Savaitgalio idėja

Susiraski savo namus kaime

Vytautas Nosevičius. Laimutės Nosevičienės nuotraukos

 

Jei nežinote, kur savaitgalį įdomiai ir turiningai praleisti, siūlome apsilankyti Dzūkijoje esančiame Dargužių kaime, naujai įkurtuose Sūrininkų namuose. Čia ne tik paskanausite įvairiausių sūrių – nuo įmantriausių karvių pieno iki išpuoselėtam rafinuotam skoniui subrandintų širdelės formos avių sūrių, bet ir žirgais, dviračiais, baidarėmis ar pėsčiomis galėsite pakeliauti parinktais maršrutais.

Sūrį į krepšelį ir paskui vėjelį

Dargužių kaimo Sūrininkų namų iniciatorius – Valgytojų ir gamintojų solidarumo asociacijos „Viva Sol“ įkūrėjas Valdas Kavaliauskas, ką tik atšlamėjęs nuo ūkio, mums pasakojo apie sūrius, naujus vasaros projektus bei bendruomeninius namus.

Sūrininkų namų idėja buvo paprasta: „Patys sūrius gaminame, patys ir valgome, pasikviesdami valgytojų kiek įmanoma daugiau iš miestų. Kadangi vasarą su visais gyvuliais išsikeliame į ganyklas, šiam laikotarpiui savo namus perleidžiame Sūrininkų asociacijai. Kartu kuriame bendruomeninius namus, kur renkasi sūrių gamintojai ir valgytojai. Sykiu bandome jungti ir vietinį turizmą. Esame surinkę nemažai medžiagos apie vietinius kaimus, gamtos, kultūros paminklus, garsesnes vietas. Turime parengę keturis maršrutus pėsčiomis, šešis – dviračiais, baidarėmis nuo Dargužių organizuojame plaukimą Merkiu. Atvykę į Dargužius, žmonės galės palikti automobilius, pasiimti vandens, sūrio ir keliauti pasirinktais maršrutais po mūsų apylinkes. Taigi pas mus galima pasigaminti sūrių, juos valgyti ir dar parsivežti lauktuvių.“

Sūrininkų namų šūkis – „Atraski savo namus kaime“. Gali atvažiuoti visi, kurie išsiilgo gamtos, kaimo. Tegul apsistoja, gamina valgyti, tam yra virtuvė, baras. Ir, aišku, visi gyvena bendruomenine dvasia, dalijasi maistu, patirtimi… Šiuose namuose vienu metu telpa apie 35 sūrių mėgėjai.

Laisvojo universiteto idėja – patys mokysimės gamintis sūrius

„Rengsime įvairiausius seminarus apie sūrių gamybą. Žmonės, kurie turi gyvulių – ožkų, karvių, avių, mokysis juos gaminti profesionaliau, o mėgėjai bei smalsuoliai galės sukaupti šios informaciją ateičiai, gal kada prireiks. Aišku, ištisai mes čia nesėdėsime ir kiekvienam atėjusiam neaiškinsime, kaip pasigaminti sūrį, bet atitinkamomis dienomis tokie seminarai vyks“, – tikino Dargužių siela Valdas Kavaliauskas.

„Vasarą kiekvieną šeštadienį bus viena ar kita tema apie sūrius. Džiovinti sūriai, fermentiniai, lydyti, saldaus pieno, rūgštaus… Birželio mėnesio pirmąjį šeštadienį apžvelgsime karvių pieno sūrių gamybą, antrąjį – ožkų, o trečiąjį – avių. Kitais šeštadieniais nagrinėsime kitų šalių sūrių gamybos technologijas. Bus ispaniškų, prancūziškų sūrių dienos. Bėda, kad Lietuvoje nėra parengta sūrių ekspertų smulkiam gamintojui. Iš tiesų, gausu sūrių technologų, bet visi jie skirti pramoniniam ūkiui, o smulkus ūkininkas, kuris dirba rankiniu darbu, ne kažin ką ir temoka. Nėra pas mus tokių tradicijų kaip Prancūzijoje, Italijoje. Tad artimiausiu metu tikimės pasikviesti smulkių ūkininkų iš Prancūzijos, kurie atskleistų savo šalies sūrio gaminimo subtilybių.“

 

Be sūrių, bus ir mėsos

„Kiek vėliau, kad nebūtų nuskriausti mėsėdžiai, kažką panašaus bandysime rengti ir su mėsos gaminiais. Bet visų mūsų šių projektų idėja – kad visi valgiai būtų pagaminti iš natūralių produktų ir natūraliomis sąlygomis. Vadovaudamiesi tokiomis taisyklėmis, netrukus tikimės pradėti ir duoną kepti namuose. Siekiame, kad 90 % žaliavos būtų vietinės gamybos., be jokių konservantų ir maisto pakaitalų. Nuo trečiadienio iki sekmadienio lauksiantys svečių Sūrininkų namai pasiūlys ne tik įvairiausių rankų darbo sūrių. Vyks įvairiausios paskaitos bei diskusijos apie sūrių gamybą. O Kaip jau minėjome, kiekvieną šeštadienį vyks Sūrių diena, skirta vis vienos ar kitos rūšies sūriui“, – energingai dėsto Valdas.

Kaip rasti

Dargužių kaimas išsidėstęs šalia kelio Vilnius – Druskininkai (A4), 50km nuo Vilniaus. Pro Dargužius važiuoja visi autobusai iš Vilniaus Pirčiupių kryptimi. Per Pagirius ir Baltąją Vokę patogu atvykti dviračiais.

Namų vartai atidaryti birželio pradžios iki rugsėjo pabaigos. Sūrininkų namai atvers duris lankytojams per Sekmines, gegužės 23 dieną ir veiks iki spalio 3 dienos.

Tie, kurie negalės atvykti į Varėnos rajone esančius Dargužius, šių namų sūrių galės įsigyti sekmadieniais Vilniuje esančioje kavinukėje „Mano guru“.

Daugiau informacijos teiraukitės el. p. suris@vivasol.lt, tel. (8 655) 29171

img_8481-medium.JPGimg_8435-medium.JPGimg_8446-medium.JPG

DALINTIS