Dviračiais aplink Araratą (I dalis)

Dienoraštis

Gintautas Degsnys
Autoriaus nuotraukos

Kelionę pradėjome Tbilisyje liepos 25 d. ir planuojame baigti rugsėjo 6-7 d. Kelias eis per keturias šalis – Gruziją, Armėniją, Iraną ir Turkiją.
Jau tradiciniu tapęs „Baltic Cycle” žygis šiemet prasidėjo Gruzijoje. Nuo 2003 metų kasmet šiuos žygius kartu su lenkų dviratininkų asociacija „Crotos” organizuoja aistringas dviratininkas Sigitas Kučas. Visi pamename daugiau kaip prieš dešimtmetįdviratininku-marsrutas-aplink-ararata.JPG Sigito organizuotą žygį su Taikos misija aplink pasaulį. Tada finišavo trys lietuviai ir vienas lenkas. Matyt, Sigitas turi slaptą idėją dviračiu aplankyti visas žymiausias pasaulio vietas. Prie jo kasmet organizuojamų „Baltic Cycle” žygių gali prisijungti kiekvienas laiku užsiregistravęs.
Ypač įsimintinas 2008 m. žygis Šilko keliu iš Olimpijos į Pekiną. zygio-dalyviai-gruzija.JPGDžiaugiausi šia proga pakeliauti drauge nuo Stambulo iki Samarkando. Šį kartą maršrutas ves aplink Ararato kalną, esantį Turkijos teritorijoje, esu pasiryžęs šiemet keliauti nuo pradžios iki galo.
Į Gruzijos sostinę atvykau ankstų liepos 24 – osios rytą. Kartu atsivežiau ir savo plieninį žirgelį. Kvėpuodamas tarp kalnų išsidėsčiusio, bebundančio miesto oru, kuris mažai kuo skiriasi nuo šių metų lietuviškos vasaros, tik šiek tiek sausesnis, patraukiau į mūsų susirinkimo vietą, miesto centre. Visas butas, kur tik galima prigulti, buvo pilnas žmonių. Pradėti kelionę susirinko smagi 19 žmonių kompanija. Daugiausia lietuvių ir lenkų, taip pat pora vokiečių, amerikietis, bankokietė ir baltarusis. tbilisio-gatvelemis-gruzija.JPG
Pirmą dieną Tbilisyje su vietiniu gidu dviračiais pasivažinėjome senamiesčio gatvelėmis, per pietus mėgavomės puikiais gruziniškais patiekalais vietinių pamėgtame restorane. Vakarienės metu dainomis ir šokiais mus linksmino nacionalinės muzikos ansamblis.
Po tradicinio susirinkimo, į kurį sukvietė Sigito trimitas, kiekvienas gavome po žemėlapį su dienos maršrutu ir lankytinų vietų aprašymu. Vilkėdami marškinėlius su žygio simbolika, leidomės Armėnijos sienos link. Mus lydėjo samdomas mikroautobusiukas, vairuojamas linksmo gruzino Georgijaus. Kiekvienas dalį savo daiktų galėjo vežti jame. Georgijus iškart tapo mūsų grupės siela. Pirmą dieną numynę apie 60 km, nakvojome prie Armėnijos sienos.
Antrą dieną papusryčiavę pasienyje, į Armėniją patekome per porą valandų. Vizos kaina – 10 JAV dolerių. Važiavome palei sraunią kalnų upę Debetą. Pamažu kilome tarp kalnų. Sustojome prie kavinės atsigerti ir užkąsti – daržovės, kepta mėsa, šviežia, skanu, bet brangiau nei Gruzijoje, alus taip pat. link-armenijos.JPG
Pratinomės prie kilimo ir karščio, ypač antroje dienos pusėje. Sveikinomės su vietiniais gyventojais, mojavome, vėliau išmokome armėniškai – barif (labas). Vėliau, išsukę iš kelio, pakilome pažiūrėti UNESCOropsciames-i-kalna-armenija.JPG saugomo Haghpato vienuolyno komplekso. Kilimas status. Stabtelėjome pasistiprinti lietuviškais lašinukais ir juoda duona. Tapo minti lengviau ir nepajutome, kai pakilome iki vienuolyno – atsivėrė įspūdingos erdvės, vienuolyno kompleksas, statytas 950-1200 m., atlaikęs žemės drebėjimus, kaip ir kiti, aplankyti vienuolynai. Jis neveikia, bet jaučiama stipri čia kūrusių ir gyvenusių žmonių dvasia.
Nusileidome į Alaverdi – pramoninį miestą. Gamykloje tarybiniais laikais dirbo keli tūkstančiai žmonių. Dabar ji privatizuota, dirba apie tūkstantis darbininkų. Iš čia į nakvynės vietą galėjome pakilti keltuvu, bet užsinorėjome ledu, nepažiūrėjome darbo grafiko ir pavėlavome, tad teko vėl minti gerą valandą. zygio-dalyviai-gruzija.JPGKiti kas kaip, ne visų vienodos jėgos.
Nakvynės vieta – greta mokyklos Sanohino gyvenvietėje, prie paminklo iš čia kilusiam konstruktoriui Mikojanui. Šalia jo kūrinys – MIG 21, garsus rusų naikintuvas.
Šiandien Aleksandrui iš Baltarusijos nepasisekė – kavinėje paliko visus kelionės pinigus, o grįžęs jau neberado. Pranešė policijai, buvo pradėtas tyrimas. Kitą dieną sumetėme visi šiek tiek Sašai. Vėliau jis susitvarkė ir keliavo toliau. autorius-armenija-silkos-kelio-uzuomazgos.JPG
Ryte aplankėme dar vieną vertą dėmesio Sanohino vienuolyną. Mano dviratis jau vakar sugedo – nulūžo sėdynės tvirtinimo varžtas, su vairuotoju Gio suradome miestelyje šaltkalvį, kuris padarė naują sriegį, ir galėjau važiuoti toliau. Pinigų iš manęs neėmė, dar pakvietė į namus ir pavaišino kava – armėnai ją mėgsta ir geria jos daug.
Vejuosi kelionės draugus. Šįkart nakvynės vieta prie upės laukiniame kempinge. Mūsų grupės pirmas bendras vakarėlis, susipažinimas. Yra naujų žmonių. Šiandien atvyko dar vienas lietuvis Regimantas, alpinistas, jo tikslas – Araratas, bet sudomino ir kelionė dviračiu.
Į trijų dienų žygį leisimės penki lietuviai, dvi lenkės ir gal dar vokietis su amerikiečiu. Jaučiamės gerai pasiruošę.
(Bus daugiau)

DALINTIS