šeimai, kuris ją sutvirtina ir užgrūdina. Po šios kelionės visi vaikai grįžo pasikeitę, sutvirtėję, atsisakę mažareikšmių nepatogumų. Ypač pasikeitė ir subrendo pats mažiausias Kristijonas.

Susitikimas su piligrimais

,,Kada pabūti su vaikais drauge, jei ne kelionėje, – sako trijų vaikų tėvas Arūnas Mažiukas. – Dieną darbas, vakare kiti užsiėmimai. Nors ir trumpiausios atostogos yra kaip tik tas laikas, kurį šeima turi praleisti kartu“.

Iki šiol visi Mažiukai dar gyvena piligriminės kelionės po Egiptą, Jordaniją, Izraelį prisiminimais. Kelionės stimulas buvo susitikimas Jeruzalėje su lietuviais piligrimais, nešusiais kryžių iš Lietuvos per Vakarų Europą iki Jeruzalės. Į šį susitikimą atvyko ir daugiau šeimų su mažais vaikais iš kitų Lietuvos miestų. Tokių keliaujančių šeimų jie pažįsta ne vieną Lietuvoje.

Išbandymai prieš kelionę

Vyresniems žmonėms atrodė rizikingas tėvų ryžtas leistis į kelionę su dvejų metų sūneliu. Sutuoktiniai patys kurį laiką dėl to dvejojo, tačiau prisiminė prieš tai atliktus eksperimentus, kurie padėjo apsispręsti.

Prieš šią kelionę vilniečiai su vyresnėmis dukromis – penkiolikmete Auguste ir dešimtmete Daujote – savaitę keliavo po Prancūziją, o mažąjį buvo palikę namuose. Būdamas be tėvų, iš liūdesio vaikas sunkiai susirgo.

Kitą kartą sutuoktiniai į Švediją vyko dviese, visus tris vaikus palikę namuose. Tačiau grįžę pastebėjo, kad nors ir su sesėmis buvo berniukas, tačiau atrodė labai pasikeitęs. Visiems leistis į kelionę stimulą davė ir draugų šeima, keliavusi į Prancūziją su ketverių ir penkerių metų vaikučiais.

Asiliuku –iki viešbučio

Nors kelionė į Egiptą, kaip vėliau patyrė keliautojai, buvo labai nelengva ir suaugusiesiems, Kristijonas ją puikiai atlaikė. Maistą jis valgė tą, kuris jam patiko. Berniukas mėgsta kiaušinius, o jų per pusryčius niekada nepristigdavo. Kartais kiaušiniai tikdavo ir pietums ar vakarienei, jei kitas maistas pasirodydavo neskanus.

,,Maudėmės Raudonojoje ir Viduržemio jūroje. Ypač krykštavo Kristijonas, pamatęs spalvotus Raudonosios jūros koralus. Jis čia be jokių pastangų pradėjo plaukti. O patį didžiausią įspūdį jam paliko kelionė ant asiliuko Petroje.

Ir dabar Kristijonas dažnai atsiverčia albumą su tą akimirką įamžinusia nuotrauka, pats į ją žiūri ir būtinai rodo kitiems. „Kelionėje geriau pažįsti savo vaiką, atrandi jame tų savybių, kurių nepastebėjai iki tol. Be to, kelionė labai suvienija, suburia šeimą, tarsi sucementuoja“, – patirtimi dalijasi Ramunė.

Svarbu nepavėluoti

„Vaikai – mūsų didieji mokytojai, jie mus keičia, tobulina, tai geriausia pajunti kelionėje“, – sako šeimos galva Arūnas. Sutuoktiniai ir šiandien prisimena, kaip prieš kelerius metus su dukromis išsiruošė į Legolendą. Kiek buvo įspūdžių, azarto, neišmatuojamų atradimų ir džiaugsmo. Šiandien joms jau nebūtų taip įdomu, o kartu būtų neįdomu ir tėvams. Kaip svarbu nepavėluoti su vaikais nukeliauti į jiems skirtas vietas tada, kai jiems tai yra įdomiausia. Tokios patirtys padeda atsiskleisti, jie tampa kūrybiškesni, kitaip žiūri į viską gyvenime.

Šeima namuose turi savų tradicijų. Sekmadienis jiems šventa diena. Visi eina į jonitų vienuolyno koplyčią Antakalnyje, į pamaldas. Čia susitinka ir daugiau jaunų šeimų su vaikais. Mažasis Kristijonas dar nežino, kas yra televizorius, nes namuose jo nėra. Jo laiką užpildo knygelės, piešiniai, lipdiniai, judrūs žaidimai. Kai ateis vasara, visi sės į baidares ir keliaus po Lietuvą, o gal net ir po Švedijos ežerus.

Jie laimingi. Šeima laukiasi ketvirtojo. Tikisi, kad kūdikis, keliaudamas po pasaulį dar įsčiose, bus toks pats kelionių aistruolis, kaip ir vyresnieji.

Mažiukų patarimai jaunoms šeimoms:

Drąsiai keliaukite su vaikais, nesibaimindami, kad dėl to patirsite daugiau vargo ar nepatogumų. Palikdami juos, prarandame kažką labai brangaus, ko niekada nesugrąžinsime.

Maistą geriausia vaikams duoti įprastą, prie ko jie pripratę, nors paragauti siūlėme įvairaus. Jie patys atsirenka, kas jiems skanu.

Mums jokių vaistų neprireikė, tačiau savo vaistinėlę su būtiniausiais vaistukais turėjome. Dėl jos verta pasitarti su savo vaikų gydytoja.

Austė Šaulytė

Nuotrauka iš asmeninio albumo

DALINTIS