Vankuveris – 2010 metų žiemos olimpinių žaidynių sostinė


Šiais metais žiemos olimpinės žaidynės vyksta Vankuveryje, mieste, kuris, įgyvendinęs savo inovacines programas, tapo vienu iš pačių gražiausių pasaulio miestų. Iškilęs Ramiojo vandenyno pakrantėje savo puošnumu prilygsta Sidnėjui, Keiptaunui, San Franciskui ir Rio de Žanerui. Economist Intelligence Unit vankuveris-nakti.jpgekspertai ištyrė 127 pasaulio miestus ir pagal gyvenimo kokybės rodiklį Vankuverį pripažino geriausiu pasaulio miestu. Jis tikriausiai vienintelis pasaulio miestas, kuriame per vieną dieną gali paslidinėti, paplaukioti jachta, pažaisti tenisą ir net golfą.

Sveikiausias pasaulio miestas
Šis trečias pagal dydį Kanados miestas ypač patogus įvairiausiais atžvilgiais. Pagal gyvenimo kiekybę Vankuveris pirmauja tarp visų Šiaurės Amerikos miestų. Ir tai akivaizdu, tereikia tik bent kiek pavaikščioti po šį nuostabiai žiemišką miestą. Beje, Vankuverio klimatas irgi laikomas pačiu geriausiu visame žemyne. Jis nė kiek nepanašus į kitus Amerikos miestus – čia dera didžiulės Kanados sengirės, Ramusis vandenynas ir kalnai. Tyras oras tinkamai veikia žmones, vankuverio-stanley-parkas-is-visu-pusiu-juosiamas-vandenyno.jpgbesiskundžiančius širdies ir kraujagyslių ligomis, turinčius kvėpavimo takų sutrikimų ar skydliaukės pakitimų. Vankuveryje pats mažiausias sergamumo procentas visoje Kanadoje (beje, ir Amerikoje!). Tam didžiulį poveikį turi sveikas gyvenimo būdas, kurio įprato laikytis miestelio gyventojai. Čia mažiausiai rūkalių. Dviračiai, riedučiai, golfas, tenisas, tinklinis ir plaukiojimas, bėgiojimas ir futbolas pasiekiami kiekvienam šio miesto gyventojui. Slidinėjimo mėgėjams paruošta nuostabių kalnų slidinėjimo kurortų, esančių tik 30 minučių kelio nuo miesto centro. Žūklės aistruoliai ras neįprasto grožio kalnų ežerų, kuriuose gausybė upėtakių ir lašišų. Dangaus žydrynės spalvos ežerėliai tyvuliuoja Vankuverio prieigose. Išsiilgusiems medžioklės – natūralūs, žmogaus neliesti miškai, pilni laukinių žvėrių ir paukščių. Pastebėjau, kad itin populiarus vandens poilsis. Jachtos, kateriai, valtys ir baidarės čia ypač mėgstamos ir jas turi bemaž kiekviena šeima.vankuverio-stanley-parkas-ziemos-metu.jpg
Kelionių mėgėjams prieš akis atsivers visa Britanijos Kolumbija – pati gražiausia Kanados provincija. Beautiful British Columbia – čia užrašyta ant kiekvieno automobilio numerio! Kur dar Kanadoje galima taip gyventi, kad pro savo namo langą gėrėtumeisi ir vandenynu, ir žėrinčiais snieguotų viršukalnių kalnais?
Draugiška ir taiki dvasia
Vankuveris – įvairiatautis miestas. Tai šaunių, besirūpinančių vieni kitais ir visuotine gerove žmonių miestas. Ši visuomenė vystėsi ir ugdėsi savitarpio pagalbos ir pagarbos vieni kitiems terpėje. Žmonės pamena tuos laikus, kai jie tik atvyko gyventi į šį miestą, ir dabar stengiasi ištiesti ranką tokiems pat kaip ir jie.liutu-sokiai-vankuverio-kinu-kvartale.jpg
Šiame ramiame mieste tvyro darnos ir taikos dvasia, čia jautiesi ypač saugus, gali ramiai vaikščioti ir dieną, ir naktį. Nusikalstamumas Vankuveryje pats mažiausias, palyginti su kitais Šiaurės Amerikos miestais. Valkataujančių, asocialių asmenų čia nematyti. Šiame mieste nedarbo lygis pats mažiausias visoje šalyje. Tuo labai rūpinasi miesto valdžia bei įvairiausi valstybiniai užimtumo centrai, privačios įdarbinimo firmos. Mieste yra du valstybiniai universitetai ir daugybė koledžų.
Pati geriausia vieta
Vankuverio pietinė dalis ribojasi su Jungtinėmis Valstijomis, kur daugelis mėgsta ištrūkti per poilsio dienas. Artimiausias didžiausias pramoninis Amerikos centras – Sietlas. Jis visai nesunkiai per pusdienį pasiekiamas automobiliu. Kai kuriose Amerikos vietose darbo užmokestis šiek tiek aukštesnis nei Kanadoje, tad dalis Vankuverio gyventojų turi darbą Sietle. Jie namo sugrįžta penktadienio vakare, o išvyksta pirmadienio ryte.lions-gate-bridge-ziema.jpg
Būsto problemos irgi nekamuoja. Pasiūla viršija paklausą. Kainos neverčia iš klumpių. Dviejų kambarių butas, esantis 10-15 min. kelio nuo centro, atsieis 790-900 Kanados dolerių (CAD), trijų kambarių – nuo 950 iki 1200 CAD mėnesiui. Man pavyko pačiame centre („dauntaune”) mėnesiui 1 kambario butą sutarti už 500 CAD – palyginti pigu, atsižvelgus į kokybę ir vietą.
Garų laikrodis ir kitos įžymybės
Vykime į nedidelę ekskursiją po šį šaunų miestą. Tai bus elementariausias susipažinimas su miestu išleidžiant visai nedaug pinigų. Pasiūlysiu maršrutą, kuris užims keletą dienų, per dieną tam skiriant 3-4 val.
Patarčiau ekskursiją pradėti miesto centre. Vankuverio „dauntaunas” nuo kitų panašių Amerikos miestų skiriasi tuo, kad jo centrinė dalis – ne tik verslo ir žmonių santalkos šerdis, bet unikalus dangoraižių, įvairiausių formų gyvenamųjų namų, pasilinksminimo kvartalų,vankuveris-is-paukscio-skrydzio.jpg kavinių ir restoranų spiečius. Čia jūs sutiksite ir verslininkų, ir šventiškai nusiteikusių žioplinėjančių turistų ar paprasčiausiai išėjusių pakvėpuoti grynu oru miesto senbuvių. Visos įžymybės irgi čia – architektūros paminklai, muziejai ir, aišku, kino teatrai, naktiniai klubai. Neturėdami automobilio, su metro visai patogiai apžvelgsite Vankuverio centrą.
Kinų kvartalas – vienas gražiausių ir didžiausių mieste. Neužmirškime pasiimti žemėlapį! Kelionė prasideda. Išlipame Main street stotelėje, paeiname truputį į šiaurę išilgai Main gatvės. Po kelių minučių atsidursime Chinatown. Pasivaikščioję šio kinų miestelio gatvelėmis, skersgatviais, pasidairę po sendaikčių turgų, užsukime į parką, skirtą kinų didvyriui, Kinijos Respublikos skelbėjui, vadinamajam tautos tėvui Sun Jatsenui. Labai gražus parkas.vankuverio-kinu-miestas.jpg
Kiek atsipūtę toliau kulniuojame link seniausios centro vietos – Gasstown. Čia stūkso legendinio kalniečio senuko Gesi Džeko skulptūra. Galite aplankyti teatrą-muziejų Storyeum ir susipažinti su visa Britanijos Kolumbijos istorija. Visai šalia esančioje Water gatvėje išvysite unikalų garų laikrodį!
Šiek tiek paeiname toliau ir patenkame į Canade Place vietovę – prabangūs viešbučiai, vaizdai į plūduriuojančius laivus ir žėrinčias įlankas. Visai nebrangiai pavalgysime Food Court arba bet kurioje Gasstown rajono kavinėje ir įvertinsime kanadietiškos virtuvės ypatumus.
Palei Ramiojo vandenyno pakrantę
Pasistiprinę ir kupini naujų jėgų tęskime pažintį su Vankuveriu. Taigi žygiuojame į šiaurės rytus palei pakrantę besigrožėdami atsiveriančiais vaizdais. Netrukus padarę lanką pasiekiame pietinę dalį su garsiuoju Stanley parku. Nuo čia atsiveria ypač graži panorama į visą miestą.stanley-parkas-vienas-megiamiausiu.jpg
Tolėliau mūsų laukia kampelis su indėnų totemais, muziejus-akvariumas. Čia jau patys nuspręskite, ką toliau darysite – pasivaikščiosite ir pasigrožėsite pakrante ar didesnę laiko dalį apžiūrinėsite muziejaus eksponatus. Jeigu nutarėte būti gryname ore,megiamas-riedutininku-stanley-parkas.jpg tada palei vandenyną galite žygiuoti dar kokius 9-11 kilometrų. Tikrai nenusivilsite! Galite išsinuomoti dviratį ar riedučius ir šį kelią sukarsite daug greičiau. Gaivus vandenyno vėjas ir užburiantys vaizdai neprailgins Jūsų kelionės. Gale kelio lauks mūsų autobuso stotelė, nuo kur ir sugrįšime namo. Šiai dienai įspūdžių turėsime su kaupu.
Besidairant po Senamiestį
Kitą dieną siūlome važiuoti iki Stalium stotelės ir palei pakrantę keliauti į pietvakarius, iki pat Yaletown. Kiek tolėliau yra keletas alaus daryklų. Jei nuspręsite paragauti gardaus naminio alaus, antros dienos ekskursiją reiktų organizuotis šiek tiek į dienos pabaigą. Bet ilgai neužtrukite prie alaus bokalų.
Keliaukime toliau iki Granville tilto ir taip pat pavadintos gatvės.kinu-iskilminga-eisena-isminciui-laodzi-atminti.jpg Ten reiks pasirinkti. Galima traukti į kairę per tiltą link Granville salos, įtrauktos į saugomų teritorijų sąrašą. Joje apstu antikvarinių ir suvenyrų parduotuvių. Kainos nebaugina. Lauktuvėmis šioje saloje tikrai apsirūpinsite. Jei pasuksite į dešinę, sėskite į troleibusą ar autobusą ir važiuokite link paties Vankuverio centro lopšio – pagrindinių Robson, Georgia, Burrard gatvių. Žygiuodami Robson gatve į šiaurės vakarus, gana sparčiai prieisite žymųjį paplūdimį English Bay.
Pati judriausia miesto gatvė – Georgia prospektas. Ką čia būtų galima pasižiūrėti? Įdomi katalikų bažnyčia stūkso Georgia ir Burrard gatvių sankryžoje. Ten kasdien vyksta pamaldos. Įėjimas nemokamas. Arba nepagailėkite 10 dolerių ir užsukite į Nacionalinę Vankuverio galeriją (Vancouver Art Gallery). vankuverio-dawntown.jpgJą rasite Georgia prospekte. Čia pasigrožėsite nuostabia Andy Warholo ir kitų žymių vaizduojamojo žanro kūrėjų eksponatais.
Gaila, bet čia mūsų dviejų dienų kelionė po Vankuverį baigiasi. Išsinuomojus automobilį, tai galima padaryti dar greičiau. Bet, kaip pėsčiojo judėjimo šalininkas, patarčiau nepatingėti ir kulniuoti pačiam – patirsite daugiau ryškesnių ir stipresnių įspūdžių. Jei neužsuksite į muziejus ir nevažiuosite visuomeniniu transportu, vienam žmogui tokia diena pėsčiomis po Vankuverį tekainuos 4 Kanados dolerius, dar pridėkite 7 dolerius pavalgyti. Jei lauknešėlį pasiimsite su savimi, viskas kainuos dar pigiau…
Tad sveiki atvykę į Vankuverį – 2010 metų žiemos olimpinių žaidynių sostinę!

parengė Vytautas Nosevičius

DALINTIS