Pasakyk kur ir kaip tu keliauji ir aš pasakysiu, kas tu

Arba
Namų darbai prieš kelionę

Esu iš tų žmonių, kurie dirba tam, kad keliautų. Kuo toliau tuo labiau suprantu, kad dėl kelionių galiu atsisakyti naujų batų, naujos rankinės ar gurmaniškų vakarienių restoranuose. Kelionė – tai toli gražu ne atostogos ir ne poilsis.vis-daugiau-turistu-sutraukia-azijos-salys.jpg Pažindami naujas vietas, naujus žmones, kultūras – pažįstame patys save. Kelionė tai gyvenimo mokykla ir gyvenimo filosofija. Ko gero posakį „pasakyk, kas tavo draugai ir aš pasakysiu kas tu” galima perfrazuoti į „pasakyk kur ir kaip keliauji ir aš pasakysiu, kas tu”.

Gink dieve neturiu nieko prieš keliaujančius į turkijas ar egiptus. Net ir važiuojant į poilsinę kelionę su agentūra galima patirti netikėtų įspūdžių. Tereikia šalį patyrinti patiems, o ne kartu su minia turistų, tipenančių paskui gidę su vėliavėle. Tai galima padaryti keliaujant vietiniu transportu ar išsinuomavus mašiną. Vis dėlto, po poros tokių poilsinių kelionių, aš nusprendžiau keliauti savarankiškai. Nesinori man pusryčiauti ir vakarieniauti nustatytu laiku tame pačiame viešbučio restorane, nes atsisakyti nemokamų, tiksliau, apmokėtų valgių – nėra taip paprasta.paslaptinga-azija.jpg Nesinori klausytis sausų užsienyje pasitinkančių gidų kalbų, dažniausiai kalbančių vien tik apie jų siūlomas ekskursijas. Nesinori visą laiką žinoti, kur tu nakvosi kitą naktį. Norisi laisvės rinktis ir daryti tai, kas šauna į galvą.

Individualus keliavimo būdas sparčiai populiarėja, tačiau daug kam tai vis dar kelia baimę. Manoma, kad savarankiškai keliauja arba tie, kurie neturi pinigų, arba visiški ekstremalai. Vis dėlto, tokia nuomonė teisinga tik iš dalies. Galbūt pigiau keliauti patiems leidžiantis į tolimas keliones, tačiau pirkti lėktuvo bilietus ir nuomotis autentišką butą Barselonos ar kito Europos miesto senamiestyje bus brangiau nei užsisakyti bilietų ir viešbučio paketą agentūroje. Taip pat ne visada pigiau bus patiems pasiekti lankytinas vietas. Grupės gali tikėtis nuolaidos. Kiekvienas atvejis vis kitoks, tačiau toli gražu ne taupymas yra pagrindinis individualių kelionių privalumas. Individualius keliautojus įkvepia ir „veža” laisvė, ieškojimai, kontaktai su vietiniais, be kurių negali išsiversti net jei to ir norėtum, bei netikėtumai. Pastarieji ne visada būna malonūs – tave gali pamiršti oro uoste pasitikti pažįstamas, internetu rezervuotas viešbutis gali nebepriimti, ne visada lengvai gali rasti vietinį, kalbantį angliškai ir t.t. Taigi, iš dalies individuali kelionė gali tapti ekstremali. japonijos-gamtovaizdziai-iga-provincija.jpgNiekada nepamiršiu kelionės į Boracay salą Filipinuose, į kurią skridau su keturiomis skirtingomis aviakompanijomis. Vienai iš jų pakeitus skrydžio laiką grandinė sutrūko. Laimei, tai sužinojau porą dienų iki kelionės ir iš anksto pasikeičiau kito skrydžio datą bei papildomai užsisakiau viešbutį. Kompensacijų tokiais atvejais nėra iš ko reikalauti. Aviakompanijos visada pasilieka teisę keisti skrydžių laikus ir niekada nežinai, kas tavęs laukia. Įtampa didžiulė, tačiau dar didesnis džiaugsmas ir pasitenkinimas, užplūstantis pasiekus suplanuotą tašką. Keliaujant savarankiškai reikia susitaikyti su galima rizika. Kelionė gali tapti iššūkiu ir išbandymu, tačiau daug kas priklauso tik nuo Jūsų. Atlikę namų darbus namie patys nustebsite, kad svečioje šalyje jaučiatės kaip namie.

10 Namų darbų prieš savarankišką kelionę

1. Šalies išsirinkimas ir kelionės suplanavimas.
Išsirinkite šalį ir jei keliausite ne autostopu – užsisakykite autobuso, traukinio ar lėktuvo bilietus. Šalį galima rinktis pagal įvairiausius kriterijus – pagal savo svajones, pagal kelionės į konkrečią šalį kainą, pagal šalies pragyvenimo lygį, pagal pageidaujamą klimatą, pagal draugų ar pažįstamų konkrečioje šalyje skaičių o gal pagal specialų ir itin patrauklų aviakompanijos pasiūlymą. Jei renkatės šalį pagal savo svajones, visada pasitikrinkite, kada geriausia į tą šalį vykti. japonijos-vaizdai.JPGJūsų suplanuotos atostogos gali sutapti su liūčių sezonu, itin karštu ar drėgnu klimatu ar turistiniu sezonu. Pastarasis variantas ne būtų pats blogiausias, tačiau iš karto reikia turėti omenyje, kad turistiniu sezonu kainos bus brangesnės ir viešbučiuose, ir kavinėse, ir nuomojantis mašiną, ir perkant vietinius skrydžius.
Kada geriausia keliauti į konkrečia šalį galite sužinoti www.lonelyplanet.com, www.roughgide.com tinklapiuose.

2. Pažintis su šalimi.
Susipažinkite su šalies istorija, politine sistema, dydžiu, gyventojų etnine sudėtimi, religija, kultūra, populiariausiomis sporto šakomis. Tai padės susidaryti geresnį įspūdį apie šalį, jos gyventojus, paneigti ar pakoreguoti susiformavusius stereotipus. Be to, savo žiniomis galėsite nustebinti vietinius ir pelnyti jų simpatijas  Tai gali praversti prašant patarimo, nuolaidos, nakvynės, o gal net tariantis su policininkais.
Apie šalį galite sužinoti iš knygų, bet ko gero prieinamiausias ir paprasčiausias informacijos šaltinis – internetas.

3. Lankytinų vietų sąrašas.
Vėlgi prieinamiausias informacijos šaltinis – internetas. Bet kurioje paieškos sistemoje galite įvesti užklausą „būtina pamatyti x šalyje” ir gausite galybę pasirinkimų. Lankytinų vietų sąrašus, Top 5 ar Top10 dažnai pateikia oficialūs šalies bei specializuoti kelionių tinklapiai.

4. Lankytinų vietų atranka.
Tai vienas svarbiausių kelionės pasiruošimų etapų. Ne kartą norėjau ir bandžiau pamatyti viską ir pasidėti pliusukus prie viso lankytino vietų sąrašo. Nepatarčiau to bandyti, nebent Jums tikrai svarbiausia kelionėje pasidėti pliusiukus, pasidaryti tai iliustruojančias nuotraukas ir vėliau papasakoti apie viską draugams. Net ir atsirenkant lankytinas vietas niekada nežinai, kur tau norėsis pasilikti ilgiau ir geriau pažinti konkrečią vietą. Kelionės metu sąrašas visada koreguojasi, tačiau labai svarbu jį apgalvoti dar prieš kelionę ir susidaryti maršrutą. kinijos-kaimas.jpgVisų pirma pagalvokite, ką labiausiai norite pamatyti ir kas Jums svarbiausia – žmonės, gamtos ar architektūros stebuklai, religiniai ar istoriniai paminklai, kultūros vertybės, kulinariniai šedevrai ir t.t. Net jei ir labai būtų smalsu aplankyti žinomą muziejų, tačiau ar verta ten eiti, jei šiaip muziejų nelabai mėgstate ir kitą dieną jau nebeprisimenate, ką ten matėte. Kitas svarbus etapas – susižinoti atstumus iki norimų aplankyti vietų, kaip jas pasiekti ir jei reikia – jų darbo laiką. Taip pat dažnai galima surasti ir kitų keliautojų patarimų, kiek konkrečiai vietai reikia skirti laiko. Jei tokių nėra – galite patys parašyti užklausimą. Ne kartą esu sau dėkojusi, kad atėjo į galvą mintis paklausti kelionių forume, kiek reikės laiko pasiekti tašką B iš taško A. Atsakymai kartais kardinaliai pakeisdavo maršrutą. Įvertinus atstumus jau galima susidėlioti pirminį sąrašą ir ką po ko verta pamatyti. Ir nepamirškite, kad tikrai norėsite ryte ramiai atsigerti kavos ar pavakarieniauti jaukioje vietinėje kavinukėje bei paragauti vietinių gėrimų

Pagrindiniai lankytinų vietų atrankos kriterijai:
• atitikimas asmeninėms vertybėms;
• įspūdingumas;
• unikalumas;
• pasiekiamumas;
• laikas, reikalingas vietai pamatyti bei pažinti.

5. Nakvynės planavimas.
Jei vykstate tik į vieną miestą nakvynę išsirinkti lengviau.
Nakvynę visada renkuosi pagal kainą, kokybę ir, svarbiausia, vietą. Geriau mokėti brangiau, bet būti arti centro ir arti naktinio gyvenimo. Kitas variantas – pasirinkti viešbutį, turintį gerą susiekimą su centru. Labai dažnai hosteliai patys nurodo atstumus iki žinomiausių miesto vietų, atstumus iki transporto priemonių stotelių. sunwukong.jpgTaip pat galima patikrinti viešbučio vietą per maps.google.com tinklapį.
Viskas paprasčiau, jei vykstate tik į vieną miestą. Jei ne – užsisakykite nakvynę pagal atrinktą lankytinų vietų sąrašą. Tai reiškia, kad jau turite būti pasiskaičiavę, kiek laiko būsite konkrečiame mieste. Žinoma, nakvynę galima užsisakyti ir vietoje, jei nėra pats sezono įkarštis. Galėsite ilgiau pabūti labiau pabūti patikusiose vietose ar miestuose, tačiau verta iš anksto atsirinkti ir susirašyti po kelis skirtingų miestų viešbučių telefonus bei adresus. Dar vienas sparčiai populiarėjantis nakvynės variantas – nemokamai miegoti pas vietinius, susiradus juos www.hospitalityclub.org tinklapyje.

6. Kitų keliautojų patirtis ir patarimai.
Net ir kelionių asams verta pasiskaityti patarimus, skirtus keliaujantiems į konkrečią šalį. Pasitaiko juose ir banalių patarimų, tokių kaip, nepamiršti kremo nuo saulės, tačiau ne pro šalį susižinoti, kiek
kiek palikti arbatpinigių kavinėse, kur geriausia keistis valiutą, kaip dirba bankai, kokios rozetės, koks klimatas, ir kokių rūbų reikia bei pan. Kelionių forumuose ar tinklaraščiuose (bloguose) dažnai galima pasiskaityti ir apie populiariausius sukčių spąstus. Patingėjau tai padaryti prieš važiuodama ilgam savaitgaliui į Stambulą ir pasigailėjau.virvemis-susiraisiojes.jpg Pakėlusi „netyčia” pamestą batų valytojo šepetį jis „atsilygindamas” norėjo nuvalyti batus už 15 eurų. Į tokias pačias pinkles, tik jau už 20 eurų papuolė ir draugai, ir tik grįžusi paskaičiau, kad tai vienas banaliausių turistų apgaudinėjimo būdų. Na bet istorijų, kai gerai atlikti namų darbai, pravertė – daug daugiau

Pavyzdžiui, pravertė pasakojimai, kaip kinų anglų kalbos studentai plonina turistų pinigines. Jie užmezga mandagiai pokalbį, po to pasiūlo pratęsti jį kavinėje prie arbatos. Sąskaita už arbatą būna didesnė nei 4 žmonių vakarienė normaliame restorane. Jie, žinoma, susimoka už savo arbatą, bet vėliau kartu su kavinės šeimininkais pelną pasidalina. Sunku ant tokio kabliuko neužkibti, nes Kinijoje labai reta sutikti angliškai kalbantį kiną. O jei jau pasitaiko tokia galimybė norisi bendrauti ir iš arčiau pažinti vietinius žmones. Taigi, stoviu aš prie įžymiojo Šanchajaus Bund‘o, fotografuoju ir jau matau, kaip artėja du „geranoriški” kinai. Pakalbėjom, bet nuo kvietimo arbatai gražiai atsisakiau mintyse dėkodama internetui ir savo namų darbams.

7. Biudžeto sudarymas.
Biudžeto sudarymas ne tik apsaugo nuo netikėtumų, bet ir padeda sutaupyti. Internete galite sužinoti apie lankytinų vietų nuolaidas tam tikromis valandomis arba dienomis, taip pat galite gauti patarimų, kaip pigiau ten nuvykti. Žinodami įvairių paslaugų, transporto, nakvynės bei maisto kainas laiku pasirūpinsite valiutos išsikeitimu. Jei valiutą išsikeisti prireiks staiga – gali tekti sumokėti didelius komisinius arba išsikeisti nepalankiu kursu. Kad ir kaip stropiai planuosite biudžetą – turėkite rezerve mažiausiai 20 proc.daugiau. Devyniais atvejais iš dešimties, to rezervo prireiks 

8. Pažintis su vietiniu transportu.
Pasidomėkite, kaip geriausia keliauti po miestą bei šalį – autobusais, traukiniais, lėktuvu, nuomotu automobiliu ar autostopu. Pastarasis būdas leidžiamas ne visose šalyse.
Susižinokite įvairių transporto priemonių kainas ir prieš kiek laiko reikia užsisakyti norimus bilietus. Jei nuspręsite pirkti bilietus atvykus į šalį, nepamirškiteklajojantis-indu-sventikas.jpg kad norimai datai galite negauti.
Ar verta nuomotis mašiną internetu iš anksto – taip pat sunku pasakyti. Kartais daug pigiau išsinuomoti mašiną vietoje per vietines agentūras. Kartais, ypač sezono metu, geriau rezervuoti iš anksto internetu. Specialias nuolaidas įvairūs portalai siūlo ir perkant lėktuvo bilietus. Išsiaiškinkite ir sąlygas. Nuomojantis mašiną per lyderius gali būti ne tik brangu, bet ir keblu jei neturite kreditinės kortelės su reikiamu limitu.

9. Lagamino krovimas.
Negaliu būti gera patarėja, nes mėgstu lagaminą susikrauti paskutinę dieną. O juk visi pataria lagaminą krautis iš anksto. Galima kurį laiką prieš kelionę daryti bent sąrašiuką kelionei reikalingų daiktų ir jį nuolat papildyti. Kitas variantas – pačiupus į rankas daiktą, kurio reikės kelionėje, iš karto atidėti jį į tam tikrą vietą. Verta tuo pasinaudoti jei prieškelioninis stresas jus verčia panikuoti, o ne susikoncentruoti.
Tik nebandyti pasiimti visko, ko gali prireikti. Pasiimkite patogius batus bei vaistus, nuo jums dažniausiai pasitaikančių negalavimų. Tikrai pagalvokite, ar jums prireiks dėmių valiklio, batų tepalo, batų ant aukštų kulnų vienai vakarienei restorane, skėčio, spiralės vandeniui virinti, kavos, cukraus, košės ar kitų maisto produktų. Vietoj to geriau paimkite lietuviškų suvenyrų pažintiems vietiniams.

10. Kalbos pamokėlės.
Nepasigailėsite jei išmoksite bent pagrindines jūsų atostogų šalies kalbos frazes. Jei knygą atsiversti Jums sunku, galite pasižiūrėti tos šalies filmą ar pasiklausyti muzikos tos šalies kalba.

Žinoma, galite nieko neplanuoti. Išsirinkite šalį, užsisakykite bilietus ir pirmos nakvynės vietą. O tada atsiduokite tos šalies magijai. Jei tik būsite atviras ir šypsositės, Jums atsakys tuo pačiu. Stebėkite aplinką, žmones ir, svarbiausia, save. kalnu-gyventojas.jpgĮsiklausykite į savo sielos virpesius ir darykite tai, kas Jums šaus į galvą. Kaip rašė amžiną atilsį Jurga Ivanauskaitė „Kelionė yra tarsi alcheminis virsmas, kuomet išoriniams įspūdžiams susiliejus su vidine patirtimi, gimsta visiškai naujas darinys, kurį galima pavadinti ir Filosofiniu akmeniu, ir Jaunystės eliksyru, ir Auksiniu sielos vaiku. Kiekvienas alchemikas gauna būtent tai, ko nusipelnė. Kiekvienas keliauninkas – irgi” (Kelionių alchemija).

DALINTIS