Nijolė Ryčkovienė: “Ramybės nekeisčiau į jokius materialinius dalykus”.

 

Dešimt metų dirbau kūno kultūros mokytoja, pasirodė pernelyg nuobodi programa moksleiviams. Prastas inventorius, kolegų tingėjimas sudominti vaikus, būti pavyzdžiu mokiniams savo gyvenimo būdu, tikra to žodžio prasme. Jie man sakydavo: „Kam stengtis, juk ir taip algą moka“. Jau nekalbu apie kolegą, kuris išdrįsdavo pamokose pasirodyti išgėręs. O kai nebegalėdavo sustoti – imdavo biuletenį.

Viskas įvyksta savo laiku

Joga neatėjo iš niekur. Gyvenime niekas neįvyko šiaip sau. Žingsnis po žingsnio vis atsirasdavo tam tinkami žmonės, reikiamu laiku. Ir jeigu ne Eligijus Valskis, gal dar ir būčiau abejojusi, kuriuo keliu eiti. Pamenu Eligijaus žodžius, kad jeigu į kursą neateisiu, gailėsiuosi visą likusį gyvenimą. Dar buvo jo nuoširdus komplimentas: ,,Tu nežinai, kokį perlą turi‘‘. Joga pakeitė mano gyvenimą: pasikeitė vertybės, atsirado ramybė, tikslai, svajonės ir negyvenimas praeitimi, juolab ateitimi… O ramybės nekeisčiau į jokius materialius dalykus!

Saviaukla – nuo mažumės

Kai man sukako penkiolika metų, pradėjau pamažu bręsti, keitėsi mano kūnas, supratau, kad tokia sau nepatinku. Įsikaliau į galvą, jog mano šlaunys per storos, blauzdos per plonos! Beje, sportavau nuo trečios klasės. Pradžioje tai buvo judrieji žaidimai, paskui slidinėjimas. Šioje sporto šakoje ir pasiekiau daugiausiai. Giliai buvau įsitikinusi, kad tai tik sportas, todėl pradėjau domėtis knygomis apie sveiką gyvenseną, grožį ir fizinį aktyvumą, ramybę.

Sykį, užėjus į knygyną, mano akys užkliuvo už knygelės ,,Grožis visiems‘‘ (aut. O. Kuncė ir R. Kuncė) 1981 m. leidimo. Ją pavarčius mano akys nušvito, kadangi ten radau daugiau nei tikėjausi! Po kiek laiko pirkau ir pirkau vis tokių pat geltonų knygelių, tik autoriai skyrėsi: ,,Šimtas minučių grožiui‘‘ (aut. Z.Vendrovska), ,,Mintys apie sveikatą‘‘(aut. N. Amosovas) ir t.t. Būdama 18 m. jau žinojau, kokios šeimos modelio norėsiu. Labai save auklėjau, ir to nepatikėjau net savo mamai. Kad teisingai gyvenu supratau tada, kai auklėtoja 8 klasės charakteristikoje įrašė – ,,Saviaukla‘‘.

Klasiokės kalbėjo: ,,Tu ne tokia kaip visos‘‘. O kur dar mintys: ,,Kas aš?‘‘, ,,Kiek ilgai egzistuos pasaulis?‘‘, ,,Ką šioje žemėje turiu nuveikti?‘‘… Ir taip metai iš metų, žingsnis po žingsnio vis tikėjau, kad turiu mankštinti kūną ir protą. Tai daryti skatinau kitus.

Paauglystėje jau gyvenau taip, kaip šiandien bando gyventi dauguma žmonių pakovoję su pasekmėmis. Žinojau, kad nevalia auginti svorį, nes po jo netekimo išsitampo oda, ir kūnas atrodo išglebęs. Būna priežastys ir pasekmėmis. Nenori pasekmių – kovok su priežastimis. Šiandien, kai man 44 metai, negaliu ,,pasigirti‘‘ šimtais persirgtų ligų, nualintais vidaus organais ir panašiai, nes to nebuvo.

Dukrą išmokiau gyventi sveikai

Džiaugiuosi, kad nuo pat mažens mano dukra Greta išmoko valgyti sveikai, būti fiziškai aktyvi. Dėjau daug pastangų to išmokyti, nes kokia bus pati, tokie bus jos vaikai, mano anūkai. Jai padėjau pamilti bėgimą, nes pati bėgioju jau virš 20 metų. Mes su vyru esame Vilniaus ,,Gilužio‘‘ klubo nariai. Su Lietuvos sveikuoliais draugauju jau dešimt metų. Labai dėkinga likimui, kad 2003 m. sveikuolių stovykloje prie Antalieptės marių, susipažinau su savo klubo pirmininke Genovaite Maškeliene. Tai moteris – žiburys! Jai energijos ir gyvenimo džiaugsmo bendraamžės galėtų tik pavydėti. O į drauges tiktų nebent trisdešimtmetės. Ir jos nesuspėtų iš paskos. Genovaitė – miela, dvasinga, nuolanki, bendraujanti ir pilna idėjų Moteris.

Klubai, mitybos konsultantai ir asmeniniai treneriai – bereikalingas pinigų švaistymas

Šiandien gyvenu taip pat kaip ir jaunystėje, gal tik gilesnės žinios, didesnė praktinė patirtis, akivaizdūs rezultatai. Patariu kas paprašo. Nebūtina eiti į sporto klubą, samdytis asmeninį trenerį ar mitybos konsultantą. Man tai – bereikalingas pinigų švaistymas. Lengva ir paprasta įsiklausyti į savo organizmą, reikia daugiau skaityti, o svarbiausia – turėti bendraminčių.

Taip pat nemėgstu ir grožio salonų, veido kaukę gebu pasidaryti ir pati. Jau 15 metų atlieku veido jogą. Ir taip sustiprinu veido raumenis. O savo šeimą palepinu ajurvediniu masažu. Mėgstu įvairiausius kursus, seminarus. O į kokius apsilankyti, man pakužda nuojauta. Nuojauta padeda neapsirikti tiek žmonėse, tiek ieškojimuose. Mokytis ir tobulėti reikia visą gyvenimą…

Daržovės ir vaisiai – tik iš mano tėvų daržo

Niekada nevalgome keleto skirtingų patiekalų vienu metu, sočiai valgome tik kartą dienoje. Mano vyras, pradėjęs praktikuoti jogą pastebėjo, kad norisi mažiau valgyti. Ryte stengiamės valgyti riešutų, sėklų, vaisių, razinas ar avižų košytę, morką bent vieną ir kasdien! Pamėgom kruopas: avinžirnius, lęšius, grikius, avižas, įvairiausias pupeles. Vakarienė neegzistuoja. Kadangi mes ryte bėgiojame, tai grįžę išgeriame arbatėlės su citrina, medumi. Mėgstame imbierą.

Mūsų meniu labai įvairus. Pietų ,,vinis‘‘ – daigintų kviečių kotletai. Pyragai – tik mano kepti be kiaušinių. Kepkite juos patys, kuo sveikesnius: iš morkų, džiovintų vaisių ir t.t., į pirktinius nenorėsite nė pažvelgti.

Nevalgome mėsos. Kadangi valios šeimoje turiu daugiausiai, tai daržovių ir vaisių sultimis valau organizmą. Mano kūnas sudėtas iš raumenukų, todėl ilgiau kaip savaitę to nedarau. Raumenys negauna baltymų, ir darosi silpna net jogos praktikomis užsiimti.

Daržovės ir vaisiai – tik iš mano tėvų daržo. Sveikos mitybos žinovas šeimoje esu pati, bet dukra irgi žino nemažai. Mūsų šeimos ,,sveikos mitybos piramidė‘‘ mano rankose, tai labai įpareigoja! Jokios kančios, kai viskas atėjo palengva.

 Darnus gyvenimas turi virsti įpročiu

Fizinis aktyvumas ir sveika, subalansuota mityba, kėlimasis saulei tekant, miegas tada, kai saulė leidžiasi man šeimai – savaime suprantami dalykai. Tik dukrai sunku bendrauti su draugėmis, kurios vidurnaktį gulasi, o keliasi vidudienį. Ji kartais laukia, kada jos pabus. Tiesa, drauges ji bara, kai perka ir valgo nesveiką maistą, storėja, rūko pasiteisindamos, kad turi psichologinių problemų ir kt. Ir kai kurios gyventi bando sveikiau. O pratimų figūrai gražinti pasikonsultuoja su manimi.

Dukra pirmą kartą išsimaudė žiemą Palangoje per Ruonių šventę. Pati nepatikėjo, kad gebės taip susikoncentruoti, jog niekas neatsitiks. Labai ja didžiuojuosi. Džiaugiuosi ir tuo, kad vis dažniau pamatau ją skaitant apie mitybą, fizinius pratimus ir kitus naudingus patarimus. Tai turi įpročiu virsti. Tada nereikės manyti, kad save alini, kankini ar varžai.

Žmonės vadina keistuole

O taip, aplinkiniai atkreipia dėmesį . Ypač tie, kurie nesimankština. O vasara pajūryje išgirstu komplimentų. Man papriekaištauja, kad buvau sportininkė ir turiu valios. Manau, kad turi būti noras ir ne mažiau. Jeigu ko nespėju, – anksčiau keliuosi. Svarbu taika ir santarvė su savimi. Reikalingos ir vienatvės valandos, tyla…

Pikti ir dvasiškai apsileidę žmonės mane vadina keistuole. Nieko nuostabaus, nes jie juokingai atrodo, kai negeba ramiai kalbėtis, gražiai ir nuoširdžiai nusišypsoti ir iš širdies pasakyti komplimentą. O kur dar nuolankumas?

Kuo daugiau gydytojų, tuo daugiau ligų

Gydytojai ne visuomet pritaria sveikuoliškam gyvenimui tik todėl, kad tokie žmonės nebus jų klientai. Ką gydytojas gali patarti, jei pats apsileidęs, geriantis, rūkantis, nutukęs ir panašiai? Toks gydytojas neturi ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių. Gydytojai užsiėmę ligomis ir neturi laiko galvoti apie sveikatą.

Ligų daugėja, nes tinkamai nepasirūpiname sveikata patys. Gyventi bet kaip yra patogu dėl tingėjimo. Ir kas man iš to? Ar nuo to švyti akys? Ar tai padės man pasiekti kiekvieno žmogaus pagrindinį tikslą – pažinti save, atsakyti į klausimą ,,kas aš?‘‘. Visą gyvenimą savo mintimis, žodžiais ir veiksmais turėtume šito siekti. Žmogus labai įklimpęs materialume, bet kartu ir nuo jo labai pavargęs…

Sveiki ir jauni apskritai linkę viską praleisti pro ausis, jiems ligos nerealios, vadinasi, nėra kuo rūpintis. Ligoti ir pagyvenę linkę pabandyti. Tačiau neretai pritrūksta kantrybės, motyvacijos ir valios. Apie tokias problemas jau rašė ir minėtoje geltonoj knygelėje N. Amosovas ,,Mintys apie sveikatą‘‘ jau prieš 30 metų! Juokinga, kai gydytojas klientui pasako, kad lankytų jogą. Kam patarinėti, jei nežinai kas tai yra? Mankštinkimės ir atitolinkime ligas…

Kviečiu į sveikos gyvensenos klubą „Gilužis“

Džiaugiuosi, kad labiau ir labiau į sveikuolišką gyvenimą įsitraukia vis daugiau žmonių. Kviečiu sveika gyvensena besidominčius vilniečius į mūsų klubą ,,Gilužis‘‘ kartu su mumis turiningai praleisti laiką, savaitgalius, paplaukioti baidarėmis ir sveikai gyventi, pozityviai mąstyti.

www.sveikuoliai.lt

Nuotraukos iš www.sveikuoliai.lt archyvo

 

 

DALINTIS