Dviračiu per pasaulį

Pijus Laila
Gyvenimas mane nuolat suveda su keliautojais patrakėliais. Tikriausiai todėl, kad aš pats esu nuolat keliaujantis nutrūktgalvis ir nenuorama. Neseniai mūsų kraštą pasiekė kinas keliautojas Li Yue Zhongas. Lygiai prieš ketverius metus pas mane buvo apsistojęs panašus keliautojas Daisuke Nakanishi. Abu jie keliauja aplink pasaulį su dviračiais, abu jie didūs ir išmanūs keliautojai.
Kai Daisuke Nakanishi pabaigė savo grandiozinę kelionę aplink pasaulį, o truko ji ilgiau nei 10 metų, kitą kelionę pradėjo kinas Li. Nuo 1997 m. jis aplink pasaulį keliauja su dviračiu.li-tibete-kur-jam-labai-patiko.jpg Prieš paimdamas dviratį, jis pačiais įvairiausiais būdais ir priemonėmis keliavo po savo šalį. Tokių kelionių varikliukas – begalinis noras pažinti pasaulį.
Iš pradžių jis vaikščiojo pėsčiomis. „1979 m. skersai išilgai perėjau visą Kiniją. Daugiau kaip 5000 km įveikiau, – pasakojo mano namuose siurbčiodamas arbatą Li Yue. – Ši mano kelionė truko 70 dienų ir kainavo apie 20 dolerių. Per dieną nukakdavau apie 70 kilometrų. Laipiojau po Centrinės Kinijos kalnus, Sincziano bei Tibeto autonominių rajonų aukštikalnes, kur dažniausiai viršūnės siekia per 7000 metrų.” li-kerta-sacharos-dykuma.jpg
1982 m. Li pakartojo savo grandiozinę kelionę po Kiniją, tik šįkart į pagalbą pasitelkė dviratį. „Po tos kelionės taip pamėgau dviratį, kad užsiplieskiau neapsiriboti savo šalimi ir apkeliauti visą pasaulį”, – sunkiai angliškai šveplendamas pasakojo Li Yue. Jis angliškai kalba ganėtinai sunkiai, tad daugiausiai vienas kitą stengiamės suprasti pagal gestus ir mimiką. Kinai tai labai gerai moka, ne veltui jų pantomimos teatras – vienas geriausių pasaulyje. Į Lietuvą Li atvyko iš Baltarusijos. Tai jau 107 jo aplankyta šalis. li-marsrutas.jpg
Paklaustas apie Baltarusiją keliautojas nieko gero negalėjo pasakyti, niekas jam ten neįsiminė, nebent aplankyta Nacionalinė biblioteka. Li ir Vilniuje pirmiausia norėjo, kad nuvesčiau į M. Mažvydo biblioteką. Taip pat paprašė jį pavaišinti lietuvių nacionaliniu pasididžiavimu – didžkukuliais, apie kuriuos jau daug, ko gero, buvo girdėjęs Baltarusijoje. Didžkukuliai jam labai patiko.
Li labai mėgsta knygas. „Mėgstu ne tik keliauti, bet ir skaityti. Tik gaila, kad keliaujant tai pavyksta padaryti gerokai rečiau nei įprastai”, – pasakoja krimsdamas jau trečią didžkukulį Li Yue. Sudilo 79 padangos, kamerų net neskaičiavo, jų labai labai daug. Šis dviratis, su kuriuo atmynė į Lietuvą, keliautojui jau ketvirtas. keliautojas-baltarusijoje.JPGPirmą pavogė Brazilijoje, antrą Gvatemaloje, trečias sulūžo nepataisomai, o štai su ketvirtu jis dar keliauja. Duok Dieve, kad jis būtų jau paskutinis iki kelionės galo. Daugelį valstybių išmaišiusio keliautojo šeši pasai iki pat viršelių išmarginti įvairiausių šalių antspaudais.keliautojo-pasai-visai-isnaudoti.jpg
Dabar Li 51 metai. Jis šiek tiek primena Pietų Amerikos indėną. Bet Li ne visuomet keliavo. Kadaise jis prekiavo batais, buvo kinų restorano savininkas Bulgarijos sostinėje Sofijoje. Bet po to nusprendė, kad iš to nieko nebus, gyvenimas bėga, viską pardavė ir iškeliavo aplink pasaulį su dviračiu. Už tuos pinigus dabar jis ir keliauja, kai jau visai būna striuka, padirbėja kokiame nors kinų restorane ir vėl keliauja.
Li Yue – puikus virėjas. Taip virtuoziškai jis man pagamino karpį su česnaku kad net žagtelėjau. O jau skonis, skonis, joks kinų restoranas Vilniuje tam neprilygsta.
Neblogai Li išmano ir ušu (kinų kovos menas), todėl kai kada padirbėja treneriu ar kaskadininku, kai reikia persiversti mikliai kūlio filmuojant vieną ar kitą sceną.
Li sako, kad visur yra puikių žmonių, yra ir menkystų. Labai patinka važiuojant stebėti besikeičiančią gamtą: lygumas, kalnus, dykumas, sniegą, lietų, sausrą. Bet įdomiausia stebėti sutiktus žmones. „Patys draugiškiausi – afrikiečiai. Galbūt todėl, kad jie labai vargingai gyvena”, – svarsto Li. li-afrikoje.jpg
Labiausiai keliautojui nepatiko indai ir žydai. „Žydai labai daug kalba, o indai didžiulį dėmesį kreipia į tavo socialinę padėtį. Indijoje manęs nepriimdavo į viešbučius. Nei nusiprausti, nei permiegoti, nei pavalgyti, nes Indijoje dviračiais važinėja vargetos”, – guodėsi Li.
Lietuvoje Li labiausiai patiko merginos, alus ir didžkukuliai.musu-prasmatnioji-vakariene.jpg
Pasivaikščioję po naktinį Vilnių, su Li suorganizavome pasaulio šalių patiekalų vakarėlį. Su mumis buvo kinas, japonas, korėjietis, tailandietis, kirgizas ir aš, lietuvis. Visi gaminome kokį nors savo šalies patiekalą. Li pagamino labai gardžius koldūnus jiaozi, japonas sušį masago-sake-maki, korėjietis – aštrius kimchi, tailandietis – tirštą vištienos sriubą gang-gai, kirgizas kvapnią avienos sriubą, o aš – bulvių su lupenomis ir silkės su svogūnėliais ir aliejumi.
Kitą rytą atsisveikinome su Li. Jis išmynė toliau. Jo tikslas – pamatyti pasaulį. Sėkmės, Keliautojau!

Nuotraukos keliautojo Li Yue Zhongo

li-duksta-su-drambliais-indija.jpgli-bangladese.jpgli-amerikoje.jpg

li-keliautojas-dviraciu-aplink-pasauli.jpgli-didis-keliautojas.jpgkeliones-metu-li-sutinka-ir-pazista-ivairiausiu-gyvunu.jpg

li-didis-keliautojas-indijoje.jpgli-amerikoje-i.jpganot-li-amerikoje-zmones-arogantiski.jpg

li-kambodzoje.jpg li-kailashe.jpgli-egipte-a.jpg

li-indijoje.jpgli-indijoje-gandhi-namuose.jpgli-yue-dviratis-afrikoje.jpg

li-labai-patiko-afrikoje.jpgli-su-moterimis-tailande.jpgli-su-kai-kuriu-saliu-policija-turi-rupesciu.jpg

li-su-draugu-pietu-amerikoje.jpgli-pas-mane-namuose-zidini-sildos-rankas.JPGli-pasieke-lietuva.jpg

li-sofijoje-kai-dar-turejo-savo-restorana.jpgli-su-drambliais-duksta.jpgli-vietname.jpg

DALINTIS