Naujasis Pauliaus Normanto fotografijų albumas skirtas paslaptingajam Butanui

p.jpgnormantas.jpgTrečiadienis mus pradžiugino ne tik pirmu sniegeliu, bet ir neeiliniu įvykiu. Tą vakarą Vilniaus rotušėje gausiai susirinkusiems skaitytojams, keliautojams ir Rytų kultūros aistruoliams pristatyta nauja Pauliaus Normanto, save vadinančio „Budos kariu”, fotografijų knyga „Drakono ir maldų karalystė – Butanas”. Joje atskleidžiami lietuvių keliautojo, orientalisto, fotografo ir poeto įspūdžiai iš ekspedicijos po slėpiningą Butano karalystę. „ Rudas jakiukas Everesto papėdėje, žindžia motiną. Prisiminiau vaikystę ir pasidarė lengva. Prieš akis ilga ir tamsi kaip degutas naktis, tik vienintelio kaimo šunelio lojimas, tik svaiginantis, begalinių Himalajų aukštis… – tokiomis eiliuotomis mintimis, smilkalais kvepiančioje Rotušės salėje P.Normantas pristatė savo naujausią darbą.
Save keliautoju mėgėju ir fotografu profesionalu vadinantis P.Normantas dalyvavo 15-oje ekspedicijų po Tibetą, Indiją, Himalajus, Tailandą, Butaną ir kitas valstybes. Vien ko vertas egzotiškasis Mustangas, kurį keliauninkas išnaršė skersai išilgai.

normant.jpghimalayas.jpgNetrukus Paulius patrauks į 16-ąją didelę kelionę. Kryptis aiški – Rytai. „Jau pavargau, – gurkšnodamas iš visur jį lydinčio termosiuko gyvatės tulžies ir Himalajų priekalnių žolelių arbatą, pasakė keliauninkas. Ir kaip nepavargsi. Už menininko pečių dešimtys fotoalbumų ir kalendorių. Ir visa tai padaryta per neįtikėtinai trumpą laiką.
Naujausias P. Normanto albumas skirtas Butano karalystei, kur keliautojas lankėsi 2001, 2003 ir 2007 metais. Ši mažytė karalystė, dar vadinama Griaudžiančio Drakono šalimi, užima 43 000 kvadratinių kilometrų plotą, yra įsikūrusi tarp Indijos ir Tibeto, atokiuose Himalajų kalnynuose, kur kalnai vietomis siekia 6000 metrų aukščio.

Anot P.Normanto, apsistojusio Vengrijoje, savo knyga jis norėjo, kad Lietuva kuo geriau pažintų Rytus, nes „Rytai padėtų atverti lietuviams akis, kurios kol kas yra gerokai primerktos”. Ir menininkas visiškai teisus. Dažnam lietuviui Rytai asocijuojasi tik su kinų prekėmis. O ir apimti šiuo metu visais kanalais trimituojamos krizės, tautiečiai apie Rytus nenori net pagalvoti. Tad į menininko knygos pristatymą atėjo tikri keliauninkai, vėjo ir audrų užgrūdinti žmonės, nebijantys nieko. Renginyje dalyvavo besisukanti kaip vijurkas, visur suspėjanti „Keliaukim!” laidos vedėja Neringa Skrudupaitė, „sniegynų tigras”, kalnų legenda Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentas” Algimantas Jucevičius, Užupio menininkas, fotografas – keliautojas, šiuo metu mus ypač džiuginantis meniniais projektais su broliška Gruzija (vien ką reiškia nesenai Gedimino pr. atidaryta paroda „Alaverdi: Gruzija – Lietuva – Užupis”) Marius Abramavičius-Neboisia, vienas iš autostopo pradininkų, Lietuvoje, Magelano nugalėtojas, rašytojas Dainius Kinderis, eilėje liki pat durų autografo lūkuriavo keliautojų klubo „Xgenomas” prezidentas Rolandas Žygas ir daugybė kitų Lietuvos šviesuolių.

p4.jpg p5.jpg

p2.jpg p1.jpg

Viso renginio metu Pauliaus dešnioji ranka buvo LŽS „Kelionių ir pramogų” klubo vadas, ką tik pats nusileidęs nuo Himalajų, Gerimantas Statinis.

p10.jpgskirmant.jpg„Žinoma, tų akių atvėrėjų gausėja – pilna turistinės fotografijos nuo gražių knygų iki interneto, tačiau tos fotografijos dažnai užmerkia mūsų akis. Jos nerodo nei tikrovės, nei to, kas yra Pauliaus fotografijose. Tų nematomų, tik jaučiamų dalykų… Iš jo nuotraukų sklinda ypatinga energetika. Tai ir yra ta paslaptinga Normanto galia”, – pristatyme apie Pauliaus fotografijas kalbėjo nenuilstantis apžvalgininkas , kino kritikas Skirmantas Valiulis.
Pasidalijęs keliais įspūdžiais iš savo ekspedicijos, viešnagės vienuolyne ir religinėse apeigose, nesenai atšventęs šešiasdešimtmetį keliauninkas patikino, kad apie Butano karalystę galėtų pasakoti nors iki ryto.
but.jpgb.jpg „Butano karalystė – paskutinė karalystė, likusi Himalajų kalnyne. Komunistai šį balandį uždarė dvi – Nepalo ir Mustango – karalystes…” – su neslepiama nuoskauda kalbėjo keliautojas, traktuodamas gausų gerbėjų susirinkimą, kaip didžiulę pagarbą ir atjautą Rytams.
P.Normantas ne sykį tvirtino, kad šie Žiurkės metai (jis gimęs po Ugninės Žiurkės ženklu ) jam sėkmingesni nei bet kurie kiti. Jis ne tik spėjo išleisti fotografijų knygą, bet kitais metais žada atverti Rytų sakralinio meno muziejų Užupyje. Beje, muziejaus atidaryme turėtų dalyvauti ir pats Dalai Lama.

 

Tad palinkėkime P.Normantui Begalinės Sveikatos, Energijos ir Ištvermės ir laukime sykiu su pavasariniais paukščiais sugrįžtančio kitais metais…..
P.S. Beje, labai džiugi žinia, nes šiais metais Paulius Normantas tapo LŽS „Kelionių ir pramogų” klubo nariu. Sveikiname!

p7.jpgp3.jpg

p8.jpg p13.jpg

p11.jpgp12.jpg

p14.jpgp15.jpg

DALINTIS