Nevažiuok vienas – pasiimk ir draugą!

Rimas Grigonis

Carpool’as gali padėti išgelbėti miestus nuo spūsčių, sumažinti privataus transporto keliamą taršą ir išlaidas automobilio išlaikymui. Viskas puiku, tačiau carpool’o idėjos Lietuvoje kelią skinasi sunkiai. Be to, dabartiniai šalies įstatymai netgi draudžia skirti atskirą eismo juostą vien tik carpool’ui.

Antrojo pasaulinio karo metais carpool’as buvo naudojamas taupant degalus. Dabartinės krizės metu tokia priemonė taip pat būtų neprošal.

Kas yra carpool?

Užrašus „carpool” galima pamatyti JAV ir Kanados keliuose. Jie žymi eismo juostą, kuria gali važiuoti tik automobiliai su ne mažiau kaip dviem žmonėm (t. y. vairuotoju ir bent vienu keleiviu). Carpool’u vadinamas ir kooperacijos būdas, kai vairuotojas, užuot važiavęs vienas, pasiima kaip keleivį kaimyną, draugą ar nepažįstamą asmenį.visiems-sykiu-smagiau.jpg

Teigiama, kad carpool’as atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose Antrojo pasaulinio karo metu. Atsirado ne todėl, kad siekta tausoti gamtą ar mažinti spūstis, o dėl žemiškesnės priežasties – degalų taupymo vykstant karui. Šalies vyriausybė, skatindama piliečius nevažinėti po vieną, surengė reklaminę kampaniją. Vienas šios kampanijos plakatų buvo išskirtinis. Jo šūkis: „Važiuoji vienas – važiuoji su Hitleriu”. Suprask, jei važiuoji vienas, tuomet padedi Hitleriui, su kuriuo tuo metu kariavo JAV. Žinant amerikiečių nacionalistiškumą, toks šūkis turėjo būti tikrai veiksminga priemonė.

Carpool’as liko populiarus ir vėliau. Po karo automobilių daugėjo, jie vis labiau užkimšo kelius, ėmė trūkti stovėjimo vietų. Carpool’as buvo ir yra praktikuojamas mažinant automobilių gatvėse skaičių.

Lietuvoje – tik pirmi daigai

Atskirų eismo juostų vien tik carpool’ui, kaip minėta, galima rasti JAV ir Kanadoje. Australijoje bei Naujojoje Zelandijoje taip pat labai populiaru ieškoti bendrakeleivių. Esama specialių interneto svetainių, kuriose paprasta susirasti žmones, važiuojančius tuo pat metu ir ta pačia kryptimi kaip ir jūs. Sistema veikia kaip optimalaus maršruto paieška tinklalapyje www.vilniustransport.lt. Tik vietoj autobusų ir troleibusų numerių bei važiavimo laiko pateikiami vairuotojų kontaktiniai duomenys ir maršrutai.drauge-smagiau.jpg

Lietuvoje taip pat veikia panaši interneto svetainė, kurią bendrovė „BTA draudimas” sukūrė vykdydama akciją „Draugiškas vairuotojas”. Viena iš šios akcijos krypčių yra kvietimas „Pavežk draugą”. Tai carpool’o atitikmuo. „Skiltyje „Pavežk draugą” žmonės registravosi gan aktyviai, prašydami pavežti juos kur nors arba siūlydami priimti pakeleivius į savo automobilį. Apie šią kampaniją gavome nemažai teigiamų atsiliepimų. Nors ji jau pasibaigusi, žmonės tebesiregistruoja svetainėje www.draugiskasvairuotojas.lt. Tiesa, šiuo metu viskas gerokai aprimę, tačiau tikimės netrukus idėją atgaivinti”, – sakė bendrovės „BTA draudimas” atstovė Eglė Luotytė.

Anot E. Luotytės, esant spūstyje galima pastebėti, kad dauguma vairuotojų važiuoja automobiliu po vieną, todėl automobilių kiekis keliuose yra milžiniškas. „Manome, kad vadinamojo carpool‘o atsiradimas sumažintų automobilių kiekį keliuose, kaip kad autobusų juostų išskyrimas paskatino kai kuriuos vairuotojus atsisakyti automobilio ir naudotis visuomeninio transporto paslaugomis”, pridūrė E. Luotytė.

Carpool’o privalumai

Taupomi pinigai ir laikas

Važinėti vienam automobiliu brangu. Važiuodami keliese išlaidas kurui dalinsitės. Valstybė taip pat sutaupytų skatindama carpool’ą: mažiau lėšų ir vietos reikėtų skirti automobilių stovėjimo aikštelėms įrengti, kelių tinklo plėtrai, būtų efektyviau panaudojama esama infrastruktūra.

Carpool’as gali būti pritaikytas, jei į mokymo įstaigas kasdien vežiojami vaikai. Galbūt jūsų ir kaimyno atžalos mokosi toje pačioje mokykloje ar lanko tą pat darželį – kam važinėti abiems tėveliams, kuri/-s nors vienas/-a nuveš! Aišku, toks carpool’as remtųsi visišku pasitikėjimu.

Mažiau streso

Perpildytame kelyje nuolat kyla avarinės situacijos, vairuotojai rizikuoja ar bando gudrauti vienas kitą lenkdami, pažeidinėja taisykles. Patirti tai – tikrai menkas malonumas.

Carpool’as padeda sumažinti spūstyse patiriamą stresą, nes suteikia galimybę kalbėtis apie tai, kas ką tik įvyko ir jus supykdė ar nustebino. Bendraujantis žmogus, tikėtina, kelyje elgsis ramiau ir atsargiau – drausmina šalia esantis pakeleivis.nevaziuoki-niekur-vienas-vaziuoki-su-visa-chebra.jpg

Draugiškumas aplinkai ir sveikatai

Transportas labai teršia aplinką. Automobilių išmetamos dujos turi didelės įtakos klimato šiltėjimui. Carpool’as mažina automobilių skaičių keliuose, taigi ir išmetamų teršalų kiekį. Mažiau automobilių – mažiau teršalų – mažiau ir sveikatos problemų. Kasmet daugėja vaikų, sergančių astma. Šios ligos plitimas tiesiogiai susijęs su transporto tarša.

Naujos pažintys

Carpool’as taip pat yra šaunus būdas susipažinti su naujais žmonėmis, galbūt ilgainiui netgi tapti gerais draugais. Tai ne tik kuro taupymas, bet ir dalijimasis vairavimo patirtimi, o dar – bendraujant ne taip prailgsta kelionė.

Carpool’o etiketas

Aptarkite sąlygas

Tam tikros taisyklės labai svarbios, kad carpool’as netaptų pykčio šaltiniu. Pirmiausia reikia konkrečiai susitarti, kiek pinigų vežantysis paprašys už kurą ir automobilio dėvėjimąsi.

Niekada nevėluokit

Niekas negali labiau sugadinti nuotaikos nei nuolat vėluojantys keleiviai. Būtina nustatyti tikslų laiką, kada susitinkama numatytoje vietoje, taip pat kiek laukiama vėluojančiojo. Standartiškai laukiama ne ilgiau nei 5 minutes.drauge-viena-seima.jpg

Jokių sustojimų pakeliui

Žmonės vienu automobiliu dažniausiai važiuoja tam, kad pasiektų darbą arba mokyklą. Apsipirkimus parduotuvėse atidėkite savaitgaliui.

 Turėkite atsarginį planą

Visuomet geriausia turėti atsarginį vairuotoją numatytam maršrutui, jei žadėjęs važiuoti vairuotojas staiga susirgtų arba atsirastų kitų rimtų kliūčių.

Automobilio būklė

Jei yra galimybė, geriau rinktis tą vairuotoją, kurio automobilis naujesnis. Naujesni automobiliai paprastai naudoja kokiu penktadaliu mažiau kuro, mažiau teršia aplinką ir yra saugesni.

Smulkmenos

Prieš susitariant dėl kelionės reikėtų aptarti ir tokius dalykus kaip rūkymas automobilyje ar radijo klausymasis, kurie vieniems priimtini, o kiti jų negali pakęsti.

www.ozonas.lt

DALINTIS