Drąsi moteris aplink pasaulį su valtimi ir dviračiu


Lietuvoje praeitų metų rudenį apsilankė garsi anglų keliautoja, kuri aplink pasaulį keliavo dviračiu ir valtimi. Sara Outen (Sarah Outen), toks šios didvyrės vardas, tapo pirma moterimi pasaulyje, kuri perplaukė Indijos vandenyną ir praleido akis į akį su nenuspėjama vandens stichija net keturis mėnesius. Pagal profesiją biologė, o iš pašaukimo – sportininkė, Sara nusprendė viena leistis į kelionę aplink pasaulį tik trimis transporto priemonėmis: dviračiu, valtimi ir baidare. Šalia Londono pasididžiavimo Tauerio tilto ją patrankų šūviais išlydėjo į kelionę du galingi Didžiosios Britanijos karinio laivyno laivai ir iš oro mojavo savo sparnais akrobatinio skraidymo meistrų pilotuojami lėktuvai.keliautoja-palink-pasauli-sarah-outen.jpg
Profesionaliai irkluoti Sara pradėjo dar vaikystėje, kai jai buvo 14 metų. Ambicijų kupina idėja nugalėti Indijos vandenyną jai kilo po tėvo mirties, kuris kentėjo ir išėjo pas probočius nuo baisios ligos – reumatinio artrito. Tokiu būdu mergina nusprendė pagerbti mylimo tėvelio atmintį ir surinkti pinigų socialiniam fondui, remiančiam tokius pat kenčiančius žmones.
Į savo nedidelį laivą Sara pasiėmė dvi vaizdo kameras, palydovinės televizijos prietaisų, jūros vandens druskų šalinimo aparatą, maisto konservų ir netgi butelį vyno. Jį pasiėmė savo 23 gimtadienio proga, kurį sutiko vienui viena vandenų platybėse. Tai įvyko prieš kelerius metus. Praėjus 124 dienoms po starto nuo Vakarų Australijos uosto Fremantle, narsioji anglė pasiekė Mauricijaus salą. Kiekvieną dieną jai teko irkluoti po 12-14 valandų. keliautoja-outen.jpegPatirtas jausmas nerealus ir nepamirštamas. „Jūs net neįsivaizduojate, kas tai yra, – sako Sara. – Kai jūs esate vienui vienas su stichija, kuri tai švelni, tai pikta. Kai pasiekiau krantą, mano petys buvo tarsi sucementuotas, rankos švininės ir visai neklausė, tik kojos vedė guolio link. Mano smegenys ir mano kūnas – lyg išspausta citrina. Kad nenustočiau irkluoti, reikėjo rėkti ant savęs ir sukandus dantis prisiversti mosuoti irklais”. keliautoja-sarah-outen2.jpg
2009 m. įveikusi Indijos vandenyną, Sara po kelerių metų pradėjo naują žygį. Šįkart aplink žemę. Savo projektą pavadino „Nuo Londono iki Londono per visą pasaulį” („London2London via the World”) ir 2011 m. balandžio 1 d. iškeliavo.
Pirmiausia plaukė baidare Temzės upe, po to kirto Lamanšo sąsiaurį ir pateko į Prancūziją. Iš ten dviračiu per Vokietiją, Lietuvą, Baltarusiją, Ukrainą, Rusiją, Kazachstaną ir Kiniją, per Rusijos Tolimuosius Rytus mins iki Sachalino, tuomet lips į baidarę ir Japonijos jūra plauks iki Hokaido salos, keliautoja-aplink-pasauli.jpgSaporo miesto (Japonija), tuomet iki Honsiu salos, Hoši miesto, kur ir planuoja kiek ilgėliau apsistoti bei praleisti žiemą. Vėliau per Ramųjį vandenyną iki Kanados, kur nuo Šiaurės iki Pietų Amerikos vėl mins dviratį ir galų gale kirs Atlanto vandenyną valtimi ir sugrįš namolio į Angliją.
Sara planuoja sugrįžti į gimtąjį Londoną beveik po trejų metų, įveikusi apie 20 000 km. Per dieną nutrūktgalvė keliautoja iš Anglijos numina po 80-100 km. Dažniausiai nakvynės vietą renkasi kur nors miške, kaip ji pati sako, taip jai ramiau. „Man atrodo, daug pavojingiau, kur gausu žmonių, nei laukiniame gamtos prieglobstyje”, – dalijasi savo patirtimi Sara Outen.
Keliautojos transporto priemonę – dviratį sunkiai pakeltų net keletas vyrų…. Sara gabenasi su savimi visą mantą: dvi palapines, keli miegmaišius (jei vienas sušlaptų), viryklę, dujų balioną, šiltesnių rūbų, nešiojamąjį kompiuterį, kelioninių knygų, keliautoja-sarah-outen.jpgužrašų, apsaugą nuo lietaus… Kadangi keliautoja kalba tik angliškai, įvažiuodama į svečią šalį pasigauna kokį vertėją ir su jo pagalba surašo tos šalies kalba tekstą, kad, jei iškiltų kokių keblumų, pateiktų jį pasiskaityti vietiniams, kas ji tokia, ką čia veikia ir kur išsiruošė viena.
Naujuosius Drakono metus pagal Mėnulio kalendorių ji jau šventė Japonijoje. Ji papasakojo, kad sėkmingai įveikė Rusiją, su baidare kirto Totorių sąsiaurįkeliautoja-sarah-outen1.jpg (663 km, plotis pietinėje dalyje – 324 km., šiaurinėje – 40 km), jungiantį Japonijos ir Ochotsko jūras. Keliautoja pasirinko sunkesnę – pietinę dalį ir po 12 valandų pasiekė Sachalino krantus. Ten moteris vėl apsižergė dviratį ir mynė iki pačios piečiausios didžiausios Rusijos salos dalies. Iš ten vėl persėdo į baidarę ir per Laperuzo sąsiaurį pasiekė Japonijos Vakanai miestą.
„Aš labai džiaugiuosi, kad Japoniją pasiekiau sėkmingai ir gana greitai (per 10 valandų). Tam buvo ir tam tikrų priežasčių. Visų pirma labai norėjau į tualetą, nes tuštintis jūroje nelabai higieniška, itin problemiška, nes bangų supamas gali išvirsti, o tuomet jau utiutiu…… Antra, pagaliau nusimečiau nuo pečių naštą dėl besibaigiančios mano vizos Rusijoje”, – rašo keliautoja savo interneto dienoraštyje.
Pailsėjusi ir atlikusi visus reikalus Hokaido mieste, Sara vėl sės į baidarę ir plauks iki kitos Tekančios Saulės šalies salos – Honsiu. Tuomet pasičiups išsiilgtą dviratį ir miklindama sustingusias kojas lėks iki Japonijos sostinės Tokijo, tuomet iki Choshi miestelio, kur lauks pavasario. Atšilus orams pasileis skersai Ramųjį vandenyną su savo „Guliveriu” – ištikima valtele, kuri jau yra patikrinta ir įveikusi vandens platybes.keliautoja-sarah.jpg
Sara Outen – įkvepiantis pavyzdys visiems: jei ko nori pasiekti gyvenime, nesėdėk priplojęs užpakalį prie kėdės, bet užsibrėžk tikslą ir kantriai bei narsiai siek, negailėk jėgų ir būtinai tu jį pasieksi.
Linkime sėkmės šiai narsiai, energingai ir žavingai merginai kelionėse ir asmeniniame gyvenime!
Daugiau apie Saros Outen patrakusias keliones galite paskaityti www.sarahouten.com. Internete pateikta tiek rašytinės, tiek vaizdo medžiagos apie jos keliones, projekto – kelionės aplink pasaulį – idėja.

Vytautas Nosevičius

Nuotraukos Saros Outen

DALINTIS