Aplink pasaulį per 224 dienas

Vėlyvas ruduo, kai nuolat žliaugia lietus, siautėja vėjai ir greitai temsta, – ne pats geriausias metas keliauti dviračiais, bet yra žmonių, kuriems tai nė motais. 26 metų kompiuterių specialistas Alenas Chairulinas bei 47 metų istorijos ir anglų kalbos mokytojas Pavelas Gračiovas lapkričio 3 d. išsileido aplink pasaulį. Žygis, startavęs Tatarstano sostinėje, jei viskas klosis puikiai, truks apie metus. Iš Kazanės išmynę keliautojai kirs 13 šalių – Rusiją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Čekiją, Austriją, Italiją, Prancūziją, Ispaniją, Portugaliją, JAV, Kiniją ir Kazachstaną. Lapkričio 24 d. keliauninkai, kelias dienas paviešėję Vilniuje, pasuko link Trakų ir toliau pro Aukštadvarį, Prienus, Seinus link Lenkijos. „Džiugu, kad orai puikūs, dar nesimato sniego, nors jau tuoj gruodis. Matyt, mus labai gerai saugo senasis Rusijos keliautojų dievas Dagoda, kurio šventintą vėliavą mes vežamės su savimi“, – šypsosi P. Gračiovas. Ši Kazanės gyventojų kelionė aplink pasaulį skirta pirmajam Rusijos dviratininkui Onisimui Pankratovui atminti. 1913 metais, jis, būdamas 25 metų, išvyko iš Harbino, įveikė 25 tūkst. kilometrų, taip užbaigė dvejus metus trukusią kelionę dviračiu aplink pasaulį.

Kaip išsiruošti aplink pasaulį?

„Idėja apie kelionę aplink pasaulį man gimė vasario mėnesį. Buvo darganota diena, dribo baltais pūkais šlapias sniegas, paskambinau Alenui ir išdėsčiau jam šį savo planą. Jis kiek pamąstė ir sutiko“, – prisimena kelionės pradžią Pavelas. Kodėl iškeliauti būtent šiuo metu, argumentų buvo daug – tai ir 2013 m. Kazanės vasaros olimpinės žaidynės, aplink pasaulį iškeliavusio pirmojo Rusijos keliautojo dviračiu – Onisimo Pankratovo 100 metų jubiliejus ir paprasčiausias noras garsinti Kazanės miestą. Nutarta – padaryta. Vyrai parašė laišką Tatarstano prezidentui Rustamui Minichanovui, prašydami paramos. Šis projektas buvo įvertintas. Netrukus gavo palaiminimą su nemaža pinigų suma ir pasisėmę ryžto iškeliavo. Ši vyrų kelionė tai ir sveiko gyvenimo būdo agitacija, nukreipta prieš narkotikus ir kitus svaigalus, tad finansinės pagalbos sulaukta ir iš JAV organizacijos „Pasaulis be narkotikų“. „Birželio 10 d. Tatarstane kasmet vyksta dviračių maratonas „Tatarstanas be narkotikų“. Kviečiame dalyvauti ir lietuvius. Siekiant sutraukti kuo daugiau sportininkų iš įvairių šalių, tam metui bus įvestas bevizis režimas“, – sakė Pavelas, aktyviai užsiiminėjantis dviračių sportu jau daugiau kaip 20 metų.

Fizinis, moralinis ir finansinis pasiruošimas

Pavelas Gračiovas gyvena Kazanės priemiestyje, tad kasdien pirmyn atgal mina dviračiu apie 40 km. Šiais metais jau yra numynęs per 19 tūkst. km. Rytais sportuoja su svarmenimis, hanteliais ir giromis. Jau daugiau kaip 25 metai praktikuoja jogą. Linkęs prie vegetarinės mitybos. „Kelionėse vegetarizmą palieku namie, bet visgi ir kelionėje, ir namie man yra gardžiausia grikių košė,“ – šypsosi keliautojas. 2001 m. Pavelas iš Kazanės mynė į Vakarų Ukrainą aplankyti giminių, vėliau keliavo maršrutu Tatarstanas–Ukraina–Baltarusija, 3373 km per 21 dieną, neseniai kartu su studentais dviračiais įveikė kelią nuo Abchazijos iki Kazanės.

Vytautas Nosevičius

Nuotraukos autoriaus

Visą straipsnį skaitykite gruodžio “Kelionės ir pramogos” numeryje.

DALINTIS