Shalom, Eilate

Ona Nosevičienė

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ atvėrė lietuviams vartus dar viena nauja kryptimi. Iš Kauno maždaug po 4,5 valandos skrydžio lėktuvas nusileidžia Izraelyje, netoli Eilato kurorto esančiame Ovdo oro uoste. Apie valanda kelio iki Eilato per dykumą nutiestu keliu neprailgsta. Turint laiko, galima stabtelti ant kalvos, nuo kurios atsiveria vaizdai į Saudo Arabiją, Jordaniją ir Egiptą. Tą vietą žino kiekvienas vairuotojas. Karšta. Trys lėktuve sutiktos kaunietės senjorės jau antrą kartą skrenda pasišildyti į Eilatą. Penkių dienų poilsis be maisto (skrydis, pervežimas iš oro uosto ir viešbutis) kiekvienai atsiėjo beveik po 200 eurų, jos paskaičiavo, kad tai pigiau, nei būtų poilsiavusios Druskininkuose, o čia saulė ir maudynės Raudonojoje jūroje nemokamai, papildomai susimokėjusios pramogavo visur, kur tik geidė širdis. Kita pagyvenusi kauniečių pora taip pat džiaugėsi poilsiu Eilate ir jo negalėjo lyginti su Egipto kurortais, kur seka iš paskos išmaldos kaulytojai ir ne kartą yra apvogę viešbučio kambaryje, panašių dalykų jie patyrė ir Turkijos kurortuose. O štai Eilate jie jautėsi saugiai, džiaugėsi aukšta aptarnavimo kultūra. Taigi kaip ir kur puikiai pailsėti Eilate?

Jūros malonumai

Eilatas – pietiniai Izraelio vartai į Afriką ir Aziją, kur susitinka saulė, dykuma ir jūra. 64 tūkst. gyventojų turintis kurortas kasmet sulaukia apie 3 mln. atostogautojų iš savo šalies ir užsienio. Čia viskas sukurta geram poilsiui ir pramogoms. Izraeliui priklausantis gabalėlis Raudonosios jūros nugultas viešbučių, kavinių, nardymo centrų ir kitų aktyvių pramogų instrumentų. Pabodo maudynės jūroje? Gali sėsti ant vandens motociklo, pasisupti ant bangų pripučiamoje lėkštėje, kurią laivas smagiai tempia per bangas, o gal norėsis pakilti prie laivo pritvirtintu parašiutu arba nuplaukti į jūrą ir pasimėgauti ja toliau nuo kranto. Čia rasi viską, ką žmogus tik gali sugalvoti, juk tai idėjų ir verslo šalis.

Žydros skaidrios jūros bangelės atsimuša į smulkaus žvyro, kai kur sumišusio su smulkiu smėliu, paplūdimius. Iš viso įvardyta 17 paplūdimių, kuriuos gali rinktis priklausomai nuo to, kokie tavo prioritetai, pageidauji skanaus maisto ir gėrimų šalia, nardymo malonumų ar mažiau patogumų, o daugiau laukinės gamtos ir jūros ošimo. Keletas kilometrų link Egipto sienos ir keletas link Jordanijos mėgstantiems daug judėti savo jėgomis leidžia pajausti ir apžiūrėti tai, kur labiausia trauktų širdis apsistoti dienai ar ilgiau. Ne paslaptis, kad Raudonąją jūrą dažniausia renkasi nardymo mėgėjai. Čia tų vietų taip pat yra daug. Pati įspūdingiausia prie Egipto sienos, kur eina didysis koralinis rifas – viena gražiausių nardymo vietų pasaulyje. Pakrantė nusėta akmenimis, vandenyje jie slidūs, be to, ir jūrų ežiukas gali pasitaikyti kelyje, tad čia maudytis geriau su specialiu apavu.

Susitikimas su delfinais

Kita vieta, suteikianti daug gerų emocijų ir atsipalaidavimo visai šeimai, yra Delfinų rifas. Įėjimas į šį paplūdimį yra mokamas. Rifo šeimininkai 4 delfinai jau įpratę prie žmonių ir mielai demonstruoja savo plaukimo gebėjimus. Vieni grožisi jais nuo liepto ar balkono, kiti eina kartu panardyti su vamzdeliu ar balionu. Tuoj maitins – atskrieja žinia ir šie vandenų gražuoliai prie šėryklų prisistato pirmieji. Stebime, kaip šios tarsi visad besišypsančios ilgos burnos vieną po kitos ryja žuvis, paskui plekšteli uodegomis, lyg padėkodami, ir vėl linksmai panyra į gelmes, o už kelių metrų jau skrodžia vandenį ant nugaros, tik spėk ganyti akimis. Su balionu galima panerti iki 6 m gylio. Delfinų liesti negalima, įspėja prieš paneriant instruktorius, ir kad tai būtų šventa, jis visada plaukia šalia. Puiki proga ryžtis pirmam giluminiam nėrimui. Instruktorius iš pat pradžių gerokai pagąsdina, o paskui baimes atvėsina, patikinęs, kad dar nė vienas, panėręs kartu su juo, nenumirė. Kai pasiryžti, ta pirma kelionė į gelmių pasaulį būna labai įsimintina. Greičiau atsipalaiduoti ir pamiršti baimes padeda šalia plaukiantys delfinai, kurie retkarčiais tave net paliečia, linksmai nerdami pro šalį. Plečiasi vaizdai, daugėja spalvų ir judėjimo. Jau ne tik delfinai, bet ir milžiniškas vėžlys praplaukia šalia, įspūdingų spalvų koralai ilgais linguojančiais stiebais susiglaudžia, pajutę svetimą artumą, spalvotų žuvyčių būriai, jūrų ežiai… Valanda po vandeniu greitai ištirpsta. Vieniems to įspūdžio pakanka, o kiti užsikabina ir tampa nardymo aistruoliais. Norisi vis toliau, giliau, įvairiau.

Delfinų rifo paplūdimyje yra dar viena viliojanti vieta – relaksacijos centras, įrengtas labai natūraliai gamtinėje aplinkoje. Natūralus medis, akmuo, vanduo ir palmių lapai bei įvairūs žaliuojantys augalai. Medinio tako, vedančio į jūrą, balkone minkštasuoliai ir staliukai, kur atsinešęs gėrimo gali sau leisti laiką. Įėjimas į šį centrą yra mokamas. Kaina priklauso nuo pasirinktų paslaugų. Viduje įrengti trys relaksaciniai baseinai. Plastiko bananas pakišamas vienas po galva, kitas po kojomis, užsimerki ir plūduriuoji ant vandens. Iš pradžių natūralaus vandens baseine, kur atsiveria odos poros, paskui eini į mineralų prisotintą druskos baseiną, gali nusišveisti odą su jūros druska, tada dar vienas atsipalaidavimo pusvalandis jūros vandens baseine. Užsimerki ir pajunti masažuotojos rankas. Jos švelnios, liečia odą ir mankština ramiais judesiais visą kūną. Nejučiom apima neapsakoma atsipalaidavimo būsena, kurią dar labiau sustiprina saulės spindulys, paliečiantis savo blyksniu užmerktas akis. Dar minutė kita dangiško gerumo ir pabundi tarsi iš nuostabaus sapno. Atsipalaidavimas tęsiasi ant minkštasuolių su pagalvėlėmis. Šviežios apelsinų sultys, kurių išsispaudi kiek nori, piliesi arbatos ar vietos vyno, užkandžiauji džiovintų vaisių, saldumynų. Čia pat ir baras su užkandžiais ir gėrimais. Viskas įskaičiuota. Išeini tarsi naujai gimęs. Čia sutikau ir kaunietes senjores, kurios tiesiog švytėjo, išbandžiusios visas procedūras.

Povandeninės observatorijos jūros parkas

Netoli Delfinų rifo yra dar viena vieta, kurią aplanko kone kiekvienas poilsiautojas. Tai Povandeninės observatorijos jūros parkas, leidžiantis pažvelgti į povandeninį Raudonosios jūros gyvenimą. Šis parkas yra Pasaulinės koralų bendrovės narys. Šią bendrovę 1974 m. įkūrė verslininkas Morrisas Kahnas ir jūrų biologas Davidas Friedmanas. Jie siekė parodyti žmonėms povandenio pasaulio įvairovę ir grožį siekdami prisidėti prie jos išsaugojimo. Juk tik pažindamas ir suvokdamas gali tinkamai vertinti savo veiksmus. Ši tarptautinė bendrovė jungia 4 povandeninius pasaulio parkus: šį, esantį Eilate, Australijoje, Havajuose (JAV) ir Maljorkoje (Ispanijoje). Prie Eilato įlankos įkurto parko ilgis 16 km, giliausia vieta yra nuo 900 iki 1830 m. Čia atliekami įvairūs okeanologiniai tyrimai, gyvūnijos stebėjimai, dirba studentai ir mokslininkai iš viso pasaulio, o lankytojas, nusileidęs į 6 m gylį, po stikliniais gaubtais ir sienomis išvysta spalvingą neregėtą jūros pasaulį. Trisdešimt penki akvariumai pristato vis kito regiono koralų sistemą ir jūros gyvūniją. Vienas įspūdingiausių 1000 kv. m dydžio „Ryklių pasaulis“ – didžiausias ryklių akvariumas Artimuosiuose Rytuose. Jis įkurtas tyrinėjimo ir pažinimo tikslais, juk paprastai vandenyne nei vienas nenorime sutikti šių gyvūnų, o čia gali stebėti tiek, kiek širdis geidžia. Trijų milijonų litrų akvariume gyvena apie 20 ryklių. Raudonojoje jūroje jų yra 44 rūšys. Observatorijos bokštas masina palypėti į viršų ir pasižvalgyti į žemę iš viršaus. Akiratyje: Aravos dykuma, Edomo kalnai ir kaimyninės šalys: Jordanija, Saudo Arabija bei Egiptas.

Timnos slėnio nacionalinis parkas

Negevo dykumoje, maždaug už 25 km į šiaurę nuo Eilato, plyti Timno slėnio nacionalinis parkas, kurio gražiausius smiltainio kūrinius sukūrė pati gamta. Patys įsimintiniausi: „Karaliaus Saliamono stulpai“, „Grybas“, „Miegantis liūtas“, „Didžioji arka“.

Pastaroji tarsi parko vizitinė kortelė, prie kurios būtinai kiekvienas nusifotografuoja. Judant žemės plokštėms iškilę granito kalnai tarsi sienos papildo smiltainio kūrinių draugiją. Uolas keičia įvairaus dydžio urvai, didesni ir mažesni, kurie yra keliaujančiojo kelio dalis ir įvairovė. Nuo uolos ant uolos per siaurus plyšius keliauja jauni ir seni, įsiamžindami įspūdingiausių gamtos kūrinių fone. Ši vietovė garsi ir kaip seniausia pasaulyje vario kasykla. Varis buvo pirmasis metalas, pradėjęs geležies erą, iš jo buvo lydomi puodai, ginklai, įvairūs kulto objektai. Čia buvusius vario rūdos klodus eksploatavo viena po kitos buvusios civilizacijos: egiptiečiai, romėnai, nabatėjai bei umajadai. Apie jų buvusius gyvenimus byloja iki šiandien išlikę apleistų šachtų, vario lydymo krosnių dalelės senovinių raižinių bei įrašų uolose likučiai, Egipto karalių pėdsakai. 12 min. filmas parko lankytojų centre padeda geriau suvokti visą šią istoriją. Įspūdingo parko, kuris vietomis primena Didįjį kanjoną JAV, neaplenkė ir didieji kino meistrai. Čia Silvestras Stalonė įsiamžino filme „Rembo 2“. Keliautojai tvirtina, kad aplink stūksantis spalvotas kalnynas yra vienas gražiausių pasaulyje ir dar mažai kieno atrastas.

Maršrutų, vedančių per kalnus, yra daug. Reikia tik noro viską patirti ir išbandyti savo kojomis. Šiuos kalnus suformavo gamta iš suspausto smėlio ir lavos. Skirtingi amžiai paliko skirtingas spalvas. Šviesesni – jaunesni, tamsesni – senesni. Spalvų spektras – nuo raudonos iki žalios su įvairiausiais atspalviais, kuriuos suteikia įvairių mineralų gausa. Per ilgą laiką, nors ir nedažni, lietūs išgraužė minkštoje uolienoje kanjonus. Juos raižo ir išdžiūvusių upių vagos. Puikus gidas ir gamtos žinovas Ronas Hararis paima dykumos spygliuoto augalo šakelę, iš jos išima sėklytę ir įmeta į vandenį. Už minutės sprogsta jos apvalkalas ir iškrenta sėklytė, kuri turi tuoj pat įsitvirtinti į žemę, kol dar drėgna, kad galėtų augti. O kita sėklytė apsitraukia vandenyje tarsi žele aplink. Tai jos apsauginis sluoksnis. Sulaiko drėgmę, reikalingą išdygimui. Štai kokia tobula gamta. Tik kas jos Kūrėjas? Apie kelionę po Eilato kalnus savo įspūdžiais dalijasi keliautojas Algis Kavaliauskas leidinyje „Izraelis. Informacija ir patarimai keliautojui“. Paskaitykite, tikrai pravers ten keliaujant.

Kainos ir kita naudinga informacija:

Iš Ovdos oro uosto į Eilatą galima nuvykti autobusu Nr. 282 – jis nuveža iki centrinės stoties. Kaina pirmyn ir atgal 42,50 NIS (apie 10 eurų). Bilietus galima įsigyti už oro uosto patikros posto dar neišėjus iš lagaminų atsiėmimo vietos. Iki viešbučio durų bilietą autobusu grupei galima nusipirkti internete www.eilatshuttle.com (kaina apie 18 eurų asmeniui). Panašiai kainuoja ir taksi, ypač kai keliauja keli asmenys.

Viešbutį, apartamentus ar nakvynės namus geriausia užsisakyti iš anksto. Maistas viešbučiuose košerinis. Pusryčiams: pieno produktai, kiaušiniai, silkė. Vakarienei: mėsa, žuvis.

Visas įdomias vietas galima pasiekti miesto autobusais. Bilietus parduoda vairuotojas. Vieno bilieto kaina 4,9 naujieji Izraelio šekeliai (NIS).

Eilatas yra brangus kurortas. Tai pripažįsta net patys žydai, tad apsipirkti geriau nuvykti į didelį prekybos centrą, esantį už miesto. Iš miesto centro nuveža autobusas Nr. 2.

Eilate labai verta pažiūrėti „Wow šou“, 2 valandas trunkantį muzikos, judesio, humoro ir akrobatikos bei neįtikėtinų triukų reginį, nestokojantį smagaus juoko ir nuostabos.

Populiariame klube „Three monkey“, kuris vadovaujasi šūkiu „Nematom, negirdim, nekalbam“, groja gyva muzika ir šokama. Čia įprasta, kad vos spėjus užgroti muzikai pirmieji šokio ritmu kaip susitarę pasileidžia senjorai.

Koralinis rifas prie Egipto sienos pasiekiamas autobusu Nr. 15, grįžtama autobusu Nr. 16.

Iš Izraelio verta parsivežti Negyvosios jūros produkcijos. Ji Lietuvoje keliskart brangesnė. Pirkti galima ir minėtame prekybos centre. Taip pat patartina nusipirkti prieskonių, ypač cinamono, alyvuogių aliejaus, datulių. Prieskonių parduotuvė yra ir netoli autobusų stoties, einant aukštyn.

Dienos bilietas į Delfinų rifą kainuoja 78 NIS.

Relaksaciniai baseinai – 165 NIS.

2 val. viskas įskaičiuota relaksacijos ir atsipalaidavimo centre – 365 NIS.

1 val. nėrimas iki 6 m gylio su balionu ir instruktoriumi – 339 NIS.

1 val. nėrimas su vamzdeliui (vaikams nuo 10 metų)290 NIS.

Daugiau informacijos www.dolphinreef.co.il.

Bilietas į Povandeninės observatorijos jūros parką – 99 (NIS), vaikams ir senjorams – 79 NIS.

Atvykti autobusu Nr. 15 iš centrinės autobusų stoties.

Gultas paplūdimyje kainuoja 20 NIS, bet galima jo ir neimti.

Iš Eilato autobusu gali nukeliauti į Jeruzalę ir prie Negyvosios jūros, į Jordanijos kurortą Akabą. Jordanijos viza nemokama, tačiau išvykstant iš Izraelio reikia mokėti 101 NIS ir 3 NIS aptarnavimo mokestį.

Išvykstant iš Jordanijos imamas 10 dinarų mokestis.

Taksi iki Jordanijos sienos iš Eilato centro kainuos 30 NIS, o Jordanijoje iki Akabos – apie 10 dinarų.

Galima nukeliauti autobusu ir iki Petros, taip pat iki Tabos, arčiausiai esančio Egipto kurorto.

Savaitė Izraelyje prasideda nuo sekmadienio. Penktadienį po pietų ir šeštadienį viskas uždaryta.

Publikuota žurnale „Kelionės ir pramogos“, 2015 m. žiemos numeryje

DALINTIS