Miškais išeina ruduo: neatrastos vietos po atviru dangumi saugiam laisvalaikio praleidimui

Šis ruduo neabejotinai laužo visas nusistovėjusias taisykles – nors įprastai šąlant orams ieškome šilumos ir jaukumo, šį sezoną nepabūgome žvarbaus oro ir kaip niekad daug laiko leidžiame lauke. Nuotolinis darbas, aktyvios veiklos stygius ir kelionių ilgesys gena iš namų, tačiau idėjų, ką vertėtų aplankyti, sąrašas, trumpėja kone kas dieną. Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ komanda ir turizmo informacijos centrai rekomenduoja laisvalaikio praleidimui rinktis mažiau žinomas, tačiau retą augmeniją, įspūdingą istoriją ir originalias patirtis puoselėjančias vietas.

Lietuvos gamta rudenį. Vaido Gegužinio nuotr.

Botanikos sodai, individualūs maršrutai, žygiai su gyvūnais, dvarų parkai šiuo metu mielai priima atsakingus, saugumo reikalavimų besilaikančius keliautojus.

„Matome, kad žmonės ir per karantiną keliauja. Tiesa, daro tai gana sąmoningai – vengia susibūrimų, laikosi higienos rekomendacijų. Šalia to, norime paskatinti tautiečius keliauti ne tik savaitgaliais, bet ir darbo dienomis ir, žinoma, paieškoti originalesnių kelionių krypčių, kad netektų papulti į perpildytus pažintinius takus ar kitus objektus. Alternatyvų tikrai turime!“ – sako „Keliauk Lietuvoje“ vietinio turizmo ekspertė Neringa Sutkaitytė ir kviečia paieškoti širdžiai mielo gamtos kampelio.

Žygis su rančos gyvūnais

Apžiūrėti, kaip teptuku miškuose pasidarbavo ruduo, galima net su naminių gyvūnų palyda! Ožkos, avis, šunys, kumelė ir ponis lydi iškylose po Aleksandruvkos kaimo apylinkių miškus (Kaišiadorių r.). Lietuviškos rančos „Myliu kaimą“ šeimininkai, propaguojantys gyvūnų ir miško terapiją, mokančią lėto, ramaus gyvenimo gamtoje, svečių laukia tik su išankstine registracija ir į žygį vienu metu kviečia tik vieną šeimą. Daugiau informacijos čia.

Botaninis draustinis Alytuje

Alytaus miesto teritorijoje esantis 452 ha Vidzgirio miškas, paskelbtas botaniniu draustiniu, – unikali natūralios gamtos sala. Čia auga didžiausias vientisas skroblynas Lietuvoje (skroblynai saugomi visoje Europoje), veši ąžuolynai. Visame miške nužymėti pasivaikščiojimo takai, sudarantys 9 km ilgio maršrutą, įrengti informaciniai stendai, krypties ženklai. Daugiau informacijos čia.

Vainežerio dvaro parkas

Alėjos su šimtamečiais klevais, liepomis ir skroblais juosia prieš 200 metų įveistą Vainežerio dvaro parką (Lazdijų r.). Jį į dvi dalis dalija Vainežerio ežeras. Parke pastatytas paminklas lietuviškajai Žanai d‘Ark, 1831 m. sukilimo kapitonei Emilijai Pliaterytei. Mat sukilimo kovų išvarginta ir sunkiai susirgusi sukilimo dalyvė Vainežerio dvare buvo paslėpta svetima pavarde ir slaugoma iki pat mirties. Daugiau informacijos čia.

Žiedinis maršrutas aplink Vilnių

Nerti į mišką galima ir mieste. Pavyzdžiui, per kiek dienų įveiktumėte 100 km taką aplink Vilnių? Jo atkarpos driekiasi Belmonto, Ribiškių, Burbiškių, Buktos, Baltupių ir kt. miškais. Žygeivių patogumui trasą žymi specialūs ženklai ant medžių bei krypčių lentelės. Daugiau informacijos čia.

Skinderiškio dendrologinis parkas

Skinderiškio dendrologiniame parke (Kėdainių r.), žinomame ir kaip 1001 magnolijos parkas, skirtingomis spalvomis liepsnoja 60 rūšių klevai. Juo vaikštinėjant galima apkeliauti visą  pasaulį: parkas padalintas į geografines Europos, Sibiro, Kaukazo, Vidurinės Azijos, Kinijos – Japonijos, Šiaurės Amerikos rytų ir Šiaurės Amerikos vakarų zonas. Čia auga ir jau seniai Lietuvoje išnykę augalai. Daugiau informacijos čia.

Taujėnų dvaro parkas

Maumedžiai, baltieji topoliai, šimtamečiai ąžuolai, klevai, uosiai saugo Taujėnų dvaro (Ukmergės r.) ramybę. 15 ha ploto parke su akmenų parku, žvėrynėliu, kuriame gyvena spalvotieji povai, alpakos, ožiai, triušiai bei vandens paukščiai, liepteliais ir rotondomis galima lankytis ne daugiau kaip penkių asmenų grupėmis. Daugiau informacijos čia.

Lėlių istorijų takas Klaipėdos botanikos sode

Klaipėdos universiteto botanikos sodas intriguoja brangiausiu pasaulio medžiu – pelkių ąžuolu, iš kurio viduramžiais buvo gaminami sostai karaliams, netikėtai šiuo metu pražydusiomis gudobelėmis, spyglių spalvą keičiančiais maumedžiais, nemirtingais vadinamais ginkmedžiais. Naujiena sode – Lėlių istorijų takas. Nuskanavus QR kodą tarp krintančių lapų prabyla Klaipėdos lėlininkės sukurtos lėlės. Daugiau informacijos čia.

Tervydžių dendrologinis parkas

„Kiekvienas augaliukas – dovana“, – įsitikinęs bitininkas Linas Jakubonis, tęsiantis savo tėvo Kazio Jakubonio, gamtininko Tado Ivanausko draugo, pradėtą darbą kurti dendrologinį parką. Tervydžių kaime (Rokiškio r.) esantis parkas, kuriame – per 300 medžių rūšių, yra paskelbtas valstybės saugomu botaniniu gamtos paveldo objektu. Čia – ir vienas didžiausių Lietuvos šermukšnių, ir vietos voverių pamėgti riešutmedžiai, ir abrikosmedis, šilkmedis, Amūro kamštenis… Beje, parke pumpurus šiuo metu krauna šeivamedis bei retasis hamamelis, kuris žydi tris mėnesius ir nebijo net sniego. Daugiau informacijos čia.

Tautinio atgimimo ąžuolynas Ožkabaliuose

Tik pabandykite įsivaizduoti, kiek gilių tradicinei gilių kavai gaminti galima surinkti iš 7 tūkst. ąžuolų? Greta Jono Basanavičiaus gimtinės Ožkabalių kaime (Vilkaviškio r.) ošiantis Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas užima 40 ha plotą. Jame galima laisvai pasivaikščioti, pabandyti surasti Stelmužiuką – iš garsiojo Stelmužės ąžuolo gilės išaugintą ąžuolą. Daugiau informacijos čia.

Tiškevičių rūmų parkas Lentvaryje

Neogotiškų Tiškevičių rūmų Lentvaryje (Trakų r.) pašonėje – įspūdingas XIX a. prancūzų botaniko bei kraštovaizdžio architekto Eduardo Andrė sukurtas kalnų vaizdų parkas. Medžių lapai čia byra ant išlikusių akmeninių laiptelių, tiltelių, dirbtinių uolų, kaskadų, tvenkinių, grotos. Neapsakoma didybe užburia ir šiuo metu rekonstruojami dvaro rūmai, ant Graužio ežero kranto, dėl kurių miestas kadaise buvo laikomas mėgstamu aukštuomenės kurortu. Daugiau informacijos čia.

Daugiau vietų ilgiems pasivaikščiojimams – oficialioje Lietuvos turizmo svetainėje www.lithuania.travel naujienų skiltyje. Užsukite pasisemti idėjų čia.

Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ragina keliauti atsakingai, dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis higienos etiketo bei saugaus socialinio atstumo.

 

DALINTIS