Sveikos lietuviškos vestuvės

Kaip ir visuomet, šio rugsėjo pabaigoje, (24-26 d.) Lietuvos sveikuolių sąjunga rengia tradicinę sveiko maisto šventę Palangoje. Ta proga norime pasidžiaugti, kad ateina metas, kai sveika gyvensena tampa mociute-su-anuke-tikri-sveikuoliai.jpgbrandaus, sėkmingo ir darnoje su gamta gyvenančio žmogaus įvaizdžio dalimi. Taip pat džiaugiamės, kad žmonės vis dažniau ieško tikrųjų vertybių, kurias puoselėja patys ir nori perduoti savo vaikams bei anūkams, kad sugeba pakilti virš „masės”, kad siekia būti sveiki, kūrybiški, jaunieji-sveikuoliai.jpgpilni energijos ir savo šventes švęsti su pagarba tradicijoms, žmogaus sielai ir kūnui, dovanotam mums su didžiausia meile. Šių metų šventės tema – “SVEIKOS LIETUVIŠKOS VESTUVĖS”. Šventėje atgims senosios lietuviškos vestuvių apeigos ir šventinio sveiko maisto gaminimo tradicijos, kai visi patiekalai gaminami su meile, pasitelkiant kūrybiškumą ir išmonę, kur paprasti ir nebrangūs produktai virsta nepaprastai skaniais, lietuvos-zolincius-sigita-kriauciuniene.jpgprabangiais ir nepakartojamais patiekalais, kur atsiveria galimybės pasisemti patirties ir žinių, atrasti bendraminčių ir partnerių. Daugiau apie šių metų sveikuolių renginį pasakoja sveikuolių sąjungos bei sportas visiems viceprezidente Sigita Kriaučiūnienė.

Nuo kurių metų rengiamos „Sveikos lietuviškos vestuvės”?

Pirmą kartą Lietuvos sveikuolių sąjunga sveiko maisto šventę surengė 1991 m. Kiekvienais metais ši šventė turi vis kitokią temą. Pradžioje šventės buvo skirtos kokiai nors daržovei ir iš jos gaminamų valgių asortimentui, pvz.: moliūgas, kopūstas ir pan. ikopes-i-didziausias-pasaulio-virsukalnes-vitkauskas-irgi-sveikuolis.jpgPastaraisiais metais, kai sveika vaikstom-per-zarijas.jpggyvensena tampa brandaus, sėkmingo ir darnoje su gamta gyvenančio žmogaus įvaizdžio dalimi, tapo svarbu skleisti žmonėms žinią, jog esi tai, ką valgai. Vestuvėse labai daug dėmesio skiriama maistui, todėl šiais metais pirmą kartą nutarta sveiko maisto šventę dedikuoti šiai svarbiai gyvenimo akimirkai.
Kas buvo iniciatorius ar idėjos autorius, kaip pavyko pirmieji renginiai – ar sulaukėte didelio susidomėjimo, pavyko pritraukti žmonių?

Šventės temos aptariamos šeimininkių tarpe, todėl atskiro autoriaus nėra – tai kolektyvinis produktas.
Kiekviena šventė į Palangą sutraukia apie pusę tūkstančio žmonių; pernai metų šventė „Sveikas maistas lietuviškose tradicijose” kalnietis-vladas-vitkauskas-ir-laidu-vedeja-zita-kelmickaite.jpgsulaukė nacionalinės televizijos dėmesio. Zitos Kelmickaitės laida apie renginį tąsyk buvo viena iš žiūrimiausių.

Kaip pasirenkama šventės data? Kokie pagrindiniai renginio tikslai? Edukaciniai, tradicijų puoselėjimas, bendraminčių susitikimas?

Ruduo – pats tinkamiausias metas gaminti maistą iš užderėjusių šviežių daržovių bei vaisių. Todėl tradiciškai, jau 19 kartą, šventė rengiama rugsėjo pabaigoje, paskutinį savaitgalį. apdovanojama-zavioji-sveikuole.jpg
Pagrindinis šventės tikslas – edukacinis. Konkursams ruošiamas maistas yra tik vegetariškas: nenaudojama mėsa, žuvis bei kiaušiniai, nekalbant jau apie alkoholį. lietuvos-zolincius-morku-sulciu-spaudejas.jpgStengiamasi pademonstruoti, kad be šių maisto produktų yra begalė kitų, daug vertingesnių žmogui, iš kurių paruoštų patiekalų įvairovė – nė kiek ne mažesnė.
Daugelis lietuvių mano, jog cepelinai yra tradicinis lietuvių patiekalas. Paneigti tokiems mitams mūsų šventėse pupeliu-troskinys-su-morkomis.jpgstengiamasi pademonstruoti ir autentiškų lietuviško sveiko maisto receptūrų. Tradicijos yra neatsiejama šventės dalispupeliu-suris.jpg
Be abejonės, tai yra ir bendraminčių susitikimas, kuriame pasikeičiama patirtimi, pasidalinama receptais, pristatomi naujai sukurtos receptūros, ruošiamos ir mokomos jaunosios šeimininkės.

Kokių neįprastų patiekalų galima buvo ragauti praeitais metais sveiko maisto šventėje. Ar buvo daug dalyvių?

Šeimininkių šeimininkės konkurse dalyvavusi mergina paruošė moliūgų kokorus su kanapių įdaru, pupos.jpgįspūdingas buvo pupelių sūris,morku-pyragas.jpg bulbišnikai, avižų gėrimas, dilgėlių sėklų chalva, šermukšnių uogų sūris, burokėlių gira ir dar daug visokių patiekalų, – sudėtinga visus išvardinti.

Lyginant su praeitais metais, kuo šiemet ruošiatės stebinti „Sveikų lietuviškų vestuvių” lankytojus, kitaip tariant, kodėl verta apsilankyti šiemet? Renginiai, konkursai, konferencijos – kuo papildyta, paįvairinta programa, o kokios dalys tradicinės? Daugiau ar mažiau dalyvių šiemet planuoja dalyvauti?

Temos „Sveikos lietuviškos vestuvės” dar niekada nebuvo, tačiau pagrindiniai šventės konkursai: teminių stalų, degustacinių stalų ir šeimininkių šeimininkės išlieka. susirinke-sveikuoliai-sprendzia-laimetojus-sventes.jpgNumatytos įvarios nominacijos, kuriomssveikuoliu-sventeje-vaistariene-ir-televiziju-vedeja.jpg kaip niekad gausus šventės rėmėjų būrys skyrė įvairius prizus.
Kadangi šventė vyksta tris dienas, penktadienio vakare vyks konferencija „Sveikas maistas modernioje visuomenėje”, į kurią atvyksta pranešėjai iš įvairių organizacijų, populiarinančių sveiką gyvenseną Lietuvoje: „Sveiko vaiko institutas”, „Tatulos programa”, „Ajurvedos akademija‘, iniciatyvinė Facebook grupė „Už sveiką Lietuvą”, Panevėžio rajono savivaldybės Naujamiesčio seniūnija ir kt.sveikuoliu-vadas-ir-pradidinkas.jpg
Šeštadienį – sveiko maisto šventė su senovės lietuvių vestuvių apeigų pristatymu, senovinėmis lietuvių dainomis ir šokiais, pirtisstalas-pilnas-gardaus-maisto.jpg su Pirties akademija o sekmadienį iš ryto – sveiko maisto gamybos kursas su restoranu „Ganga”.
Tiesa, labiausiai tradicinės šventės dalys yra ankstyva mankšta ir maudynės jūroje, be kurių nepraeina nei vienas sveikuolių susiėjimas.tortas-sveikuoliu-vaisinis.jpg
Šiais metais skiriame daug dėmesio reklamai per televiziją ir internete, todėl tikimės, kad dalyvių skaičius bus dvigubai didesnis.

Kas gali dalyvauti „Sveikose lietuviškose vestuvėse?”

Dalyvauti šventėje galima ir kaip svečiui, ir kaip dalyviui. Dalyvauti konkursuose kviečiame visus, kurie prisiliečia prie svarbiausių žmoniųgrybai.jpg gyvenimo akimirkų: renginių organizatorius, maitinimo paslaugas teikiančias įmones, visuomenines ir verslo įmones, adzika-ir-zaliuju-lapu-adzika.jpgvisus kitus, populiarinančius sveiką gyvenimo būdą, ieškančius išskirtinių idėjų savo veiklai bei besidominčius sveika gyvensena. O svečiais gali būti visi, kam ši tema yra artima, kas nori daugiau išmokti ir sužinoti apie šventinio sveiko maisto gamybą, senovės lietuvių vestuvines apeigas.

Ką dar norėtumėte pridurti?

Akimirkas iš 2009 m. Sveiko maisto šventės „Sveikas maistas lietuviškose tradicijose” rasite www.sveikuoliai.lt

Puoselėkime sveikas tradicijas!

daiginti-grudai.jpg avizu-gerimas.jpgsveikuoliu-burokeliai.jpg

DALINTIS