Lietuvoje populiarėja gamtos turizmas

 

Saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras (Antakalnio g. 25, Vilnius) įrengtas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės lėšomis, šių metų liepos 22 d. švenčia vienerių metų sukaktį. Per tuos metus buvo labai daug padaryta, išpuoselėta bei įgyvendinta daugybė puikių idėjų. Lankytojų centras stovi Sapiegų rūmų komplekse, šalia baroko stiliaus rūmų, trinitorių vienuolyno ir bažnyčios, buvusių Sapiegos ligoninės pastatų, parko pakrašty. saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų_ centras_Visas rūmų kompleksas yra įtrauktas į kultūros vertybių sąrašą (rūmus 1689 metais statė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmonas Vilniaus vaivada Kazimieras Jonas Sapiega). Kitados apleistas pastatas, kuriame buvo įkurta karo ligoninės skalbykla, iškilo, galima sakyti, iš griuvėsių. Dabar jame – modernus, žinių apie saugomas teritorijas suteikiantis lankytojų centras, čia parengta išsami ekspozicija „Saugomos teritorijos. Kelionė gyvenimo ratu“. Centro tikslas – sudominti lankytojus nacionaliniais ir regioniniais parkais, saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, kraštovaizdžio ypatumais, skatinti savarankiškai keliauti ir atrasti mūsų krašto gamtos lobius. Pasak prieš daugelį metų šio lankytojų centro idėją brandinusios Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktoriaus pavaduotojos Rūtos Baškytės, žmonės turi matyti ir suprasti, ką ir kodėl reikia saugoti, kodėl gamtosauga civilizuotai žmonijai darosi vis svarbesnė.saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras

Ekspozicija – ne tik įdomaus turinio, bet ir stebina vizualiais sprendimais. Įėjęs lankytojas pasijus tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o pažvelgus aukštyn – debesys. Terminaluose pateikiama informacija apie saugomų teritorijų įdomybes ir keliavimo galimybes padės atrasti išskirtinių Lietuvos vietų. Kiekvienas ekspozicijos lankytojas taps aktyviu dalyviu, galinčiu liesti, klausyti, pajausti. Išskirtinė nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų vertė iliustruota ne tik vaizdais, bet ir konkrečiais daiktais. Galima aplankyti kino salę – šikšnosparnių buveinę, išgirsti paslaptingų gamtos garsų. Lankytojams turėtų patikti laboratorinis stalas – klaustukas, kur įvairios gamtos mįslės bus atskleistos filmuotais siužetais. Mažuosius lankytojus sudomins Lietuvoje sukurtas interaktyvus žaidimas apie gerves ir kormoranus.

“Nuo 1937 metų, kai įsteigtas pirmasis Žuvinto rezervatas, Lietuvoje pradėta kurti saugomų teritorijų sistema. Vertų apsaugos objektų sąrašas vis ilgėjo. Juos pritaikyti lankymui tapo įmanoma atsiradus europinių lėšų”, – teigė R. Baškytė. Pasak VSTT direktoriaus Alberto Stanislovaičio, lankytojų centras ne tik nukreipia, kur verta keliauti, bet ir parodo, ką saugome ir kuo galime džiaugtis. Tikimasi, kad Saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras taps vartais į Lietuvos ir kitų šalių saugomas teritorijas, po vienu stogu bus galima rasti informacijos, susijusios su vertingiausiomis teritorijomis, išsirinkti maršrutą ir keliauti po turtingą gamtos vertybių mūsų kraštą. Tuo labiau kad čia dirbantys specialistai, gamtos žinovai, suteiks dar ir papildomos informacijos.

VSTT informacija

DALINTIS