Gaiviojo Rytmečio šalies eskizai arba laiškai iš vienuolyno IX

Šis laiškas – tai interviu su Won Bo Sn, lietuve vienuole, apsigyvenusia Pietų Korėjoje. Puikiai korėjietiškai kalbanti mergina šios kalbos moko kitus, ir svajoja artimiausiu laiku apsilankyti Lietuvoje.

Kaip tave mokykloje pasitiko korėjiečių vienuolės?
Vienuolės mane sutiko taip pat, kaip iki šiol sutinka pirmą sykį matomi korėjiečiai. Tai dviejų rūšių kraštutinumai – vidurys neegzistuoja. Vienos vienuolės sutiko kaip neeilinę, labia ypatingą ir bemaž tobulą būtybę, manydamos, jog į šventyklą mane atvedė praėjusių gyvenimų praktika ir pastangos. Kitos – su baime ir neapykanta, galvodamos, kad vakariečiai per daug skirtingi, tad negali gyventi sykiu su korėjiečiais.hermit_mysterious_old_man.jpg

Tiek mano pirmas įžengimas, tiek paskutinis išėjimas iš šventyklos buvo dramatiški. Kai pirmą kartą ėjau drebėdama, nežinodama, ko galiu tikėtis, kelios vienuolės, pamačiusios mane ėmė šokinėti iš džiaugsmo ir tuoj pat apskriejo visą vienuolyną, pranešdamos apie mano atvykimą. Eidama per didžiulį ištuštėjusį kiemą jaučiau, kaip šimtas porų akių stebi mane. Pirmomis dienomis jaučiau nepakeliamą vienatvę. Niekas neišdrįso prieiti prie manęs, o jei ko ir paklausdavau, stengdavosi kuo greičiau išsivaduoti iš nemalonios padėties. Kai jau vėliau paklausiau, kodėl jos mane ignoravo, sakydavo – iš baimės ir nežinojimo, kaip elgtis, nors iš tiesų norėjo su manimis pasikalbėti.vienuole-won-bo-sn.jpeg
Po ketverių metų, paliekant mokyklą, prie manęs netikėtai priėjo vyriausioji vienuolė, kuriai jau per septyniasdešimt ir kuri garsėja kaip viena griežčiausių moterų vienuolių Korėjoje. Ją retai išvysi besišypsančią. Ir štai ji apstulbino visą vienuolyną, kai nusišypsojo ir draugiškai ištiesė man ranką, sakydama, kad vienuolynui labai truks vakariečių.

Kokie mąstymo, elgsenos skirtumai tau buvo ypač įsimintini?
Sunkiausia ir buvo tai, apie ką pasakojau – arba visiška neapykanta, arba išaukštinimas. Jaučiausi to neverta. Mieliausias vienuolyne galiojantis principas: “vienas už visus, visi už vieną”. Ypač tai pasijusdavo, kai kas nors prasižengdavo. Vienas dažniausių nusižengimų – pabėgimas, kuris visuomet baigdavosi grįžimu. Ne tik pabėgėlė, bet ir visa grupė gaudavo griežčiausią bausmę – 3000 nusilenkimų. Sakoma, kad grupė nesugebėjo būti harmoninga ir neapsaugojo vienuolės nuo neapgalvoto poelgio.rytines-pamaldos.JPG

Kaip viskas keitėsi bėgant metams?
Viskas pagal griežtą hierarchiją. Pirmais metais į nieką nežiūri, nieko negalvoji, nieko nesakai, nieko nebandai keisti ar ne duok Dieve, priešgyniauti. Visada tik „taip” arba „atsiprašau už klaidą”. Garsiai nekalbi ir nesijuoki, esi kuklus ir visiškai nuolankus.
Antrais metais gali pakelti galvą 5 cm. Aukščiau, nors vis dar esi niekas, bet vertas šiek tiek pagarbesnio darbo vienuolyno laukuose. Per tuos dvejus metus gauni galimybę pažvelgti į savo neaprėpiamas „ego” tamsybes.
Trečiais metais tampi siaubūnu naujokams, nes turi juos mokyti ir prižiūrėti. Mokymas reiškia griežtą rėkimą už mažiausią klaidelę. Tai irgi įdomi korėjiečių ypatybė. Viena vengrų vienuolė, atėjusi po manęs, sakė, kad būtent trečiaisiais metais ji pagaliau pasijuto tapusi tikru žmogumi.kasdieniai-108-nusilenkimai.JPG
O ketvirtais metais, tu jau ne tik žmogus, bet ir išrinktasis. Nors tebegalioja dar tos pačios esminės vienuolyno taisyklės (griežtai sekti tvarkaraštį, neiti už vienuolyno ribų ir t.t.), tau leidžiama viskas, apie ką taip svajojai trejus metus – laisvai žvalgytis, juoktis, kalbėtis ir net eiti pasivaikščioti į mažą miškelį prie vienuolyno.
Esi pirmoji vakarietė pabaigusi tokio pobūdžio universitetą. Kaip jautiesi?
Niekada nesijaučiau „pirmoji vakarietė” (nors man tai visada kartojama). Tiesiog esu viena iš daugelio. Tai esminis kelias norint įgauti vienuolišką elgesio būdą, suvokti rašytas ir nerašytas taisykles. Po daugybės nemalonumų, kančių ir bausmių, bet kokia situacija, kuri anksčiau būtų išgąsdinusi, nė trupučio nejaudina.
Kuo dabar užsiimi?
Padedu savo Mokytojai, kuri rėmė mane visus ketverius metus, nieko už tai negaudama atgalios.

Bo Haeng iš Tolimosios Gaiviojo Rytmečio šalies

Laukite tęsinio.

DALINTIS