Aplink Britaniją grafičių meistro Bansky pėdsakais

Gabrielė Vičytė

Banksy – grafičių meistro, išgarsėjusio Bristolyje, slapyvardis. Nors grafičių piešėjas dangsto savo tikrąją tapatybę, tai nesutrukdė gatvės menininkui tapti žinomu visame pasaulyje – jo darbus medžioja meno kolekcionieriai. Siūlome atrasti Angliją sekant garsaus britų menininko pėdsakais.banksy grafitis

Juodas humoras, politinės žinutės – Banksy darbai turi savo unikalų braižą – nenuostabu, jog brito grafičiams atsiradus ant didžiausių pasaulio miestų tiltų ir namų sienų, atsirado nesuskaičiuojama galybė Banksy mėgdžiotojų.

Gatvės menininkui iškilus iš pogrindžio, jo darbų vertė aukcionuose šoktelėjo iki 1 mln. svarų.

Nors pasaulyje garsus ne vienas Banksy darbas, tačiau ligi šių dienų ant namų sienų išlikti pasisekė ne kiekvienam – dėl įvairių priežasčių namaža dalis piešinių buvo pašalinta. Kviečiame paklaidžioti Britanijos gatvėmis ir užsukti bei susipažinti su išlikusiais garsiojo gatvės menininko darbais.
„Mergina su pradurtu ausies būgneliu“ (angl. ‘GirlwiththePiercedEardrum’). Nors vandalai jau spėjo sudarkyti šią Jano Vermeerio įžymaus paveikslo „Mergina su perlo auskaru“ adaptaciją, tačiau piešinys vis dar aiškiai matomas. Vieta: Bristolio prieplauka (Bristol Marina), Bristolio miestas.
„Kabantis meilužis“ (angl. “Naked Man HangingfromWindow”). Piešinyje vaizduojamas pro langą besidairantis vyras ir į palangę įsikibęs nuogas meilužis, besislepiantis nuo moters sutuoktinio. Frogmore gatvės satyriškas piešinys yra visai greta Lytinės sveikatos klinikos, geriausiai matomas nuo mažo tiltelio ties Park ir Frogmore gatvių sankryža. Vieta: Bristolis.
„Pasirink savo ginklą“ (angl. “ChooseYourWeapon”). Grafičio pavadinimas – tai užuomina, jog pasirinktas ginklas yra žmogaus geriausio draugo atitikmuo. Kurį laiką piešinys buvo apgaudas mistika, abejota dėl Banksy autorystės. Vieta: TheGrange, Camberwell Southwark rajonas, Londonas.
„Jei grafitis ką nors galėtų pakeisti“ (angl. “Ifgraffitichangedanything“). 2011 metais atsiradęs ir daug spekuliacijų dėl tikrosios šio grafičio autorystės sukėlęs piešinys. Vieta: Clipstone ir Cleveland gatvių sankirta, Hounslow, Didysis Londonas.
„Krentanti pirkėja“ (angl. “FallingShopper“). Norint pamatyti šį piešinį, teks pažvelgti kiek aukščiau – ant apleisto daugiaaukščio pastato besipuikuojantis grafitis yra gerokai virš akių lygio. Vieta: Bruton Lane, Londonas (į Rytus nuo Hyde parko).
„Gėlės geltonomis linijomis tapytojas“ (angl. “YellowLinesFlowerPainter“). Tai vienas įžymiausių išlikusių Banksy darbų. Šis grafitis vaizduoja besiilsintį dažytoją, kurio darbas – kelius ženklinti geltonomis linijomis. Deja, per pastaruosius metus menininko darbas buvo gerokai apgadintas ir padailintas grafičių mėgėjų. Nepaisant to, „geltonoji gėlė“ iki šiol stovi tiesi. Vieta: BethnalGreen, PollardRow ir Pollard gatvių sankirtoje, Londone.

Šiuo metu Banksy užsiima įvairia veikla: yra ne tik tapytojas, kurio darbus galima pamatyti vienose lankomiausių pasaulio galerijų, bei politinis aktyvistas, tačiau taip pat užsiima filmų kūrimu. 2010-aisiais už dokumentinę juostą „Pasprukimas per suvenyrų parduotuvę“ (angl. “ExitThroughtheGiftShop”) buvo nominuotas Oskarui.

Turistams, atvykstantiems į Didžiąją Britaniją, Banksy gerbėjai netgi sukūrė specialią programėlę. Ją galite atsisiųsti į savo išmanųjį telefoną ir šiuo būdu lengviau surasti vietas, kuriose puikuojasi Banksy kūriniai. Programėlėje pateikiamos tikslios koordinatės, kaip surasti norimą vietą bei pateikiami trumpi aprašymai.

banksy_clipstone_cropBanksy-girl-with-balloonwallpaperbanksy-grafitti-frogmore-street-bristolbanksy-yellow-flower.-graffiti-street-fine-art-print-poster.-sizes-a4-a3-a2-a1-00347--4265-pfalling-shopper-by-banksy-ca12558logo_anglija

DALINTIS