Karališkasis Birštonas – sveikatos, gerovės ir harmonijos kurortas

Birštonas – klasikinis kurortas, nepakartojamas savo unikalia, autentiška gamta ir Nemuno kilpų vingiais. Tai vienas seniausių ir gražiausių Lietuvos balneologijos kurortų, garsėjantis karališkomis šaknimis. Gerą reputaciją Birštonui kuria natūrali gamtinė aplinka, kurioje puoselėjama kurorto svečių ramybė ir saugumas.Birštono pakrantė Kurortinio gydymo Birštone pradžia siejama su 1846 m., todėl mūsų kurortas yra vieta, nuo seno apdovanota natūralios gamtos turtais: trykštančiais mineralinio vandens šaltiniais, gydomuoju purvu, švariu oru ir palankiu sveikatai klimatu. Kurortas didžiuojasi Europoje pripažintu ir vertinamu mineraliniu vandeniu, kurio sudėtyje yra daug bromo.

Pasak Birštono savivaldybės merės Nijolės Dirginčienės, kurortas vis gražėja ir poilsiautojams siūlo vis kokybiškesnes paslaugas.

„Kurorto svečių ir poilsiautojų patogumui nuveikėme išties nemažai: pabaigėme projektą „Birštono kurorto kultūros paveldo vertybių kompleksinis pritaikymas turizmo paslaugų plėtrai“, pritaikėme Birštono mieste centrinėje dalyje esantį parką aktyviam poilsiui ir turizmui. Dėka naujai duris atvėrusios „Eglės“ sanatorijos, galime priimti beveik dvigubai daugiau svečių, kuriems parengėme įdomią kultūrinių, sporto ir pramoginių veiklų programą,“- teigė N. Dirginčienė.Birštono pakrantė

Šiandien Birštonas svečius vilioja moderniomis gydyklomis: gilias tradicijas šioje srityje puoselėja sanatorijos „Tulpė“ ir „Versmė“, siūlančios klientams palankų paslaugų ir kainos santykį. „Versmės“ sanatorija yra viena pirmųjų Lietuvoje, sertifikavusi gydymui naudojamą mineralinį vandenį ir purvą, todėl atsirado galimybė pritraukti reiklius klientus iš Vakarų Europos šalių. „Tulpės“ sanatorijoje gydyklų komplekse dirba medikai, konsultantai, patariantys sveikatingumo, sveiko gyvenimo būdo ar mitybos klausimais. Viena iš medicininės reabilitacijos naujovių siūloma pacientams, sergantiems sąnarių ir stuburo ligomis – tai nauja procedūra, mankšta su hidrodviračiais baseine.

Kurortinio sezono pradžioje duris atvėrusioje „Eglės sanatorijoje“, esančioje šalia miesto parko, ant Nemuno kranto, vienu metu gydytis ir ilsėtis gali 320 žmonių. Naujame centre veikia masažo, mineralinio vandens, vaistažolių vonių, povandeninio masažo, fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, baltojo purvo procedūrų kabinetai. Šešių aukštų pastate įrengti 6 liukso klasės apartamentai, 142 dviviečiai, 68 vienviečiai kambariai, iš vienų atsiveria vaizdas į parką, Masažai Birštono sanatorijojeiš kitų – į Nemuną. Merė N. Dirginčienė sako, kad „atidarytas naujas objektas Birštone – „Eglės“ sanatorija – sukurs daugiau darbo vietų, pritrauks turistų srautus, paskatins atvykti jaunus specialistus, šeimas ir įsikurti savo unikalia gamta išsiskiriančiame kurorte. Su naujų sanatorinių paslaugų plėtra, ambicingais verslo, turizmo projektais siejami Birštono – modernaus kurortinio miesto- ateities lūkesčiai ir ekonominės raidos proveržis.

Kurortinis spa viešbutis „Karališkoji rezidencija“,kviečia poilsiautojus, ieškančius ramybės ir kampelio meditacijai ne tik atgauti jėgas nuostabios gamtos prieglobstyje. Atsinaujinusiame restorane gurmanai gali pasimėgauti rinktiniais patiekalais, nepaprastai skaniais ir originaliais desertais, kurių galima paskanauti tik „Karališkoje rezidencijoje“, turinčioje savo kepėją.

Kurortas gražėja: atstatyti medinės architektūros pastatai: Kurhauzas, Birštono Turizmo informacijos centras. Jame turistai, miesto svečiai gali gauti visą juos dominančią informaciją apie maršrutus, nakvynes, maitinimą, lankytinas vietas, sveikatinimo paslaugas, užsisakyti ekskursijas pėsčiomis ir dviračiais. Naujam gyvenimui atgimęs istorinis Kurhauzas, vienintelis toks išlikęs medinės architektūros pastatas. Tai unikali erdvė, kurios puikiose, geros akustikos salėse visą vasarą vyko Birštonasklasikinės muzikos, džiazo koncertai, vasaros Muzikos akademijos pamokos, muzikos ir tapybos performansai, o elegantiškoje galerijoje eksponuojami žinomų lietuvių menininkų kūriniai. N. Dirginčienė džiaugėsi, kad vasarą Birštone vykstantys muzikiniai renginiai savo gausa ir įvairove pritraukia vis daugiau klausytojų. „ Jiems stengiamės pasiūlyti tik kokybišką muziką, todėl kurorte turiningai laiką gali praleisti ir išrankiausi muzikos mylėtojai“, – teigia merė.

Birštonas išskirtinis tuo, kad jame daugiau nei 30 metų pavasarį vyksta tradicinis, seniausias Lietuvoje, tarptautinis džiazo festivalis „Birštonas“, į kurį suvažiuoja lietuviško džiazo klasikai, žinomi muzikos kritikai ir žurnalistai. Tačiau rudeniop Birštono muzikinę atmosferą skaidrina klasikinė muzika, poezijos vakarai po žvaigždėtu rugpjūčio dangumi atvirose kurorto erdvėse ir pramoginiai šokiai.Tradiciškai, Birštono Kultūros centro salėje suksis sportinių šokių poros „Birštono rudens“ sportinių šokių varžybose, kurios yra vienintelėsBirštono parke tokio pobūdžio Lietuvoje – vykstančios ne šokių aikštelėje, bet scenoje. Rugsėjį kasmet Birštone vyksta tarptautinio festivalio „Baltijos rampa“ renginiai ir tautinių šokių festivalio „Jievaro tiltais“ pasirodymai. „Baltijos rampos“ festivalyje spektaklius rodo teatrai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, vyksta kūrybinės dirbtuvės, spektaklių aptarimai, diskusijos ir smagios vakaronės. Birštono kurortas garsėja kultūriniais renginiais, Pažaislio festivalio, „Vasaros mozaikos“ koncertais, „Po žvaigždėtu rugpjūčio dangumi“ ciklo literatūrinėmis, meninėmis improvizacijomis, kurios vyksta atvirose kurorto erdvėse, pav. prie „Tulpės“ sanatorijos. Šiuose renginiuose kurorto svečiams ir birštoniečiams savo kūrybą pristato žinomi Lietuvos aktoriai, kūrėjai, muzikai.

Rugsėjo pabaigoje Birštono turizmo informacijos centras mini Tarptautinę turizmo dieną ir kviečia kurorto svečius, birštoniečius į renginį „Susitikime Birštone“. BirštonasJame vyksta eko-dirbtuvės, senovinių automobilių paradai, rankdarbių, ekologiškų dirbinių, maisto produktų mugės. Šio rugsėjo pabaigoje numatytas baikerių sambrūzdis, pažymint šv. Kristoforo, vairuotojų ir keliautojų globėjo, dieną ir klasikinės muzikos vakarai. Įvairiose kurorto erdvėse rugsėjo mėnesį taip pat vyksta Jurginų šventė, kuri Birštone rengiama neatsitiktinai. Jos ištakas miesto gyventojai sieja su XIX a. Birštono apylinkėse Jundeliškių (arba Ustronės) dvarininko humanisto, rašytojo, medicinos mokslų daktaro Stanislavo Moravskio vardu. Būtent jis pirmasis į Lietuvą iš Sankt Peterburgo atsivežė jurginų ir pradėjo juos auginti. Metams bėgant, dvaro savininko atgabentos gėlės plačiai išplito po Lietuvą ir tapo neatsiejama kaimo sodybos puošmena

Į kurortą atvykstančius svečius pasitinka atnaujintas Birštono kurorto centrinis parkas. Jame, šeimų poreikiams pritaikytuose aktyvaus sporto takuose įrengti 20 patrauklių treniruoklių, skirtų mankštinti visoms raumenų grupėms – jais aktyviai naudojasi sportininkai, kurorto svečiai ir birštoniečiai. Birštono bažnyčiaVaikams skirtos žaidimų aikštelės, riedučių rampa, krepšinio aikštelė. Žinomų Lietuvos skulptorių Romualdo Kvinto, Stasio Žirgulio, Vytauto Nalivaikos, Kunoto Vildžiūno, Martyno Gaubo, Andriaus Lik darbai įsikūrė Skulptūrų take. Prisėdus ant elegantiškų suolelių , smagu medituoti, svajoti ir ilsėtis, žiūrint į skulptūras ir aukštas, žaliuojančias Birštono pušis.

Bene įspūdingiausia parko vieta smalsiems lankytojams yra pažintinis Nemuno kilpų pasivaikščiojimo takas. Birštoniečių surinktais rieduliais išgrįstas, tarp pušų išsidėstęs akmenuotas takas atkartoja Nemuno vingius ir yra savotiškas mastelinis Nemuno kilpų žemėlapis. Parke įrengtuose stenduose kurorto lankytojams pateikiama informacija apie žymias Nemuno kilpų regioninio parko vietoves.

Turizmo paslaugų ir sveikos gyvensenos būdo propagavimui, aktyviam poilsiui ypatingai svarbus dviračių trasų atnaujinimas ir naujų takų įrengimas Birštono kurorte. Birštono savivaldybėje jau nutiesta ir šiuo metu toliau tiesiama apie 15 km dviračių takų. Bendrajame Birštono plane numatyta įrengti per 100 km dviračių takų, sujungiant Birštono, Alytaus ir Prienų savivaldybes patrauklia pažintiniu ir turizmo požiūriu trasa. Škėvonių kaime jau įrengta dviračių tako atkarpa. Birštono savivaldybės teritoriją kerta nacionalinis dviračių maršrutas „Keturių sostinių dviračių žiedas“ bei nacionalinė dviračių trasa, todėl dviračių trasos 1490,48 m ilgio jungties įrengimas, sujungus atkarpą Prienai-Birštonas, leidžia užtikrinti saugų dviratininkų maršrutą. Dviračių atkarpa Škėvonių kaime sujungia į žiedą Žvėrinčiaus miško trasą ir sudaro apie 10 km ilgBirštonas ankstų rudens rytąio bendrą trasą, sukurdama papildomą turizmo traukos objektą Birštono kurorte. Aukščiausioje miesto prieigų vietoje planuojama statyti apžvalgos bokštą, nuo kurio lankytojams atsivers įspūdingas Nemuno vingis, Škėvonių atodanga ir Birštono panorama. Šį bokštą projektuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su Nemuno kilpų regioniniu parku.

Nepakartojami Birštono apylinkių ir Nemuno kilpų vaizdai atsiveria, pakilus oro balionu. Birštono oreivių klubas „Audenis“ organizuoja ne tik oro balionų skrydžius, bet ir tradicines oro balionų fiestas, kai vakarėjančiame danguje pakimba įvairiaspalviai oro balionai. Kurorto svečiai, parasparnių sporto mėgėjai apžvelgti Birštono apylinkes gali, išmėginę paukščio skrydžio lengvumą, pakilę į orą parasparniais. Į pramoginius skrydžius oro balionais iš anksto siūloma registruotis Birštono TIC.

Nemune, ties Birštonu, vyksta vandens sporto varžybos, poilsiautojams siūloma nuomotis vandens dviračius, baidares, valtis. Birštono TIC poilsiautojams siūlo šiuos maršrutus baidarėmis Nemunu ir įtekančia Verkne: 2 dienų kelionė pradedama ties Vyšniūnais, leidžiamasi paupiu žemyn, pernakvojus plaukiama Verkne ir Nemunu iki Birštono miesto. 3-4 val. kelionė baidarėmis pradedama ties Jundeliškėmis, kuriose yra Ustronės dvaro vieta ir grįžtama į Birštoną. Plaukiant šiais maršrutais, turistai gali mėgautis įsimintinais vaizdais: praplaukiamas Paverknių piliakalnis, Konglomerato uola, vadinama Ožkų pečiumi, o plaukiant prieš srovę – Atminties takas, kuriame yra medinių skulptūrų ansamblis. Vandens turizmo mėgėjai šiais marštutais praplaukia Punios šilą, Siponių mišką, Prienų šilą. Po Žvėrinčiaus mišką siūloma pasivažinėti dviračiais arba vaikštinėti pėsčiomis. Kaip pasakoja legenda, po Žvėrinčiuje stovėjusiu ąžuolu, kuris yra Valstybės saugomas objektas, po medžioklės mėgdavęs pailsėti Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas.

Atsinaujinęs Birštonas yra pasirengęs konkuruoti tarptautinėje turizmo, sveikatos paslaugų rinkoje, todėl šiuo metu vykdomų išskirtinių projektų kryptis – mineralinio vandens ir natūralių gamtos išteklių panaudojimas sveikatinimo turizmui – tai mineralinio vandens galerijos ir jūrų klimato atmosfera, kurią bus galima rasti tik Birštone. Siekiama, kad Birštonas įsitvirtintų kaip modernus, europinio lygio karališkasis kurortas.

Nuotraukos Birštono TIC

kelionės ir pramogos

 

DALINTIS