66-asis Japonijos sniego festivalis

Milda Rimkutė, www.balticasia.lt

 

2015 m. Vasario 5-11 dienomis Japonijos Sapporo mieste vyksta 66-asis sniego festivalis, kasmet sutraukiantis daugiau nei 2 milijonus vietinių japonų ir turistų iš užsienio šalių. Kiekvieną vasario mėnesį vykstanti šventė išsiskiria didžiule gausybe sniego bei ledo skulptūrų, išrikiuotų pagrindinėse miesto gatvėse ir sukurtų meistrų iš viso pasaulio, suvažiavusių rungtis dėl pirmosios vietos sniego skulptūrų konkurse. Septynioms dienoms Sapporo miestas virsta žiemos svajonių šalimi, kurią prieš penkerius metus teko aplankyti ir straipsnio autorei. Panašu, kad kiekvienais metais kūriniai iš ledo ir sniego tampa vis originalesni, o pati šventė pasižymi vis didesniais užmojais.

Sapporo sniego festivalis prasidėjo 1950 Sapporo sniego festivalis2metais, kada vietinių mokyklų moksleiviai surengė šešių sniego skulptūrų parodą Odori parke, esančiame miesto centre. Visai netikėtai ši nedidelė ekspozicija sutraukė apie 50 000 lankytojų – tai davė pradžią didžiausiai žiemos šventei Japonijoje. 1955 metais Japonijos gynybos pajėgų kariai prisidėjo gaminant įspūdingo dydžio skulptūras, o 1959 metais Japonijos žiniasklaida pirmą kartą nušvietė renginį visos šalies mastu, kada statyti skulptūrų susirinko per 2500 žmonių. 1972 metais Japonijai surengus Žiemos Olimpines žaidynes, tuo pačiu metu vykęs Sapporo sniego festivalis sulaukė tarptautinio susidomėjimo ir pripažinimo. Dabar ši žiemos šventė yra išsidėsčiusi per keletą teritorijų, kuriose vyksta patys įvairiausi renginiai.

Viena pagrindinių festivalio vietų – Odori parkas, kuriame apie 100 skirtingų dydžių ir formų ledo ir sniego skulptūrų šiais metais nuklojo pusantro kilometro ilgio parko teritoriją. Sutemus skulptūros yra apšviečiamos spalvotais prožektoriais, taip sukuriant įspūdingą šviesų ir ledo spektaklį, kuriuo ypač smagu grožėtis iš Sapporo bokšto. Odori parke vyksta įvairūs koncertai ir šokių pasirodymai, šalia įsikūrę tradicinius japoniškus patiekalus ir išskirtinai tik Hokkaido salai būdingus patiekalus siūlantys kioskeliai.Sapporo sniego festivalis3

Šurmuliuojantys lankytojai gali balsuoti už labiausiai patikusias ledo skulptūras, išsidėsčiusias Susukino rajone – dar vienoje miesto teritorijoje, kurioje nuo 1983 metų pradėtos demonstruoti ledo skulptūros. Čia vyrauja pačios įvairiausios skulptūros : nuo animacinių personažų ir mitinių būtybių iki žymių pasaulio statinių kopijų.

Remiantis organizatorių pateikiamais duomenimis, šiais metais buvo sukurtos 204 skulptūros, kurioms sniegą per sausio mėnesį parūpino 6500 sukvežimių, kiekvienas vežantis po 5 tonas sniego. Festivalio metu vyksta ir sniego skulptūrų konkursas, kuriame dalyvauja trijų žmonių komandos iš įvairių pasaulio šalių. Lankytojai gali stebėti, kaip per kelias dienas komandos sukuria skulptūras, kurios negali būti aukštesnės negu 3 metrai. Šiais metais konkurse dalyvavo 12 komandų iš tokių valstybių kaip Australija, Suomija, Indonezija, Italija, Malaizija, Lenkija, Singapūras, Tailandas, JAV, P. Korėja, Naujoji Zelandija. Nugalėtoja buvo paskelbta trijų meistrų komanda iš Tailando, sukūrusi TUK-TUK, vieną iš Tailando simbolių laikomą greitąjį ir savotiškų įspūdžių keliaujant teikiantį taksi.

Verta priminti, kad neretai Sapporo sniego skulptūrų konkursuose dalyvauja ir komandos iš Lietuvos. 2009 metais komanda iš Kauno užėmė antrąją vietą su skulptūra, vaizduojančia pelę ir pirštinę. Pasak skulptūros autorių Mindaugo Jurėno, Alfonso Vauros ir Simono Šidlausko, sniego skulptūra buvo sukurta pagal liaudies pasaką, pasakojančią apie pelę, kuri rado pirštinę ir nusprendė joje apsigyventi su kitais miško gyventojais: varle, kiškiu, lape ir vilku. 2011 metais kita lietuvių komanda su Kęstučiu Lanausku, Artūru Burneika ir Tomu Petreikiu priešakyje nurungė konkurentus ir pelnė pirmąją vietą, nulipdę sniego avilį su bitėmis, ir savo kūrinį pristatę šūkiu: „Pasaulis yra mūsų avilys. Būkime atsakingi“. Ta pati komanda dalyvavo ir 2012 metų festivalyje, kur iškovojo 3 vietą.Sapporo sniego festivalis1

Kiekvienais metais festivalio organizatoriai stengiasi nustebinti lankytojus įspūdingų gabaritų sniego skulptūra, kuri labiausiai traukia visų dėmesį. Kaskart yra pasirenkami vis kiti simboliai ir vaizdai: įvairūs pasakų motyvai, Disnėjaus personažai, Olimpinių žaidynių simbolika ar žymių pastatų bei šventyklų reprodukcijos. Šiais metais išskirtiniu festivalio akcentu tapo 15 metrų aukščio ir 23 metrų ilgio sniego skulptūra, vaizduojanti populiarius „Žvaigždžių karų“ veikėjus, primenančius, kad jau šių metų pabaigoje sulauksime naujausio „Žvaigždžių karų“ filmo. Skulptūros gamybai prireikė apie 3500 tonų sniego, kurį visą mėnesį formavo 2000 Japonijos gynybinių pajėgų karių. Neįtikėtini skaičiai iliustruojami nuotraukose, kuriose fiksuojamas gamybos procesas, reikalaujantis „sunkiosios artilerijos“.

Sapporo sniego festivalyje netrūksta ir kitų žiemos teikiamų malonumų: pačiame miesto centre įrengiami tramplinai Sapporo sniego festivalis9snieglentininkams, kurie taip pat varžosi ir stebina žiūrovus savo meistriškumu ir ore atliekamais triukais. Atokiau nuo centro, šalia Tsudome paviljono, vyksta įvairios žiemos pramogos: čia galima pačiuožinėti nuo kalniukų, išbandyti greitaeigių sniego skuterių traukiamas gumines valteles ir skrieti sniego trasomis, valtelei lekiant tai į vieną, tai į kitą pusę. Adrenalino ir gerų emocijų pliūpsnis užlieja tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Paviljono viduje veikia vaikų žaidimų aikštelės, taip pat galima atsipūsti ir papietauti japoniškų patiekalų. Kadangi Hokkaide oras būna itin sausas ir neprisotintas drėgmės, iškritęs sniegas tampa purus kaip cukraus pudra, kurioje itin smagu „panardyti“ – dar viena žiemiška pramoga festivalio metu.

Akivaizdu, kad pagrindinis dėmesys sniego šventės metu yra nukreiptas į Sapporo ir šiame mieste siūlomas pramogas. Vykdamas į Sapporo, žinai, kad gausi gerą dozę gerų emocijų ir būsi sužavėtas sniego skulptūrų dydžiu ir išradingumu. Tačiau straipsnio autorei maloniu siurprizu tapo nuo Sapporo 40 kilometrų nutolęs Otaru miestelis, rengiantis savo sniego festivalį. 10 dienų trunkantis festivalis sutampa su Sapporo žiemos švente, tad aplankyti abi vietas vienu metu būtų puikus pasirinkimas. „Otaru šviesų tako festivaliu“ vadinamoje šventėje didžiausią efektą galima išvysti sutemus. Pagrindiniu traukos centru čia tampa upė, vingiuojanti per miesto centrą, kurios abiejose pusėse išsibarsčiusios sniego skulptūros, apšviestos žvakių liepsnelių. Pačioje upėje plūduriuoja žibintai, kurie kartu su krantuose žybčiojančiomis žvakelėmis paverčia Otaru miestelį vienu įspūdingiausių šviesų festivalio vietų. Vaikščiodami palei upę ir grožėdamiesi apšviestomis skulptūromis, lankytojai gali taip pat įsigyti žvakutę, įdėtą į popierinį puodelį ir, užrašę ant jo kokį nors palinkėjimą ar norą, palikti jį kurioje nors iš skulptūrų. Tokia pramoga žmonėms patinka – teko pamatyti pačiomis įvairiausiomis pasaulio kalbomis išmargintų popierinių žvakidžių. Žinoma, tarp jų atsirado ir lietuviškais rašmenimis papuošta žvakidė.

Akivaizdu, kad nuotraukos negali visiškai perteikti to vaizdo ir atmosferos, vyraujančios Sappore ir Otaru miestuose sniego festivalio metu. Jeigu kartais netyčia atsidurtumėte Japonijoje vasario pradžioje, būtinai skirkite keletą dienų nukeliauti į šiaurinę šalies dalį Hokkaido ir patirkite tikrą žiemos magiją!

Sapporo sniego festivalisSapporo sniego festivalis4Sapporo sniego festivalis5Sapporo sniego festivalis6IFSapporo sniego festivalis8Sapporo sniego festivalis_Sapporo sniego_ festivalis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DALINTIS