Ona Nosevičienė
Pastaruosius porą metų įpratome prie gydytojų konsultacijų telefonu, tyrimų paskyrimo po kelių mėnesių. Pacientas, kurį gydytojas priima paskirtą valandą ir išklauso kūno skundus pagal pulsą, vietoj cheminių vaistų paskiria mitybos režimą, mankštų, atsipalaidavimo pratimų ir kitų natūralių sveikatinimo priemonių, pasijunta daug geriau. Jei to nepakanka, gydytojas išrašo ajurvedinių žolelių preparatų. Tokia medicina gyvuoja Indijoje jau ne vieną tūkstantį metų. Ją galime išbandyti ir Lietuvoje. Gydytojas iš Indijos Syamaprasadas C., atstovaujantis tarptautinei kompanijai, atvyko į mūsų šalį prieš dvejus metus, kai tik prasidėjo COVID-19 ligos sukelta pandemija. Per tą laiką jis padėjo daugeliui žmonių rasti dvasios ir kūno pusiausvyrą, nurimti, greičiau atsigauti po sunkių ligų.
Suradęs laisvą minutę ajurvedos specialistas sutiko papasakoti apie savo gyvenimą Lietuvoje ir veiklą.
Kaip sugalvojote atvykti į Lietuvą?
Studijų metu panorau plačiau skleisti ajurvedos žinias, nes žmonės dažnai ieško kitokio, holistinio sveikatos atkūrimo. Buvo noras parodyti, kad yra ir kitokia medicina, nes ajurvedoje yra viltis padėti žmogui paprasčiau. Prisijungiau prie „Sri Sri Tattvos“ kompanijos. Didelė šios kompanijos pelno dalis skiriama socialiniams Indijos projektams. Mes remiame šešis tūkstančius Indijos mokyklų, kuriose našlaičiams ir neturintiems galimybių mokytis vaikams yra skiriamas nemokamas mokslas, drabužiai ir maistas. Po studijų keliavau po Indiją ir per mėnesį priimdavau po tūkstantį pacientų. Kai pakvietė į Europą, atvykau į Lietuvą. Pastebėjau, kad lietuviai ieško alternatyvios medicinos, praktikuoja jogą, meditaciją.
Ką reiškia Jūsų vartojamas pavadinimas „Sri Sri Tattva“?
Ajurveda yra tradicinė Indijos medicina, užrašyta vedose sanskrito kalba prieš penkis tūkstančius metų. Jose rašoma, kad niekas neturi sirgti ir negaluoti. Parašyta ir tai, kad ajurveda yra skirta visam pasauliui. „Sri Sri Tattva“ – tarptautinis ajurvedos prekės ženklas ir šios kompanijos tikslas – visame pasaulyje skleisti žinias apie ajurvedą, kuri grindžiama holistine medicina. Pagrindinė „Sri Sri Tattvos“ būstinė yra Indijoje. Jai priklauso dvi didelės ajurvedinės ligoninės ir daug mažų sveikatinimo klinikų. „Sri Sri Tattvos“ centrų yra ir Europoje. Indijoje veikia trys kompanijos vaistų fabrikai, o pagrindinė būstinė yra Bangalore. Ajurvedinių preparatų pagrindą sudaro vaistažolės. Vaistiniai augalai yra auginami keliose didelėse Indijos plantacijose. Šie augalai sudaro 70–80 procentų vaistinių preparatų sudedamųjų dalių. Vaistai gaminami pagal vedose aprašytus receptus. Dauguma žmonių, dirbančių šiuose fabrikuose, yra dvasiškai pažengę, todėl vaistai yra labai kokybiški ir labai energiškai vertingi. Vaistai eksportuojami ir į Europą.Jie daugiausia sandėliuojami Nyderlanduose. Europoje galima įsigyti tik tai, ką leidžia Europos Sąjungos įstatymai.
Ar yra Indijoje šiuolaikinės medicinos klinikų?
Taip. Indijoje yra moderniosios medicinos klinikų ir šios medicinos stiprybė yra greitosios pagalbos suteikimas. Jei sugebėtume net tik ajurvedą, bet ir kitų šalių senovines holistines medicinas naudoti kartu su alopatija (moderniąja medicina), tai gydydami pasiektume labai gerų rezultatų. Neabejoju, kad ateitis priklauso šiai ligų gydymo vienovei.
Kas svarbiausia žmogaus sveikatai pagal ajurvedą?
Sveikata pirmiausia atsispindi žmogaus fiziniame kūne, prote ir emocijose. Visi trys yra vienodai svarbūs. Palaikyti pusiausvyrą padeda kvėpavimo pratimai, joga, atsipalaidavimo technikos, meditacija ir tinkama mityba. Prireikus skiriama ajurvedinių preparatų.
Kaip indai kovoja su koronavirusais?
Indijoje yra žolinių preparatų, kurie efektyviai padeda kovoti su koronavirusu. Šalyje tam tikra ministerija (AYUSH) yra atsakinga už alternatyvią mediciną. Jos rūpesčiu buvo sukurtas žolinis preparatas AYUSH64. Veiksmingas yra preparatas „Kabasura Kudineer“. Kol kas dar nėra patvirtintas naujas „Sri Sri Tattvos“ preparatas, kurio efektyvumas pagal tyrimus siekia 90 proc. Laukiama iš ministerijos oficialaus pristatymo ir patvirtinimo.
Kuo skiriasi lietuviai pacientai nuo indų pacientų?
Dabar daug streso. Koronaviruso sukelta liga sirgę žmonės patiria didelį stresą ir nerimą. Tai pokovidinis liekamasis reiškinys. Keliaudamas po Indiją ir dirbdamas mačiau, kad žmonės daug kenčia nuo netinkamo gyvenimo būdo. Tada susiformuoja tokios ligos kaip nutukimas, cukrinis diabetas, artritas, įvairios cistos. Lietuvoje didelių miestų žmonės tokiomis ligomis serga rečiau, jie yra sąmoningesni, ypač jaunimas ir vidutinio amžiaus (40–50 metų) karta. Mažuose miesteliuose pastebiu daug nutukusių žmonių, sergančių cukriniu diabetu, hipertonija.
Ar sunku krimsti ajurvedos mokslus?
Ne. Tik reikia mokėti sanskrito kalbą. Yra vertimų į anglų kalbą, tačiau mokant sanskrito kalbą atsiveria platesnės studijų galimybės. Universitete bakalauro studijos trunka 4,5 metų. Po dar vienų metų praktikos ajurvedinėje ligoninėje įgyjamas ajurvedos medicinos ir chirurgijos bakalauras. Jei nori studijuoti dar trejus metus magistrantūroje, turi pasirinkti specializaciją:pediatrijos, ginekologijos, LOR ar kt. Siekiantieji mokslo renkasi doktorantūros studijas. Ajurvedą studijuoti atvyksta ir jaunų žmonių iš kitų šalių. Mokosi jaunimas iš Šri Lankos, Argentinos, arabų šalių.Pirmiausia atvykę jie išmoksta sanskrito kalbą, o paskui studijuoja.
Jūs diagnozuojate sveikatos būklę iš pulso. Ar tai vienintelis diagnostikos būdas ajurvedoje?
Nadika Riksha (sanskrito kalba) – pulso diagnostika yra labai sena, tačiau ne vienintelė ajurvedoje. Ne visi gydytojai pasirenka šią diagnostiką. Kiti ligas diagnozuoja remdamiesi tyrimų rezultatais, apžiūra ir apklausa. Mūsų kūnas yra genialus. Problema atsispindi pulse. Tūkstančius metų pulso diagnostika buvo vienintelė ajurvedoje, kol nebuvo kitų diagnozavimo būdų. Aš pasirinkau diagnozuoti pagal pulsą ir iki šiol tobulinuosi.
Papasakokite apie save.
Aš esu kilęs iš Pietų Indijos, Keralos,kuri laikoma ajurvedos gimtine. Keraloje šeimos gyvena pagal ajurvedą. Ji yra įaugusi į kraują. Tai ir miegas, dienos režimas, maistas, gyvenama taip, kaip moko vedos, kad kuo ilgiau išliktume sveiki. Ryte tik atsikėlus labai svarbu išgerti šilto vandens puodelį, išsituštinti, paskui išsivalyti dantis, išsitrinti ir išsimasažuoti kūną sezamų aliejumi, mankštintis, medituoti, atlikti kvėpavimo pratimus ir tik tada pusryčiauti. Tam geriausias laikas 8–9 val. Pietauti reiktų 12–14 val., o pavakarieniauti iki 19 val.
Kokia Jūsų diena?
Keliuosi 6 val. ryto, atlieku rytines ajurvedines procedūras, kurias jau paminėjau anksčiau, jogą. Tada einu į darbą. Jei daug dirbu, po pietų 20 min. atlieku nidros jogą su savo mokytoju, kurio balso klausausi internetu. Nidros joga grąžina jėgas – atstoja dvi valandas miego. Po darbo arba iš ryto bėgioju. Miegoti einu 10–11 val.
Kuo skiriasi lietuviai nuo indų?
Skirtumų daug (juokiasi). Lietuviai ramūs, o indai – karštesni, atviresni. Lietuviai užsidarę, turi savyje nesaugumo, abejonės jausmą. Indijoje einant gatve natūralu pasisveikinti su nepažįstamu žmogumi, jam nusišypsoti, užkalbinti. Jei pasilabinsi su lietuviu, tikėtina, kad jis į tave pažiūrės keistomis akimis ir pagalvos, ko šis žmogus nori iš manęs. Kai pavyksta susidraugauti su lietuviu, tada jis atsiveria. Lietuviai yra kantrūs, ramiai laukia eilutėje prie parduotuvės ar automobilių spūstyje, o Indijoje visi grūdasi vienas per kitą. Maistas Lietuvoje labai prėskas, mažai vartojama prieskonių.
Kokia mityba sveika pagal ajurvedą ir kaip Jūs maitinatės?
Ajurveda nedraudžia valgyti mėsą. Ajurvedos raštai parašyti prieš 5000 metų, kai mėsos ir pieno kokybė buvo kitokia. Vedose rašoma, kad jei pats užsiaugini, susižvejoji ar susimedžioji, tai gali valgyti. O šiais laikais mėsos, esančios prekybos centruose, kokybė yra prasta. Viščiukas užauginamas per 30–40 dienų. PSO pagal kancerogiškumą raudoną perdirbtą mėsą kelia į pirmą kategoriją. Nuo mėsos stabdo ir klimato pokyčiai, kertami miškai pašarams auginti, gyvulių gausos išskiriamos metano dujos. Dėl to aš nepalaikau mėsos ir pieno pramonės, pramoniniu būdu gaudomų ir auginamų žuvų. Šie produktai nėra sveiki ir žaloja gamtą. Esu 10 metų vegetaras, o Europoje esu veganas. Kai grįžtu į Indiją, tada valgau lydytą sviestą ghee, kuris pagamintas iš senovinių karvių pieno, turinčio A2 baltymą. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje yra daug veganų, ypač tarp jaunų žmonių, ir daug kur galima rasti veganiško maisto.
Ar pamėgote ką nors iš lietuviškos virtuvės?
O taip. Indijoje nevalgiau bulvių. Lietuvoje daug patiekalų gaminama iš bulvių,todėl ragaudamas tuos patiekalus kai ką labai pamėgau. Man labai patinka žemaičių blynai, bulviniai blynai, balandėliai. Labiausia mėgstu šaltibarščius, kugelį ir didžkukulius.
Ar ilgai žadate darbuotis Lietuvoje?
Man patinka būti šioje akimirkoje. Tačiau turiu svajonę –noriu, kad ajurveda pasiektų kiekvieno lietuvio namus. Tad veikti turiu ką.
Su ajurvedos gydytoju galima susisiekti telefonu per asistentę Liną 8 601 25615