Unikalios Lietuvos vietos. Biržai – Šiaurės Lietuvos perlas

Biržų šventė yra puiki proga atvykti į šį miestą ilgesniam laikui ir susipažinti su šiuo išskirtiniu, neretai Šiaurės Lietuvos perlu vadinamu kraštu. Jis išsidėstęs Lietuvos pasienyje su Latvija ir nutolęs tik 20 km nuo „Via Baltica” greitkelio.
Biržai garsūs savo istorine praeitimi, vandens telkinių gausa, vietinių gyventojų svetingumu ir alaus natūralumu.
Čia išvysite retą gamtinį reiškinį, būdingą tik šiam kraštui, – karstines įgriuvas, kurių priskaičiuojama jau per 9 tūkstančius. Biržų rajone tyvuliuoja net 17 ežerų, savo vandenis smagiai gena 28 upės ir upeliai.
Miestas įsikūręs ant seniausio Lietuvoje dirbtinio, suformuoto XVI a., Širvėnos ežero krantų. Kraštą puošia išskirtinė Tatulos upė, turinti dvigubą – antžeminę ir požeminę vagą, todėl vanduo joje visada šaltas.
Biržų regioninio parko (14 659 ha) teritorijoje yra 17 draustinių, 1 kultūros rezervatas. Trys ryškiausi gamtos paminklai, iš kurių žinomiausias – Karvės ola su 5 urvais ir požeminiu ežeriuku.p1050070.jpg
Nesuklysime Biržus pavadinę kurortiniu miestu. Jame daug žalumos, per miestą teka dvi upės, tyvuliuoja du ežerai. Didingą praeitį mena kunigaikščių Radvilų statyta bastioninė tvirtovė, kurioje dabar įsikūręs krašto muziejus ,,Sėla”.
Į ne tokius tolimus grafų laikus jus nukels ir kelionė 525 metrų ilgio pėsčiųjų tiltu per ežerą į Astravo dvarą, apsuptą jaukaus parko su šimtamečiais ąžuolais. Tai grafų Tiškevičių palikimas.
Rajone yra daug dvarviečių, įžymių žmonių gimtinių, architektūros, istorijos ir archeologijos paminklų. Pakeliaukime po įžymiausias vietas.

Biržų link

Iš „Via Baltica” greitkelio pasukę į Biržus, privažiuosime Pabiržę. Jau iš tolo pasitinka aukšti šios gyvenvietės neogotikinio stiliaus Švč. Trejybės bažnyčios bokštai, šaunantys į viršų 48 metrus.
Prieš pat Pabiržę – tiltas per Tatulos upę. Čia puiku atsigaivinti karštą vasaros dieną. Jei norėtumėte kiek pailsėti po ilgos kelionės, Pabiržėje pasukite į Likėnų reabilitacijos centrą. Saunos, baseinai, sulfatinės mineralinės vonios, povandeniniai masažai, sieringo purvo vonios gydančios širdies ir kraujagyslių sistemos, sąnarių, nervų ligas, padės sustiprėti ir atgauti jėgas.
Pasivaikščioti jaukus miestelio parkas su tvenkiniais, kuriuose gyvena gražuolių gulbių šeimynėlė.

Biržų pilis

Tęskime kelionę į rajono centrą – Biržus. Šis miestas minimas nuo XV a. vidurio. Iki pat XIX a. pradžios Biržai priklausė kunigaikščiams Radviloms, todėl pirmą pažintį su miestu vertėtų pradėti nuo Radvilų XVII a. statytos bastioninės tvirtovės. Tais laikais nuo patrankų sviedinių nebesaugojo net ir storiausios sienos, todėl ilgainiui buvo supilti gynybiniai pylimai, teritorija apjuosta vandens grioviais.
Pilyje įsikūręs didelis ir turtingas muziejus. Čia sužinosite visą Biržų krašto istoriją, o jei būsite sutarę iš anksto, galėsite išgirsti ir pasakojimų apie senas alaus gaminimo tradicijas, paragauti alaus, padainuoti ir pašokti su etnografiniu ansambliu. Biržų pilis tampa Šiaurės Lietuvos muzikos centru. Čia vyksta regioniniai muzikos festivaliai, kultūros renginiai.
Biržų krašto muziejus ,,Sėla” įsikūręs kunigaikščių Radvilų XVII a. statytoje bastioninėje tvirtovėje (J. Radvilos g. 3, tel.: (8 ~ 450) 33390, 31883, el. p. bkm_sela@is.lt). Veikia 25 ekspozicijų salės. Ekskursija trunka 1-2 val.

Biržų bažnyčios

Šalia tvirtovės – Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, statyta Jono Tiškevičiaus lėšomis. Joje dominuoja vėlyvojo baroko bruožai. Daugiatomio leidinio „Lietuvos bažnyčios” autorius B. Kviklys tvirtina, kad tai viena gražiausių Lietuvos bažnyčių.
Netoliese – ir neogotikinė evangelikų reformatų bažnyčia, primenanti Radvilas, kurie net prievarta platino reformaciją.dsc06585.jpg

Astravo dvaro ansamblis

Toliau važiuodami J. Basanavičiaus gatve ir pasukę į Atgimimo gatvę, privažiuosite ežero pakrantę. Širvėnos ežeras yra seniausias Lietuvoje dirbtinis ežeras, kuris susidarė užtvenkus Apaščios ir Agluonos upelius, ruošiantis Biržų tvirtovės statybai. Kitoje ežero pusėje, kurią galite pasiekti pėsčiomis tiltu arba ežerą apvažiuoti mašina, baltumu šviečia restauruoti Astravo (grafų Tiškevičių) dvaro rūmai. Savo architektūra ir romantišku stiliumi jie primena Italijos aristokratų vilas.
Biržus Tiškevičiai nupirko XIX a. pradžioje iš kunigaikščių Radvilų. Išliko ir kitų Astravo dvaro kompleksui priklausančių statinių: iš akmens sumūrytos senoji ir naujoji užtvankos, palivarko namas, vartininko namelis, arklidės. Rūmus juosia peizažinis parkas. Jame yra 6 tvenkiniai, ant kalvelių ošia senoliai ąžuolai. Dabar dvaro pastatuose įsikūręs fabrikas „Siūlas”.

Karajimiškis – karstinių įgriuvų epicentras

Biržiškiai įpratę prie savo krašto karstinių įgriuvų, tad net labiausiai supykę pagalvoja, ar ištarti prakeiksmo žodžius ,,kad tu prasmegtum”, nes šiame krašte tai gali išsipildyti. Smegduobių atsiveria vis naujų ir naujų. Karstinius reiškinius lemia geologinė krašto sandara. Pasvalio Biržų ruože ledynų suneštų nuogulų storis siekia vos keliolika ar net kelis metrus, kai tuo tarpu kitur tai nusitęsia dešimtis ir šimtus metrų. Po jomis slūgso 30-40 m gipso ir dolomito sluoksnis, kuris labai neatsparus vandeniui. Per ilgus amžius požeminiai vandenys ištirpdo šias uolienas ir susidaro urvai arba, jei plonos sienelės, olos įgriūna. Tokia yra garsi Karvės ola Karajimiškio kaime. Porinama, kad joje yra prasmegusi karvė. Aplink pilna mažesnių olų. Verta apžiūrėti šiuos neįprastus gamtos paminklus.
Važiuoti apie 3 km nuo Biržų Saločių keliu. Karvės ola pažymėta stogastulpiu.
Žaldoko alaus keliais
Biržai – tai pirmiausia nuo seniausių laikų aludarių kraštas. Jo gaminimo paslaptys perduodamos iš kartos į kartą. Turbūt kiekvienam lietuviui yra pažįstamas aludarių karaliumi tituluojamas veikėjas Jokimas Žaldokas iš režisieriaus ir dramaturgo, biržiečio Boriso Dauguviečio pastatytos pjesės „Žaldokynė”. Beje, Jokimo Žaldoko prototipas – Jurgis Žaldokas ir išmokė žymųjį dramaturgą daryti alų.
Šiandien biržiečiai mielai dalijasi savo alaus gamybos paslaptimis. Ir kokio tik jo nėra. Įvairiausių rūšių. Silpnesnio ir stipresnio. Gyvo ir pasterizuoto. Ir kaip nepaklausyti aludarių istorijų, nepadegustuoti garsaus šio krašto putokšlio…pilies_tiltas-3.jpg
„Alaus kelio” ekskursija pradedama Biržų krašto muziejuje „Sėla”. Čia, vienoje salėje, Jūs pamatysite visus alaus gamybai naudotus įrankius. Muziejaus gidė vaizdžiai pasakoja apie alaus gamybos subtilybes.
Folklorinis ansamblis „Siaudela” padainuoja biržietiškų dainų apie alų, paskudučiuoja, pučia ragus ir kartu kviečia pašokti smagių tautinių šokių. Puiki proga paragauti biržietiško alaus, naminės duonos ir sūrio, juk čia netrūksta ir ekologiškų produktų, drauge išmoksite ir biržietišką alaus himną.

Alaus kelio ekskursiją muziejuje užsisakyti tel. (8 ~ 450) 33390 (kviesti Snieguolę). Grupėje turi būti ne mažiau kaip 15 žmonių. Kaina 10 Lt žmogui. Už ekskursiją po muziejų mokėti nebereikės. Būtinai aplankykite ir ekskursijas priimančias Biržų alaus daryklas:

Rinkuškių alaus daryklą, UAB „Biržų alus”, UAB „Ponoras”.

Rinkuškių alaus darykla
Alyvų g. 8,
Biržų k., Biržų rajonas
Tel. (8 ~ 450) 35293
Nemokamas telefonas (8 ~ 800) 11112
El. p. rinkuskiai@rinkuskiai.lt
www.rinkuskiai.lt

Alaus darykloje ekskursijos nemokamos. Degustacijos kaina suderinama pagal svečių pageidavimą.
Ekskursijos laiką suderinti registruojantis el. paštu uzsakymai@rinkuskiai.lt arba tel/faks: (8~450)33844.

UAB „Biržų alus”
Rotušės g. 22, Biržai
Užsakyti ekskursiją tel. (8 ~ 450) 36141
El. p. birzu.alus@ot.lt
www.birzualus.lt
Alaus degustacija – 10 Lt

UAB „Ponoras”
Plento g. 39, Biržai
Užsakyti ekskursiją tel. (8 ~ 450) 32577
El. p. ponoras@is.lt

 

Alaus darykloje ekskursija nemokama. Degustacija – pagal pageidavimą.

 

Biržų regioninis parkas siūlo tris maršrutus po parką pėsčiomis, dviračiais ir autobusu

Ramunių g. 2, Biržai
Tel. (8 ~ 450) 34264
El. p. reg.parkas.birzai@post.omnitel.net
Gidą galima užsisakyti regioniniame parke.

Apsigyventi kviečia viešbutis ,,Tyla”
Tylos g. 2, Biržai (prie Kilučių ežero, miesto pakraštyje)
Tel. (8 ~ 450) 31191
El. p. hotel@tyla.lt
http://www.tyla.lt
Yra baseinas, sauna
Iš viso yra 2 liuksai ir 14 dviviečių kambarių
Liuksas – 200-240 Lt
Dviviečio kambario kaina 160 litų
Vienam asmeniui – 140 litų
(Į kambario kainą įeina pusryčiai)
Yra 20 vietų konferencijų salė

DALINTIS

1 komentaras

  1. che.., malonu vos prisijungus prie klubo perskaityti apie gimtaji miesta..;)
    siaip graziausia cia manau per vadinamaja ‘bobu vasara’, ypac piliakalnyje, zaluma ir seseliai tuo metu labai gerai atspindi ta grozi, pilis tampa labai tikroviska, labai lengvai ten galima surasti savo kampeli.;) o del nakvynes cian galima ir pigesniu vietu surasti..;)