Romantikos paieškos Kupiškyje

Austė Šaulytė

Kupiškis – tarsi visų pamirštas Šiaurės Lietuvos miestukas. Tačiau užsukus čia diena dovanoja puikių įspūdžių ir nepaprastai romantišką jausmą. Tik žengus pirmuosius žingsnius, mus pasitinka neregėtas kūrinys: saulėje mirguliuoja spalvoto stiklo lapai, su šakose tupinčiais paukščiais, tai kurį laiką Kupiškyje gyvenusio skulptoriaus ir dailininko Henriko Orakausko kūrinys –„Baltų pasaulio (gyvybės) medis“.

Baltų pasaulio medis. Nuotr. Editos Žalnieriūnienės

Lieptelis veda artyn šio stilizuoto medžio ir čia atsiveria savotiški baltų kosmologinių ženklų raštai. Šį pažinimo kelią vainikuoja medžio virsmas fontanu. Romantiška vieta. Ne šiaip sau ją pamėgo jaunavedžiai ir įsimylėjėliai, kurie ateina įsiamžinti savo gražiausias akimirkas ir būtinai užkabina spyną, su joje išgraviruota data ir vardais. Tai lietuviams visai nepriimtinas paprotys, atkeliavęs iš didžiojo Rytų kaimyno. Etnologė Gražina Kadžytė ne kartą yra pabrėžusi, kad geležis Lietuvių papročiuose rūdijantis metalas, tai ir meilė tarsi užprogramuojama sunykti.

Keliaujame toliau. Upės Kupos, nuo kurios kilo miestelio pavadinimas, ir Lėvens santaka pasipuošusi skulptūra „Lėvuo ir Kupa“. Ant akmenų stovi gražuolis Lėvuo, į kurio glėbį, tarsi maža bangelė, skrieja Kupa. Malonu čia stabtelti ir pasiklausyti, ką upės šnara.

Lėvuo ir Kupa. Nuotr. Editos Žalnieriūnienės

Netoliese dar viena skulptūra „Besileidžiantis angelas“ ir prie jos suoliukas. Nepaprastas, sako patys kupiškėnai. Jei esi vienišas ir ieškai antrosios pusės, prisėsk ant jo, pasvajok ir tau tikrai nusišypsos laimė. Kupiškėnai tuo yra įsitikinę.

Besileidžiantis angelas. Nuotr. Editos Žalnieriūnienės

Kupiškėnų vestuvės – tik skulptūrose

Jei sugalvotume vieną savaitgalį pasilinksminti kupiškėnų vestuvėse, gal ir pavyktų, bet tik Etnografijos muziejuje. Garsųjį kupiškėnų alų šiais laikais gamina nebent vienas kitas senolis pagal užsakymą, nes nemėgstantys blaivybės randa pigesnių gėrimų, o per šventes šių laikų žmogus jau nebeturi saiko, tad ir šis senovinis gėrimas tampa pavojingas. O  senovines  kupiškėnų vestuves, kurios užgimė prieš pusę amžiaus ir tuomet apžavėjo visą Lietuvą, šiandien primena tik  skulptūrinės kompozicijos personažai dieną naktį „trypiantys“ polkutę Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje. Senovinių vestuvių ekspoziciją galime išvysti ir Etnografijos muziejuje.

Kupiškėnų vestuvės skulptūrose. Nuotr. Editos Žalnieriūnienės

Muziejaus pastate įsikūręs ir Kupiškio rajono turizmo ir verslo  informacijos centras. Jei šiek tiek pavargote, tai čia galite išsinuomoti elektrinius dviračius ir dar kartą pakeliauti po šį nuošalų, bet romantišką Lietuvos miestelį.

Šventovė – trečia pagal dydį Lietuvoje

Prieš akis – tikras milžinas – Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia, kuriai jau per 100 metų. Iš kurios pusės bevažiuotume į miestą atves iš toli matomi jos raudonų plytų bokštai. Trečia pagal dydį Lietuvos bažnyčia kviečia apžiūrėti  įspūdingo dydžio varpus, bei Kupiškio miestą iš aukštai.

Kupiškio bažnyčia. Nuotr. Gedimino Aleksandravičiaus

Kupiškio mariose – „Uošvės liežuvis“

Dar viena romantiška miesto vieta – Kupiškio marios, pasipuošusios dviem salomis. Viena iš jų – „Uošvės liežuvis“, dar įvardijama, kaip dendrologinis parkas. Įdomu tai, kad į šią salą galima patekti tik savo mylimąją pernešus ant rankų. Jei pavargsite, jūsų laukia kavinukė „Marių terasa“ su kvapnia kava ir karštu šokoladu.

Kupiškio marios ir sala Uošvės Liežuvis su šalia įsikūrusiu vandenlenčių parku. Nuotr. Editos Žalnieriūnienės

Maloniai atsipūtę, vėl į kelią! Kojas pamiklinsime kopdami į piliakalnį, nuo kurio atsiveria nuostabi Lėvens upės slėnio, Kupiškio marių ir miesto panorama. Pasižvalgę ant piliakalnio kepurės, išvysime akmeninį aukurą, prie kurio gausime užduotį – atrasti milžinų pėdsakus.

Ar žinote kad:

Kupiškis pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose 1480 m., kuomet į Krokuvos universitetą studentauti užsirašė Stanislaus Johannisde Cupyschky, t.y. Stanislovas Jonaitis iš Kupiškio.

1529 m Kupiškis minimas nuostatuose, kiek miestai ir miesteliai turi sumokėti pinigų valdovui karo reikalams.

XVII a. viduryje Kupiškyje vyko raganų teismai.

Kupiškio etnografijos muziejuje ir jo filialuose saugoma daugiau kaip 36 tūkst. eksponatų. 1984 m. muziejus priėmė pirmuosius lankytojus.

Kiek truks kelionė:

Apie pusvalandžio prireiks atvykti iš Panevėžio, Rokiškio, Utenos, Pasvalio, bei populiarios turistinės vietos – Anykščių.

Iš Vilniaus iki Kupiškio–154 km, iš Klaipėdos–289 km. Iš Rygos–149 km

Kupiškėnai siūlo ir aktyvių pramogų.

  • Populiarųjį „Wake Park Kupiškis“ –vandens ir sniego parką, esantį Aukštupėnų poilsiavietėje;
  • Baidarėmis – Lėvens upe;
  • Vikingų valtimis – Kupiškio mariomis;
  • Šaudymą iš lanko;
  • Paplaukioti po Kupiškio marias katamaranu;

Daugiau informacijos: www.info.kupiskis.lt

DALINTIS