Laisvė Kaukazo nelaisvėje

Geriau už kalnus gali būti tik kalnai
Vladimiras Vysockis

Nori suprasti, kas esi – eik į kalnus, nori tobulėti – eik į kalnus, nori išbandyti save – eik į kalnus, nori surasti Dievą – eik į kalnus. Kalnai atsirenka keliautojus, ten sutinki artimus dvasiai žmones, su kuriais įdomu leisti laiką. Bendravimas kalnuose išmoko padėti, išmoko girdėti, nesididžiuoti, būti kantriam. Man kalnai – atgaiva, tiesiog jaučiu, kaip ten širdis dainuoja. Sužinojęs iš draugų apie Bezengi stovyklą kalnuose ir nutaręs nesukti galvos dėl leidimų, saugumo, maisto ir kitų smulkių buitinių dalykų, išskridau tiesiai į Nalčiką. kaukazo-kalnai.jpgBezengi – labai rami vieta, ten patekti galima tik su dviem leidimais (kaip minėjau, juos sutvarko stovyklos personalas), tad jokie kriminogeniniai elementai nedrumsčia ramybės.
„Mane visada stebino kalnų fenomenas. Iki šio nesuprantu, kodėl net slėniuose, iš visų pusių apsuptuose kalnų sienų, nėra spaudimo jausmo. Kalnai neslegia, jie net suteikia erdvės ir amžinybės pojūčių. O Kaukaze pastarosios išvykos metu sėdint vienoje vietoje buvo smagu stebėti, kaip kinta aplinka kintant oro sąlygoms. Slenkant šviesai ir šešėliams regi kintantį pasaulį kaip kaleidoskope“(nėra kitos kabučių poros), – sako keliautojas Rožė Solianskis.

Vidurio Kaukazas

Kalnų rajonas tarp Juodosios ir Kaspijos jūrų skiria Europą nuo Azijos ir yra dalijamas į tris rajonus: Vakarų (iki Elbruso), Vidurio (tarp Elbruso ir Kazbeko) ir rytų Kaukazą (į rytus nuo Kazbeko). Rusijos teritorijoje yra dalis Vidurio ir Rytų Kaukazo. Vidurio Kaukazas yra aukščiausias, įspūdingiausias ir susilaukia daugiausia turistų bei alpinistų. Kalnų viršūnės kyla į 500 m aukšti, jas skiria uolų sienos ir sustingę ledynai. Čia yra įvairaus sudėtingumo maršrutų, galima gyventi vadinamuosiuose alplageriuose (alpinistų stovyklose) arba keliauti su palapinėmis. Be to, Vidurio Kaukazas garsėja geru oru.kaukazas.jpg
Praeitą vasarą iš Lietuvos į Kaukazą išsiruošė trys grupės – VUŽK (Vilniaus universiteto žygeivių klubo) 6 žmonių grupė ir Kauno „Ąžuolo“ klubo 5 žmonių grupė ėjo sudėtingus 5 kategorijos maršrutus Bezengi rajone, o kita VUŽK grupė ėjo lengvesnį 3 kategorijos maršrutą Adylsu ir Adyrsu upių slėniais bei lipo į Elbruso viršūnę.

Bezengi rajonas

Bezengi – gražiausias ir sudėtingiausias Kaukazo rajonas. Bezengi siena yra Didžiojo Kaukazo pagrindinio kalnagūbrio masyvas, ji tęsiasi 12 km ir su nedideliais pažemėjimais yra 5 km aukščio. Siena jungia keletą viršūnių: Šcharos (5068 m), Šotos Rustaveli (4960 m), Džangitau (5085 m), Katyn (4974 m), Gestolos (4860 m), Lialver (4350 m). gruzijos-kalnu-kaimas.jpgDvi Bezengi sienos pusės smarkiai skiriasi viena nuo kitos: pietiniai šlaitai uolėti ir mažiau apledėję, vietomis vertikalios uolų sienos tęsiasi pusantro kilometro; šiauriniai šlaitai nukloti ledo ir sniego sangrūdomis. Pakilimas abiem šlaitais sudėtingas ir ilgas, bet kaip tik todėl ir traukia rimtam žygiui nusiteikusius alpinistus.

Lietuvių žygiai Bezengi rajone

Keliauti per kalnus su sunkiomis kuprinėmis, lipti į stačias perėjas ir dar statesnes viršūnes, žinoma, nėra lengva. Kad skaitytojui būtų aiškiau, kaip slenka kalnų turisto dienos, pacituosiu „Ąžuolo“ grupės dienoraštį:
„08 05 antra žygio diena. Vietoj planuotos aklimatizacijos (pamažu pratinamasi prie aukščio – aut. pastaba) ir pakilimo apie 700 m vadas ir diktatorius gerb. Vytenis užvarė mus beveik ant pačios perėjos, t.y. užlipom apie 1400 m.vyrukas.JPG Va, dabar ir džiaugiamės… galvoj kalena varnėnai pasiutusiu ritmu, visos mintys primena sinusoidę: „Įkvėpk – iškvėpk – įkvėpk – …“, o jei pamiršti, tai akyse žaliuoja. Viskas prasideda dar naktį: lijo, snigo, griaudėjo ir žaibavo. Naktį buvau pabudęs ir skaičiavau atstumą, kur kala žaibas – kokius 3-4 km nuo mūsų, kaip tik čia, kur nakvojam šiandien. kaukazas-toks.jpgEdas.“
„08 15 šiandien vado buvo leista keltis ne 5.00, o 7.00! Pasakyta – padaryta! Pagal įprotį visi pabudo šeštą, bet niekas nesikelia. Guli, laukia. Oras puikus, saulė kepina, vėjo nėra, palapinė įkaitusi, bet vis tiek visi guli. Po pusryčių kyla dviejų vakar besileidžiant nenuimtų virvių klausimas. Kas jas nuims? Metam burtus. Jie lemia budinčiajam. Budi „sportsmenka, komsomolka, i prosto krasavica“ Justė! Mūsų „komsomolka“ dabar jau panašėja į tarybinę moterį, kuri po buities darbų pamaitinusi 4 dykaduonius dedasi apraišus ir lipa į viršų. 4 šaunuoliai labai laimingi, ypač Lauris, skuba Justei padėti, kad tik ji neprisimintų moterų teisės į nedarbą ir vyrų teises į džentelmeniškumą. Edas.“

PATARIMAI pradedantiesiems arba mėgstantiems keliauti individualiai

Birželio – liepos mėnesiais klaipėdietis Rožė Sergejus Solianskis keliavo po Kaukazą individualiai. Kelionę susirado internete. Puiki stovykla, įsikūrusi Kaukazo kalnuose iš Kabardos – Balkarijos pusės, čia galite gauti visą informaciją apie teikiamas paslaugas, kainas. kaukazas-tolumoje-kazbekis.jpgParašius laišką galima užsisakyti apgyvendinimo paslaugas. Registruotis el. paštu: info@info.ru. Jeigu norite su šeima, net su vaikais nukakti į Bezengi kalnų stovyklą, jums reikia pasirinkti kelionės datą, išsirinkite reikiamas paslaugas, užsisakyti lėktuvo bilietus pirmyn atgal ir užsiregistruoti el. paštu stovykloje.

Elbrusas

Aukščiausia Kaukazo ir Europos viršūnė yra Elbrusas – užgesęs ugnikalnis su dviem kūgių formos viršūnėmis. Vakarinės viršūnės aukštis yra 5642 m, o rytinės – 5621 m. Kalno šlaitai uždengti ledynais, išraižytais didžiulių plyšių. Elbrusas įspūdingas tuo, kad aukščiu smarkiai pralenkia aplinkinius kalnus, todėl yra matomas nuo daugumos aplinkinių perėjų, o lipant į jį jau nuo 4 km aukščio atsiveria plati kalnų ir besidraikančių debesų panorama. Sklinda legendos, kad labai giedrą dieną nuo Elbruso viršūnės galima pamatyti net Juodąją jūrą…vietinis.jpg
Elbrusas buvo VUŽK grupės, kuriai vadovavo Irmantas Mašalynas, žygio kulminacija. Įlipimas į Elbrusą nėra techniškai sudėtingas, tačiau ilgas. Iki 4 km aukščio galima pakilti funikulieriais. Čia yra įrengti namukai tiems, kurie nenori miegoti palapinėse. Mūsų grupė, kaip ir dauguma kitų, statėsi palapines lavos aikštelėse. Elbruso šlaitais, kur įsikūrusi alpinistų stovykla, atrodo gana šiukšlinas. Tačiau pakreipus žvilgsnį į tolį galva svaigsta nuo aplinkinių kalnų grožio.
KAIP NUVYKTI
Kaliningradas – Maskva – Nalčikas – vienas pigesnių variantų, iš viso 1200 Lt*. Skrydis iš Kaliningrado į Maskvą pigesnis, bilietai parduodami ir Lietuvos agentūrose, o viza vis tiek reikalinga (80 Lt), nes vykstate į Rusiją. Beje, ten reikalingi du leidimai, pasienio ir draustinio. Tačiau viską jums sutvarkys Bezengi stovyklos personalas, kai užsiregistruosite pas juos. Tad atskrendate į Nalčiką.

NALČIKAS
Nalčikas sena rusų statyta gyvenvietė kaip Kaukazo karinis forpostas. Vargu ar po jį verta vaikščioti. Nebent domina sanatorinis gydymas. Kai atskrisite į Nalčiką, gali būti vakaras ir teks kur nors nakvoti. Keliautojai pataria už (apie 10 Lt) pasigauti taksistą ir vykti į viešbutį „Alpinist“. Jis, kad ir neblizga „vakarietiškumu“, tačiau už 25 Lt pernakvosite, o nuo jo – tik 5 min. kelio iki Bezengi stovyklos biuro (adresas Čaikovskio g. 8).
*Kainos pagal 2003 m. duomeniskaukazo-vaizdeliai.jpg
Rytas alpinistų stovykloje prasideda 2-3 val. nakties. Į viršūnę reikia išeiti kuo anksčiau, nes kopimas ir nusileidimas į stovyklą vidutiniškai trunka 9-12 val., be to, ryte paprastai yra geriausias oras, ir per sušalusį sniegą lengviau eiti.
Kaip sekėsi kilti į viršūnę, papasakota žygio dienoraštyje:
„Išgelbėjo labai geras oras. Kadaise, prieš 4 metus aš buvau prie Elbruso. Tada jis mane pritrenkė savo dydžiu. Pūtė vėjas, ir jis gaudė kaip didelė būtybė. Mes tada neįlipome.
Šiandien ryte 3.30 pavyko išeiti. Naktis labai giedra, be jokio debesėlio. Be mūsų keliauja dar keletas grupių. Naktis pripildyta įvairių šūksnių bei slidžių lazdų ir ledkirčių stuksenimo. Kyla labai graži žara. Niekas neužstoja horizonto. Atsiveria Elbrusas visa savo balta mantija. Slenkame kaip vežliai. Atrodo, kad stovime vietoje, o pažvelgus aukštyn atrodo, viskas ranka pasiekiama. Saulė išlenda, ir pasijuntu baltoje dykumoje, juolab kad niekur nebėga upeliai. Nesitikėjau, kad bus taip sunku eiti. Dėkoju Viešpačiui už šitą dieną ir labai gerą orą. Bandau kalbėti rožinį už visą mūsų grupę, bet tuoj išsimušu iš ritmo. Mindaugas.“gruzinai-i.jpg
„Man ši diena esminė, nes buvo padaryta tai, kas neįmanoma. Lipti buvo nežmoniškai sunku, nuobodu, trūko oro, pykino. Bet vis dėlto 12 val. pasiekėm viršūnę – tai ir aukščio rekordas, ir nieko gražesnio nebuvau mačiusi. Grįžome per neįtikėtino dydžio ir grožio sniego laukus, jau leistis atrodė kaip pasaka. Eiti į vieną kalną visą dieną – labai keistas malonumas. Kaip laiptais į dangų. Dabar visų nuotaika gera, iškilminga, bet antra kartą lipti jau nenorėtų tikrai. Genutė.“
APIE KAINAS
Bezengi puslapis internete www.mountain.ru/bezengi Šiame interneto puslapyje yra visa informacija apie paslaugas. Iš viso Sergijui šešiolikos dienų gyvenimas dviviečiame kambaryje su visu maitinimu valgykloje bei atvežimas iš Nalčiko kainavo 450 Lt. Tačiau galima gyventi žymiai taupiau, jūs galite užsisakyti tik vietą palapinei, patys gamintis valgį iš čia pat esančioje parduotuvėlėje pirktinių produktų. Kainos ten apie penktadaliu mažesnės negu pas mus, tad vežtis nieko nereikia. Dujų balionėlį jūsų viryklei pakeis už 3 Lt. Visus reikamus žemėlapius nusipirksite ten. Personalas draugiškas, malonus, paslaugus, reikalui esant jūsų užrašytą el. laiškelį išsiunčia iš Nalčiko. Taip pat pradedantieji gali gauti instruktažą, gali prisidėti prie į kalnus keliaujančių grupių su instruktoriais, gidais. Veikia gelbėjimo tarnyba, kuriai būtina pranešti savo kelionių planus. Žodžiu, viskas funkcionuoja puikiai. Stovykloje galima išsinuomoti turistinio inventoriaus, tačiau visa informacija internete arba galite patys užklausti detaliau nurodytu adresu.kaukazo-vaizdai.jpg

KELETAS PASTABŲ APIE KELIONĘ
lėktuvu:
• Į Nalčiką iš Maskvos skrenda lėktuvai tik iš Vnukovo oro uosto (firma „Elbrus“). Tad jei skrisite į Maskvą iš kitur, Būtinai ieškokite lėktuvo į Vnukovą, taip sutaupysite daug laiko ir pinigų. Reikalui esant pernakvoti Vnukove, už kambarį reikėtų mokėti apie 40-80 Lt.
• Vnukovo oro uoste maisto kainos baisios, didesnės nei Paryžiaus centre (kava 12 Lt), tad turėkite pasiėmę užkandžių arba teks pasivaikščioti iki miestelio šalia oro uosto. P.S. Galite pasinagrinėti galimybę skristi į Mineralinius vandenis, šio maršruto mes išsamiai nenagrinėjome.
• Už bagažą, didesnį nei 20 kg, Maskvoje reikalaujama primokėti apie 50 Lt.
traukiniu:
Į Bezengį galima keliauti ir iš Mineralinių vandenų. Taip pat galite užsisakyti, kad stovyklos mašina jus iš ten paimtų. Į Kaukazą galima keliauti ir traukiniu. Preliminariais apskaičiavimais, tokia kelionė atsieitų apie 1000 Lt.kalnieciai-zvalgai.jpg

Daug įspūdžių ir nuotykių patiria turistai kalnuose. Visų neišpasakosi. Iš mūsų žygio man labiausiai įsiminė maistas, kuri paslėpėme miške antrai žygio daliai ir, kad nesugraužtų žvėreliai, aplaistėme benzinu. Per daug aplaistėme, todėl visą antrą žygio dalį maistas smirdėjo benzinu, o kai kurie produktai buvo prisigėrę ir jo skonio. Paliko įspūdį ir drąsūs kalnų ožiai, būriais šmižinėję aplink palapines. Ir, žinoma, pačių kalnų grožis, vaizdai nuo Elbruso. Manęs klausia, kam lipti į kalną, juk visa, ką pamatysi nuo viršūnės, gali rasti atvirukuose ar televizoriaus ekrane. Tačiau nevargęs, nedusęs kalno šlaite, neklampojęs sniegu, nejautęs svilinančios saulės, nepatirsi to džiaugsmo, kuris apima įveikus ir kalno statumą, ir savo silpnumą bei nuovargį.kalnieciai-visada-turi-buti-zvalus-ir-viskam-pasirengia.jpg
Šiame straipsnyje papasakota apie kalnų turistų žygius po Kaukazą, tačiau šie kalnai tinka ir ieškantiems paprastesnio poilsio. Kaukazas yra, ko gero, daugiausia Rusijoje lankomi kalnai, todėl, paliginti su kitais Rytų kalnais, labiausiai civilizuoti. Kalnų papėdėse gausų miestelių, pristatyta viešbučių, sanatorijų ir stovyklų, aukščiau kalnų slėniuose įkurti alpinistų lageriai, į Elbruso šlaitą kelia funikulieriai. Vasarą Kaukazas traukia turistus ir alpinistus, o žiemą čia veikia kalnų slidinėjimo kurortai.

PRADEDANTIESIEMS
• Galite drąsiai vykti į šią stovyklą, rasite nesudėtingų maršrutų ir kalnais tikrai pasidžiaugsite.
• Reikėtų prisiminti, kad nors ir galima drąsiai ten vykti be ilgo pasiruošimo, tačiau apranga reiktų pasirūpinti, o ypač batais. Tai svarbu, nes batai lemia pasivaikščiojimo po kalnus sėkmę, juos reikia turėti savo.
Apsisprendusiems vykti
• Kabardos-Balkarija – musulmoniškas kraštas, tai verta atsiminti bendraujant su vietiniais (vietinėmis!).
• Kelionei lėktuvu, vietos kelionėms, viešbučiui keliones metu, normalaus kambario namelyje ir maitinimosi išlaidoms (maždaug 16 dienų kalnuose planuoti apie 1800 Lt (traukiniu pakaktų apie 1000 Lt). Galima sutaupyti gyvenant palapinėje, pačiam gaminant maistą, keliaujant traukiniu.virsuniu-sturmuotojai.jpg
• Geriausias sezonas liepa – rugpjūtis.
• Bezengi stovyklavietėje veikia pirtis.

DALINTIS