Išgyvenantiems krizes jau teikiama pagalba gamtoje

Trakų rajone, 11 ha teritorijoje, tausojant gamtą, įgyvendinamas unikalus socialinis „Meilės miesto“ projektas. Šioje vietoje, pastačius statinius ir pasitelkus specialistus, savanorius ir bendruomenę, bus nuolat teikiama įvairiapusė holistinė nemokama pagalba išgyvenantiems krizes.

Erdvė kuriama, pasitelkiant tik geradarių aukas ir savanorius, statiniai bus įrengiami iš paaukojamų daiktų. Nemokamas paslaugas čia teiks savanoriškai dirbsiantys specialistai.

“Meilės miesto” įkūrėja Eglė Navakauskaitė

Kol teritorijoje dar nėra stacionarių statinių, pagalba krizes patiriantiems teikiama tiesiog gamtoje – pasivaikščiojimų metu ar prisėdus prie laužavietės. „Pagalba teikiama principu „žmogus-žmogui“, – sako „Meilės miesto“ įkūrėja Eglė Navakauskaitė. – Kiekvieną, atvykusį į šią erdvę gamtoje, pirmiausia pasitinka žmogus, o tik po to pasitelkiamas specialistas, kuris teikia konkrečią pagalbą suderintoje vietoje – pavyzdžiui, psichologinę, meno terapijos ar kitą. Pagalbos besikreipiantieji nėra įrašomi į jokius sąrašus, visa pagalba nemokama.“

Vasaros vaikų stovykla

Pirmoji „Meilės miesto“ bendruomenės talka čia įvyko 2020 m. balandžio 26 d. Pirmiausia buvo įrengta laužavietė, uždegta ugnis, kuri pakaitomis yra kūrenama iki šiol. Tą dieną buvo pradėtas valyti miškas, o sekančią – pastatyta pirmoji palapinė.

Vėliau buvo išasfaltuotas privažiavimas, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje telpa iki 60 automobilių. Buvo pastatyta lauko virtuvė, svetainė, miško terasa, įrengta žaidimų aikštelė, visai šeimai skirta poilsio erdvė su sūpuoklėmis, ekologiškas miško daržas. Geradarių paaukotomis lėšomis buvo iškasti trys tvenkiniai, iš kurių vienas yra širdies formos.

Neseniai į teritoriją buvo atvežtas pirmasis namelis, kurį per Kalėdas padovanojo geradarių šeima. Dabar ieškoma finansinių galimybių apšiltinti šį angliško tipo namelį, taip pat reikės pakeisti jo langus, duris, įrengti dujinę krosnelę, vandens gręžinį, vietinę nuotekų sistemą, pastatyti elektros generatorių arba saulės kolektorių, nes sklype elektros dar nėra. Tuomet jame bet kuriuo metų laiku bus galima priimti atvykusias į konsultacijas šeimas, senjorus, jaunuolius.

Anot E. Navakauskaitės, dabar ieškoma lėšų šių darbų finansavimui. „Šiame namelyje norime visais metų laikais, bet kokiu oru teikti konsultacijas ir įvairiapusę neinstitucinę pagalbą krizes išgyvenantiems žmonėms“, – teigia E. Navakauskaitė.

Iš viso „Meilės miesto“ teritorijoje ketinama pastatyti 10 išskirtinių statinių, kuriuose planuojamos holistinės veiklos, paslaugos išgyvenantiems krizes. Nameliai bus statomi iš gamtai draugiškų medžiagų. Prie jų projektavimo kviečiami neatlygintinai prisidėti architektai, o vėliau – ir statybininkai.

Apie „Meilės miestą“: tai Trakų rajone, tarp Salkininkų ir Markininkų kaimo (https://goo.gl/maps/HdHZDbxm5PjfuPBn7), Eglės Navakauskaitės iniciatyva kuriama socialinė, visuomeninė, holistinio požiūrio erdvė, kurioje nuo 2020 m. balandžio 26 d. po atviru dangumi rengiami seminarai, mokymai, vyksta stovyklos vaikams, paaugliams ir šeimoms, festivaliai ir sąskrydžiai, praktinės dirbtuvės, konsultacijos, lėtasis bei ekoturizmas gamtoje. Pastačius 10 namelių, juose vyks edukacinės veiklos, planuojamas holistinės medicinos centras, ketinama įsteigti vienintelį Baltijos šalyse STEAM metodikų centrą, meno ir ergoterapijos kambarius. „Meilės miestą“ kuria VšĮ „Meda Project“, kuri jau vienuoliktus metus šeimoms teikia emocinių, socialinių kompetencijų ugdymo paslaugas, vykdo Ebru užsiėmimus visoje Lietuvoje. Kaune veikia „EBRU šeimos terapijos studija“, kurioje šios tapymo ant vandens technikos pagalba teikiamos konsultacijos ir užsiėmimai bendravimo sunkumus patiriančioms šeimoms. Ebru pagalbos metodiką sukūrė E. Navakauskaitė, Ebru pradininkė Lietuvoje. Taip pat VšĮ „Meda Project“ organizuoja stovyklas-festivalius „Kempfestas“, skirtus vaikų, jaunimo, tėvų/globėjų emocinių kompentencijų lavinimui.

DALINTIS