Plaukimas Jūra ir Pagramančio slėpiniai

Vieną gegužės savaitgalį kelios dešimtys bendraminčių išsiruošėme į Pagramančio regioninį parką, per kurį teka upė Jūra. Pasirinkę maršrutą Kvėdarna-Pajūris-Žvingiai, baidarėmis įveikėme 34 kilometrus.

Nors niekam neteko netyčia išsimaudyti, tačiau upė nebuvo nuobodi. Ne kartą visus priversdavo įsitempti smagiai pasitinkantys, akmeningi ir neaiškūs slenksčių ruožai. visa-chebra-ir-daliukas.JPGJūros upė sužavėjo ir stebino savo akmeningomis rėvomis, žydinčiais pakrančių augalais, kunkuliuojančiais vandens „piešiniais”, vandenyje pasislėpusiomis akmens „pagalvėmis” ir sekliais „žvyrkeliais”… Netikėti „užšokimai” ant povandeninių akmenų ir noras išlaviruoti tarp virš vandens kyšančių akmeninių „galvų” kartais priversdavo jaustis nepatogiai ir bejėgiškai. Džiugino gana dažni virš upės kabantys „bezdžionių” tiltai.
Didžiausi džiaugsmai visada „plaukė” kartu. Bendražygių neritmingi aikčiojimai ir džiaugsmingi „spirgėjimai”, vandens „avarijos” tarpusavyje, draugiški pokalbiai ir pašmaikštavimai.
Nakvynei vieni pasirinko labai gražią kaimo turizmo sodybą ant Jūros upės kranto Pajūrio gyvenvietėje, o didesnė dauguma – palapines. Kada, jei ne vasarą, pajusi šį neapsakomą artumą su gamta. kabantys-tiltai-per-musos-upe.jpg
Plaukiant šiuo maršrutu pakrantėse matyti ir daugiau tinkamų nakvynei vietų bei įrengtų stovyklaviečių. Maloniai nustebino tai, kad kai kur Jūros pakrantėse tiesiog virš vandens kabėjo numeriai ir ženklai, kurie sutapo su baidarių savininkų duotu trasos žemėlapiu. Paženklinti ir įdomiausi lankytini gamtos paminklai, prie kurių galima išlipti ir apžiūrėti.
Antra kelionės diena buvo skirta pažinčiai su Pagramančio regioniniu parku.
Apžiūrėję lankytojų centre sukauptą ekspoziciją, lydimi parko darbuotojos Ritos, užkopėme ant Pagramančio piliakalnio, išgirdome įdomių legendų ir pasakojimų. Įspūdingos Pagramančio ir Genių atodangos. Atminty išliks išmoktos gamtos pamokos keliaujant atnaujintu pažintiniu taku po Plynosios aukštapelkę. priekiniam-tenka-atremti-visus-smugius.JPGNe vienas nustebo pamatęs, kaip vabalus prisivilioja ir suvalgo ilgalapė saulašarė. Malonu buvo pasivaikščioti ir pasigėrėti žmogaus rankų sukurtu grožiu Lakštingalų slėnyje, susipažinti su vietos augmenija keliaujant pažintiniu taku po Akmenos upės kraštovaizdžio draustinį. juros-upes-skardziai-vieni-idomiausiu.JPGSmagiai pasisupome eidami net per kelis beždžionių tiltus. O ponia Rita išdavė paslaptį, kad jau greitai dviratininkus pakvies naujas dviračių takas, įrengtas parko teritorijoje. Daugeliui keliautojų Pagramančio regioninis parkas buvo tarsi naujai atrastas kraštas. Vienos dienos jį apžiūrėti niekaip nepakanka. Tad jau aptartas kitas maršrutas – plaukimas Akmenos upe, kuri taip pat teka per parko teritoriją. Šis regioninis parkas labai turtingas piliakalnių, didelių legendinių riedulių, retos augalijos ir nuostabių kraštovaizdžių.
Negali pamiršti ir kaimo žmonių geranoriškumo bei nuoširdumo. Keista buvo, kai baigus plaukti ir stoviniuojant ant kranto iš artimiausios sodybos atėjo vyriškis ir paklausė: „Ką galėčiau padaryti, kad jums čia būtų gera?”. pavasaris-nuostabiausias-laikas-keliauti.JPGŽinodami, kad nakvynės vietoje kaimo turizmo sodyboje malkos kainuos labai brangiai, išdrįsome jų paprašyti, tikėdamiesi gauti pigiau. Visi buvome labai nustebinti, kai mielai močiutei Pranutei iš Žvingių kaimo už pagalbą niekaip negalėjome atsilyginti pinigėliais.
Smagus vakaras prie laužo su ant ugnies keptais skanėstais, klausantis Svetlanos su gitara atliekamų romantiškų dainų, ir pirtelės karštas garas atpalaidavo visų kelionėje nuvargintus raumenukus.
Baidares mielai pasiūlė Artūras ir Dženeta Dobilai iš Balsių kaimo, Šilalės rajono.

Dalius Pranculis (nuotraukos autoriaus)

DALINTIS