Jei vilioja kalnai – keliauk visais metų laikais

Kiekviena vasara be galo laukiama. Kodėl? Su šeima ar draugais žygiuojame po kalnus. Bet pagalvojus juos aplankyti juk galima visus metus.

Liepa – Rugsėjis Kinija, Pakistanas, Indija, Kirgizija, Kazakhstanas, čia driekiasi Tian Šanis, iš kinų kalbos verčiant, Dangiškieji kalnai. Ir kyla jie iki pat debesų, daugiau nei 300 viršūnių siekiančių 6000 m ir aukštesnių. Ties Kirgizijos ir Kinijos siena, 77 km besitęsiančiame Inylcheck ledyne, yra aukščiausioji viršūnė Jengish Chokusu (Pik Pobeda) 7439 m, dvasių valdovas Khan Tengri siekia 7010 m. Taip pat nemažos perėjos, daugybė jų jungia Kiniją ir Kazahstaną pavyzdžiui 3880 m aukštyje esanti Terek.arkliu-kaimene-kalnu-fone.jpg Dėl sauso klimato sniego riba prasideda aukštai, ties 3350 m, bet klimatas atšiaurus, peraukštėjimai smarkiai jaučiasi, kopimo sąlygos sudėtingos, patirtis žygiuojant po kalnus ir visa įranga būtini. Kad nusigautume čia skrendame į Beijing Kinijoje, Almatą ar Biškeką Centinės Azijos šalyse arba iš Maskvos traukiniu keliaujame iki Taškento (3 paros). Tada jau vietinis transportas, traukiniai, kurių tinklas gerai išvystytas, arba autobusai.

Arba galime keliauti į Altajų, auksinius kalnus esančius dalyje Rusijos, Kinijos, Mongolijos ir Kazakhstano. Iš Maskvos 3,5 valandos lėktuvu arba 48 valandos traukiniu iki Barnaul (300 km iki kalnyno) arba Novosibirsko (apie 600 km atstumas), nuo čia Trans Siberia geležinkeliu arba vietiniais autobusais pasiekiame kalnus . kinijos-kalnai.jpgĮ didžiausius artimus miestus Gorno- Altaysk ir Biysk keliauti nepatartina, jie niūrūs ir gerus gidus čia susirasti be galo sunku. Vienas gražiausių ir lengviausiai prieinamų ledynų yra Aktru, aukščiausias kalnas Belukha, nusigauti iki jo sunku, artimiausias miestelis Tungur , nuo kurio pėsčiomis tenka keliauti 3 dienas, raitam 2. Altajuj sniego linija prasideda ties 2000 – 2600 m riba, perėjų nedaug,bet jos sudėtingos.

Rugsėjį, aplankome Kaukazo kalnus, nors norint įkopti į Elbrusą ar kitas aukštąsias viršūnes reikėtų važiuoti liepą rugpjūtį ir keliauti ilgoje voroje su daugybe turistų. Gruzija, Armėnija, Azerbaidžanas ir pietvakarių Rusija, čia 1200 km tarp Kaspijos ir Juodosios jūrų driekiasi aukščiausieji Europoje kalnai.kalnai-pakeri-ne-viena.jpg 5642 m Elbrusas, Dykh-Tau 5204 m, Koshtan-Tau 5144 m ir Kazbek 5037 m, tai aukščiausios viršūnės. Oras labai kintantis, vieną dieną gali būti saulėta,o kitą pliaups lietus ir snigs aukštesniosiose vietose. Keliaujama dažniausiai iki Maskvos oro uostų, o tada Mineralniye Vodi, miestelis prie Elbruso. Dažnai žygiai pradedami nuo kalnų kurorto Bakuriani.

Spalį – Gegužę skrendame į Katmadu, Nepalo sostinę Himalajuose, aukščiausiuose kalnuose, kur link dangaus kyla Everestas. Maršrutų čia be galo daug, kiekvienam pagal galimybes, takai vingiuoja 1000 – 5000 m aukštyje. Galima žygiuoti su vietinėmis kelionių agentūromis arba keliauti vieniems, tik su nešikais. Apsistojama vadinamuose „arbatos” nameliuose arba kempinguose. kalnu-svaiguma.jpg Maršrutai 8 – 30 dienų ilgio. Populiariausias pasaulyje – Anapurnos žiedas. Keliaujant matomos Dhauligiri (8167 m), Anapurna (8091 m), Machhupuhhare (6993 m) viršūnės, pasiekiamas 5430 m aukštis ties Thorang La perėja.

Sausis – Vasaris arba Liepa – Rugpjūtis vykstame į Centrinės Aukštikalnės Kenijoje. Skrendame į Nairobį, iš ten dvi valandas matatu, mažu autobusiuku taksi, keliaujame iki Nyeri miesto, tai vartai į Aberdare nacionalinį parką- kalnų masyvą. Šalia jo randasi Kenijos kalnas su antra pagal aukštį Afrikos viršūne. Batian (5199 m) ir Nelion (5188 m) sudėtingos, pasiekiamos tik su alpinistine įranga, užtat į trečiąją pagal aukštį, Point Lenana (4985 m), be didesnės rizikos ir sunkumų gali užkopti ir žygeiviai. kalnai-kalnai.jpgYra daugiau nei 7 skirtingi maršrutai pakilimui link viršūnių. Oras čia nenuspėjamas, gali būti žvarbu, drėgna, kartais kyla dideli vėjai, temperatūra svyruoja nuo 14 iki 34 C, todėl reikia būti pasiruošus viskam. Jeigu neturite patirties vaikščiojant po kalnus patariama eiti Naro Moru ir Sirion maršrutais,o aukščiau nosių nė nekišti arba pasikviesti patyrusį draugą ar nusisamdyti gidą.

Liepą – Rugsėjį arba Vasarį – Kovą Kackaro kalnai Turkijoje. Autobusu, traukiniu ar lėktuvu, kaip leidžia galimybės, iš Istanbulo ar Ankaros traukiame į Erzurum arba Trabzon. Tada autobusu iki Yusufeli, kur persėdame ir vykstame į Yaylalar, nuo čia patariama pradėti žygiuoti. Kelionę pradėjus šiaurinėje pusėje pavyzdžiui Yukara Kavron, greičiausiai būsite užklupti rūko ar net lietaus. Siūloma išsinuomoti porą mulų, kad nereikėtų visko neštis patiems. Jeigu turite patirties vaikščiojant po kalnus, gidas nebūtinas, galima žygiuoti ir su draugu, kopimas nėra techninis, nesudėtingas. Aukščiausioji viršūnė beveik siekia 4000 m, tai Kackar Dagi (3937 m).

Vasaris – Gegužė arba Liepa – Spalis, galime nukeliauti į Atlaso kalnus. Nuo Maroko per Alžyrą iki Tuniso jie driekiasi 2400 kilometrų, 300 viršūnių kyla į 3000 m aukštį. Aukščiausioji stūkso Maroke, tai Jbel Toubkal 4167 m virš jūros lygio, M’Goun 4701 m – antroji. Ouanoukrim 4088m viršūnė ir Tizi perėja taip pat verti pamatyti. Lipimas nėra sudėtingas/techninis, svarbiausia didelis noras ir entuziazmas, takų yra įvairiausio pasirengimo žmonėms, nors kai kur katės ir ledkirčiai reikalingi.kalnu-didybe-ir-grozis.jpg Dvi tradiciškai turistų lankomos vietovės : 1) Toubkal masyvas, o jame ir aukščiausioji viršūnė. Nakvoti galima kalnų trobelėse. 2) M’Goun kalnų grandinė, 180 km į rytus nuo Marakešo, antroji dažniausiai lankoma vietovė. Kalnų trobelių čia nerasite, tik jų griuvėsius, teks neštis ir palapines. Priėjimas prie masyvo gana komplikuotas, taigi viską reikia smulkiai apgalvoti iš anksto. Gidai, nešikai ir mulai laukia visų išsirengusių į ilgesnį nei poros dienų žygį.
Tenerifėje kalnai nesudėtingi, čia galima keliauti visus metus ir maršrutų yra įvairausio fizinio pasiruošimo žygeiviams. Sninga retai, bet norint kopti į aukščiausias viršūnes rekomenduojama turėti kates. Pagrindinės vaikščiojimo vietovės yra keturios:kalnuose-ukanos-anksti-ryte.jpg
1) Anaga kalnai. Rekomenduojami maršrutai yra du (nuo Cruz del Carmen iki Chinamada žiedo ir nuo Chamorga iki Roque Bermejo), besitęsiantys po 12 km ir nužygiuojami per maždaug 5 valandas;
2) Teno kalnai. Masca Ravine, priešistorinio kraštovaizdžio takas, kelio 6 valandos;
3) Teidės nacionalinis parkas, kuriame iškyla El Teide vulkanas (3718 m), aukščiausias taškas Ispanijoj. Greta jo yra žemesnis, siekiantis 3134 m aukštį, bet užtat senesnis Pico Viejo ugnikalnis. Parke 9 skirtingi maršrutai, nuo 2 valandų ramaus pasivaikščiojimo iki 8 valandas trunkančio kopimo;
4) Orotava slėnis, iškylantis iki 4000 m. guilinas-graziausieji-kinijos-kalnai.jpg
Vietinio transpoto struktūra gerai išplėtota, bet norint pasiekti atokesnius kalnų takus siūloma išsinuomoti automobilį.
Tai tik dalis pasaulio kalnų, visus juos aprašyti neužtektų žurnalo puslapių. Dėl politinio šalies režimo gali neišsipildyti svajonė nukeliauti į Šiaurės Korėjos kalnus, o visur kitur reikia tik noro ir pasiruošimo.

Apie kalnus skaičiais
1/8 (vienas iš aštuonių) pasaulio žmonių gyvena kalnuose.
1/4 (vienas iš keturių) pasaulio kraštovaizdžių yra kalnuotas.
1/4 (vienas iš keturių) pasaulio turistų renkasi kalnus atostogoms.
1/2 (vienas iš dviejų) pasaulio žmonių yra priklausomi nuo kalnų teikiamo geriamo vandens.
3/4 (trys iš keturių) pasaulio šalių turi kalnynus ar aukštumas.

1,000 skirtingų kalbų yra šnekama kalnuotuose regionuose.
1,000,000,000 žmonių laiko Kailash kalną Azijoje šventu.
2,000,000,000 žmonių yra priklausomi nuo kalnų teikiamo maisto, kalnuose esančių hidroelektrinių, medienos ar mineralinų išteklių.

parengė Vytautas Nosevičius

DALINTIS