Pramogos Aukštaitijos širdyje – Utenos krašte

Margarita Vainutienė

Autorės nuotraukos

Ne tik miškais ir ežerais garsėja Utenos kraštas, bet ir daugybe lankytinų objektų. Uteniškiai myli savo kraštą ir kiekviena proga stengiasi jį papuošti naujais menininkų darbais. 2023 m. rugsėjo 29 d. Utena šventė Pasaulinę turizmo dieną ir VšĮ Utenos turizmo informacijos centro 25-erių metų jubiliejų. Šių progų paminėjimui mieste pastatyta iš bronzos nulieta skulptūra „Amžinasis turistas“. Tai skulptoriaus Luko Šiupšinsko kūrinys – mielas personažas su „hemingvėjiška“ barzda, pasirengęs pasaulio pažinimui ir apdairiai apsirūpinęs turistiniu inventoriumi: žygeivio lazda, fotoaparatu, žiūronu, pačiūža, riedučiu, plaukiojimo ratu, turistine kuprine… Keliavimui amžiaus nėra – keliauja ir mažas vaikas, ir pagyvenęs senjoras, tik kiekvienas tai daro savaip.

Amžinasis turistas išpildo svajones, jei patrinsi iš jo žiūrono žvelgiančią akį

 

Todėl prie Utenos turizmo informacijos centro sustojęs bronzinis turistas laukia bendražygių – visų, kas atvyksta pažinti Utenos kraštą, ar svajoja pasižvalgyti kitur.

Už keliones geriau gali būti tik kitos kelionės, kuriose dar nebuvai! Todėl svajokite! Svajonės pildosi – tereikia sugalvoti kelionės kryptį ir patrinti iš Amžinojo turisto žiūrono žvelgiančią akį!

Žvilgsnis į estradą iš Dauniškio ežero pusės

Dauniškio parkas ir fontanas – viena įspūdingiausių vietų Utenos mieste. Didžiausią įspūdį palieka tai, kad Dauniškio ežeras, suteikęs parkui pavadinimą, yra pačiame miesto centre, jaukiai radęs savo vietą tarp namų ir gatvelių, šalia pušyno ir Švenčiausios Mergelės Marijos Kankinių Karalienės koplyčios.

2011 m. Utenai švenčiant 750 metų jubiliejų Dauniškio ežeras pasipuošė šviečiančiu ir grojančiu fontanu.

Parkas ir fontanas – tarsi du ežero broliai, sukviečiantys uteniškius ir svečius iš kitų Lietuvos miestų bei užsienio pasigrožėti šviesos ir muzikos šou ant vandens. Visą vasarą „dainuojantis ir šokantis“ fontanas vakarais žiūrovus įtraukia į tikrą spalvų, jausmų ir šviesų karuselę. Stebėtojai būriuojasi ant tilto, šalia fontano arba pasirodymą stebi iš kitos ežero pusės įsitaisę valtelėje ar prisėdę ant koplytėlės laiptų.

Raganaitė muziejuje laukia lankytojų

Raganų muziejus Pačkėnuose

Vienintelis Lietuvoje Raganų muziejus įkurtas 2018 m. Pačkėnų laisvalaikio centro patalpose. Bendruomenės gyventoja Judita Krutoguz, kuri raganas kuria jau virš 30 metų, muziejui padovanojo raganaičių kolekciją, turinčią savo istorijas ir legendas, kurias muziejaus lankytojams seka gyva Raganaitė (personažas).

Raganų muziejuje galima užsisakyti edukacijas, dalyvauti dirbtuvėlėse ir pramogauti žaidimų erdvėje, taip pat įsigyti raganiškų suvenyrų ir skanėstų. Raganų nereikia bijoti, jas reikia pažinti.

Muziejaus ieškokite Sodžiaus g. 17, Pačkėnų kaime, Utenos rajone.

Margučiai iš viso pasaulio

Išmok amatų „Odetos galerijoje“

Edukatorė-tautodailininkė, meno kūrėja, sertifikuota tradicinių amatų meistrė, „Aukso vainiko“ ir dviejų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premijų laureatė, mokomųjų knygų autorė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė Vaikutėnuose atidarytoje galerijoje „Odetos galerija“ organizuoja edukacinius užsiėmimus.

Tautodailininkė Odeta

Tai privati atestuotos tradicinių amatų meistrės Odetos Bražėnienės galerija. Galerijoje eksponuojami tautinio paveldo kūriniai: karpiniai, medžio raižiniai. Galerijoje įkurta margučių kūrybos studija ir edukacijų erdvė, kuriose pastoviai veikia edukacijos ir amatų demonstravimas.

Iš tautodailininkės daug ko galima išmokti

Bene įdomiausia galerijos dalis – margučių ekspozicija, kurioje eksponuojama žymiausių Lietuvos margučių meistrų kūryba. Čia galima rasti margučių iš įvairių pasaulio kraštų, taip pat originalių autorinių kūrinių, suvenyrinių kiaušinių iš porceliano, medžio ir stiklo.

Indai maistui patiekti

Vytauto Valiušio puodai

Keramikas Vytautas Valiušis, dabar jau tituluotas pirmasis nepriklausomos Lietuvos puodžių karalius, 2000 m. įkūrė keramikos muziejų Leliūnų kaime. Muziejaus ekspozicijų salėse eksponuojami autentiški senosios keramikos pavyzdžiai, kurie skiriasi savo forma, paskirtimi, gamybos technika, puošyba. Šalia jų eksponuojami naujieji keramikos kūriniai, etnografiniai eksponatai. Muziejuje įrengta edukacinė klasė, kur galėsite patys išbandyti keramiko duoną ir nedidelė suvenyrų krautuvėlė.

DALINTIS