Vyno pažinimo tradicijos – neatsiejama kiekvienos šalies kultūros dalis

Vyno pažinimo tradicijos – neatsiejama kiekvienos šalies kultūros dalis

Virginija Urbonaitė

Autorės nuotraukos

Gegužės 4-5 dienomis LITEXPO rūmuose, Vilniuje, nušurmuliavo „Vyno dienos 2018“, sukvietusios nemažą būrį specialistų ir parodos lankytojų. Renginyje buvo pristatyta atsakingo vyno vartojimo programa, kurioje pabrėžiama saikas, tampantis esmine mūsų vartojimo kultūros dalimi. „Vyno dienos“  kaip tik atveria kelius tarptautiniam bendradarbiavimui turizmo ir kitose srityse. ,,Vyno klubo“ direktorė  ir „Vyno dienų“ organizatorė Rasa Starkus už nuopelnus Prancūzijos verslui ir kultūrai yra apdovanota Prancūzijos nacionalinio ordino riterio kryžiumi. Lietuviai gali didžiuotis savo tradicijomis, atgaivinta dvarų kultūra, bei kulinarinio paveldo gėrimais ir maistu, reprezentuojančiais mūsų šalį.

Prie įejimo durų parodos svečius pasitiko automobilis su „Alkotesterio“ reklama ir Wine in Moderation- Art  de vivre ( vyno gamintojų ir platintojų programa) išleistas lankstinukas apie saikingą vyno vartojimą ir jo derinimą su skaniu ir įvairiu maistu. Informacijos kūrėjai pataria, kaip svarbu yra jausti saiką ir nepamiršti gerti vandens.  Ratuoti parodos lankytojai galėjo susipažinti ir pagal savo poreikius įsigyti alkotesterius. Tai gali būti labai praktiška dovana kiekvienam, sėdančiam už automobilio vairo.

Ne paslaptis, kad vyno ragavimo kultūra neatsiejama nuo vandens ir gero kokybiško maisto. Parodoje atsigaivinti natūraliu ir mineraliniu vandeniu  kvietė ,, Vichy“, o  kokybiškų lietuviškų užkandžių pasiūlė MB „Traškuva“, kurios gaminami morkų, burokėlių, bulvių tračkučiai  yra sveikas (be konservantų), skanus ir populiarus užkandis prie bet kokių gėrimų. Daugiau nei 10 metų  dirbanti mėsos gaminių įmonė UAB ,,Dora“ pristatė išskirtinių skonių vytintos mėsos užkandžius, kurie patenkintų bet kurio gurmano skonį.  Šios bendrovės vytintos, brandintos mėsos užkandžiai tinka iškylose, kelionėse ar šventėse. Pardavimų vadovas Deividas Jančius paminėjo, jog produktų išskirtines savybes lemia tai, ką visada dėdavo mūsų senoliai, gamindami ir rūkydami mėsą kaime, tai .natūralūs prieskoniai, žolelės, pipirai ir česnakai.

Kulinarinio paveldo puoselėtojai lietuviško alaus gamintojai  pristatė ir  nealkoholinį alų. Iš jų galima paminėti  ,,Rinkuškių“ nealkoholinį alų IPA.  Restorano ,, Alaus Kelias“ projektų vadovės Ramunės Gelažnykaitės  nuomone,  minėtų gamintojų alaus kelio pažintinės programos, pelniusios  ne vieną apdovanojimą ir įvertintos lietuvių ir užsienio svečių  yra kulinarinio paveldo dalis. Kasmet alaus gamintojai ieško naujų, išskirtinių skonių, pristato edukacines, gurmanų programas, kuriose galima daugiau sužinoti ir apie Biržų krašto tradicijas, papročius. Viena iš naujausių – MICROHISTORY vakarienė, kuri atskleidžia  mistinį dar nematytą Biržų veidą, padeda įminti didžiausias šio krašto paslaptis per subtilius gėrimų skonius.

Lietuviai nuo seniausių laikų garsėjo alaus, midaus gaminimo tradicijomis, kurios puoselėjamos ir šiandien. ,„Lietuviškų gėrimų kelionė“ – pažintinės programos, jungiančios tris unikalius,  senovines paveldo tradicijas puoselėjančius miestus –Kauną, Alytų ir Anykščius. Čia įsikūrusios didžiausios Lietuvoje gėrimų gamyklos, kviečia sužinoti lietuviškų gėrimų istoriją, jų kilmę. bei pamatyti visą jų gamybos procesą.

Mažieji  alaus gamintojai   atranda naujus skonius, kviečia pažinti alų, organizuodami  festivalį.

Užsienio svečiai is Vokietijos, Ispanijos, Čekijos, Prancūzijos pristatė savo krašto vynus,  pažintines programas. Specialus čekų leidinys, išleistas bendradarbiaujant su  Čekijos turizmo centrais, pristatė geriausias Čekijos vyno turizmo vietas, aplankant gražiausias, pilis, vyno rūsius, susipažįstant su krašto istorija.

Garsią kompaniją, pavadintą savo vardu Langedoko regione, pietinėje Prancūzijoje yra įkūręs buvęs regbio žaidėjas Gerardas Bertrandas, kuris meilę vynui paveldėjo iš savo tėvo Georgeso ir parašė šaunią knygą „Wine, moon and stars“(Vynas, mėnulis ir žvaigždės), kuri  2016 metais buvo nominuota kaip geriausia knyga savo kategorijoje, išleista prancūzų ir anglų kalbomis. Per pastaruosius du dešimtmečius šio kūrėjo produkcija tapo populiari daugiau nei 50-yje užsienio šalių,  ją taip pat ragauja ir oro linijų „SAS“, „Air France“, „Britich Airways“, „KLM“ ir kitų aviakompanijų skrydžių keleiviai.

Nors Lietuvoje vyno gaminama nedaug, tačiau vyno gamintojai įvertinti aukščiausiais apdovanojimais Lietuvoje ir užsienyje. Galime didžiuotis, kad ne tik prancūzai ar čekai  bet ir mes turime išskirtinių vynų ir kitų gėrimų, kurie pristato mūsų kulinarinio paveldo tradicijų puoselėjimą ir saikingo vartojimo kultūrą.

DALINTIS