Baltosios Ančios išdaigos

Apie upę
1.jpgBaltoji Ančia – 60 km ilgio upė pietų Lietuvoje. Jos baseino plotas 791 kv.km. Išteka iš Ančios ežero Lazdijų rajone, teka į pietus pro Kapčiamiestį, po to pasuka į rytus, kur prieš vandens jėgainę yra patvenkta. Už jėgainės upė teka pietvakarių kryptimi, o prie pat sienos su Baltarusija įteka į Nemuną. Vidutinis debitas 5 kub. m /s.

Baltosios Ančios slėnis 0,3- 0,5 km pločio., šlaitų aukštis 10-20 m. Vagos plotis 15-20 m. Vidutinis nuolydis 0, 94 m/km. Pavasario potvynių metu pakyla iki vieno metro. Plaukti vienas malonumas. Svarbu gaudyti momentą.

Baidarės

Pietų Lietuva – dar neatrastas kampelis. Švarūs, nenumindyti miškai, skaidrūs ežerai ir upės. O Baltoji Ančia – gerokai ekstremalesnė nei visų išliaupsinta Ūla, jos trasoje jokių kamščių ir, suprantama, pakrantėse jokių šiukšlių.Švari, srauni vingiuota. Vidutinis vandens debitas ties žiotimis 5,0 m3/sek., tik spėk baidarę valdyti, nors virtimo, kad ir kaip stengtumeis, kartais sunku išvengti. Tačiau dėl to tik daugiau įspūdžių. Upė išdaigininkė jų į valias dovanoja. Ypač ekstremali atkarpa laukia nuo Baltosios Ančios jėgainės iki Nemuno (Sventijansko gyvenvietė). Čia iš abiejų pusių miškai, daug medžių užvartų, rėvų, tiltų.img_1667.jpg

Apie 12 km nuo žiočių iš kairės įteka Neviedės upė ir prasideda Baltosios Ančios tvenkinio patvanka. 15 km nuo žiočių – Menciškės kaimas. Dešiniajame krante įsikūrusi stovyklavietė, o pačiame tvenkinyje daug įvairių įlankėlių, užutekių, pusiasalių. Čia rasite ne vieną puikią vietelę maudynėms ir poilsiui. Į šią užtvanką įteka daug įvairių upelių.

Apiplaukę grįžtame į įlanką ir dešinėje pusėje per užtvanką persikeliame baidares. Kelis kilometrus iki žiočių Baltoji Ančia srauniai bėga giliu kanjonu. Plaukiam per miškus ir kaimus. Ties Paančios viensėdžiu Baltoji Ančia įteka į Nemuną. Dešiniajame upių tėvelio krante – Baltarusija, pasienio zona, taigi neužmirškite dokumentų.

Ruošiantis plaukti su vaikais ar šio poilsio naujokais geriau rinktis atkarpą nuo Kapčiamiesčio iki Baltosios Ančios hidroelektrinės. Čia nuplaukus 2 km yra įrengta prieplauka, galėsite išlipti ir pasižvalgyti po apylinkes. Stūksantis akmuo žymi senosios baltų gyvenvietės Pinčiaragio vietą, pasigrožėkite tvarkinga aplinka, upe, iš kurios protėviai vandenį gėrė, prie kurios šventąją ugnį kūreno.

img_1799.jpgVisą maršrutą, jei neužsuksime į tvenkinio patvanką, iki Nemuno galima įveikti per 10 valandų. Pakely teks apsinakvoti palapinėms įrengtose poilsiavietėse arba kaimo turizmo sodybose.

Apskritai visas ežeringas Lazdijų rajonas patogus baidarių sportui. Veisiejų ežeras čia susilieja su ypač vaizdingu Niedos ežeru ir Niedos upe. Pradedant plaukti Veisiejų ežeru antrame kilometre pusiasalyje stūkso Paveisininkų piliakalnis. Kalvą, ant kurios iškilęs piliakalnis, juosia ežeras ir pelkė. Archeologiniai tyrimai byloja, kad čia yra buvęs degintinis kapinynas – rasti 27 kapai. Piliakalnio papėdėse aptikta senovės gyvenvietės (I-II a.) liekanų.

Į piliakalnį galima patekti sausuoju metu klampojant per pelkę. Tai dar vienas visai kitoks keliavimo patyrimas. Tačiau šioje vietoje pasirūpinta keliautojais ir per pelkę yra nutiestas takas bei laiptai – puiki proga pamankštinti baidarėje užtirpusias kojeles. Mylėkime jas, tai jos mums suteikia eiklumo.

Pailsėję vėl sėdame į baidares. Apie 3-4 km keliaujame Nieda ir Ančia, o joms susiliejus – Baltąja Ančia.baltoji-ancia.jpg

Įdomus, turtingas vaizdų plaukimas iš Snaigyno ežero, kuris yra 1,5 km už Veisiejų, paėjus keliu Leipalingio link. Nuo Snaigyno ežero smagu keliauti per keletą vaizdingų, švarių ir žuvingų ežerų. Tai Snaigyno-Trikojo-Vepryno-Dumblelio-Dumblio-Ragažiaus -Pastovio ežerai. Iš čia teks truputį prieš srovę paplušėti Baltosios Ančios upe ir netrukus įplauksite į Ančios ežerą.

Tai vienas gražiausių Pietų Lietuvos ežerų. Ilgis 9,4 km, smėlingi atabradai, statūs krantai. Vakariniame jo krante yra senosios Mėčiūnų gyvenvietės piliakalnis, nuo kurio atsiveria panorama į ežerą ir Veisiejų miestelį. Šiuo maršrutu geriausia keliauti balandžio-birželio mėnesiais. Ilgis apie 30 km, užtruks kelionė apie 3 dienas.

img_1471.jpg

Lazdijų rajone yra nemažai kaimo turizmo sodybų, tačiau plaukimo paslaugas teikia tik dvi. Viena naujausių – „Nieda”, kuri turi 11 moderniausių minkštomis sėdynėmis baidarių. Sodyboje komfortiškai gali apsigyventi apie 30 žmonių. Sodybos šeimininkas A. Palačionis džiaugiasi, kad plaukimą upe vis dažniau dovanoja įmonių vadovai savo darbuotojams. Neretai pageidaujama ir kaimiško maisto, kurį būtina užsisakyti bent prieš savaitę. Vakare laužas, pirtelė ar kubilas, skanus maistas, taurelė naminukės – tai sutvirtina ir suartina komandą. Visos sodybos nuoma savaitgaliui kainuoja nuo 2,5 iki 3 tūkst. litų. Į šią kainą įeina nakvynė iki 30 asmenų ir visos sodyboje esančios pramogos. Nakvynė asmeniui – 50 Lt.

Baidarės nuoma dienai – 60 Lt, transportavimas – 10 Lt.

Dviem dienoms – 100 Lt.

Stovyklavietė ,,Saulėtekis” yra įsikūrusi Veisiejų regioniniame parke. Kaip žinome, saugomose teritorijose naujos statybos draudžiamos, todėl čia nakvynei siūlomi mobilūs nameliai, įrengta poilsiavietė palapinėms. Tai tik daugiau romantikos. Keliautojų paslaugoms – Joninių laužas, baidarės, žygiai jomis ir valtimis, vandens dviračiai, kubilas. Poilsiavietę rasite:

Kailinių k., Veisiejų sen., Lazdijų r.
Mob. tel. +370 686 08 663 ,+370 688 86 831

Daugiau informacijos: www.sauletekis.lt

http://lazdijai-turizmas.lt

DALINTIS

1 komentaras