Kiekvienam sava viršūnė

Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentą Algimantą Jucevičių savo kelionių krikštatėviu vadina ne viena žygeivių karta. Veiklumo ir sportiškumo A. Jucevičiui galėtų pavydėti daugelis. Ir šiais metais Algimantas surengė net kelias turiadas įvairiose pasaulio vietose. Vieną pradedantiesiems Kaukaze, kitą jau šiek tiek ragavusiems kalnų – Altajuje. Ir ne tik surengė, bet ir įkopė į aukščiausią Sibiro kalną ir visų dievybių buveinę – Beluchą (4506 m.) Tiesiog norint nenorint kyla nuostaba, kaip šis žmogus taip visur suspėja….

Link Kaukazo

Šiais metais vėl vyko Jūsų organizuojamos turiados?
Viena vyko Šiaurės Kaukaze, pradedantiesiems, Bezengi rajone. Tai pakankamai saugus rajonas, kuriame jau ne sykį buvo organizuotos panašios turiados. Būtent ši vieta susieta su tokiais alpinizmo pirmtakais kaip Gediminu Akstinu, Feliksu Mieliausku, Vytautu Vosyliumi. nakvyne.jpg1959 m. liepos pabaigoje jie vyko į Bezengi rajoną, kur ruošėsi kopti į Dych Tau viršūnę. G. Akstinui tik šio įkopimo trūko iki sporto meistro vardo. Deja, šis žygis Lietuvos alpinistams tapo paskutiniuoju. Rugpjūčio 2d. Dych Tau šlaitais nujudėjusi sniego griūtis nusinešė įkopėjų gyvybes. Dychtau (5205 m.) – antra pagal aukštį Kaukazo (Europos) viršūnė. Radialiniais maršrutais aplankėme tas vietas, užkopėme į keletą nesudėtingų perėjų. Smagu, kad tarp dalyvaujančių buvo alpinizmo veteranas Aleksandras Jurgelionis su 8 metukų anūku Jurgiu. Tai dar kartą parodo, kad kalnai prieinami, bet kokio amžiaus žmonėms. Iš 60 – ties dalyvusių turiadoje, jauniausiam Jurgiui Jurgelioniui buvo 8 metai, vyriausiam gerokai virš 70 -ties. algimantas-lieka-istikimas-kalnams.jpgPasimokėme kopimo elementų, įkopėme į tokią nesudėtingą 2A Misės pavadinimo perėją. Aplankėme keletą viršūnėlių virš 4 000 m. aukščio. Jos tokios nesudėtingos, bet ir ten yra kas veikti. Taip pasibuvome porą savaičių ir grįžome. Kaukazas ne tokie tolimi ar sunkiai prieinami kalnai. Traukinėliu nuvažiuoji, traukinėliu parvažiuoji.

Po Šiaurinę Šambalą

Buvote ne tik Kaukaze?
Kitas mūsų rimtesnis planas buvo aplankyti Altajų. Tai jau kiek sudėtingesnė kelionė ir sąnaudos kitokios. Reikia skristi ir lėktuvu, ir dar ten vietoje autobusu dardėti per 800 km. iki vietos, kur jau prasideda pėsčiųjų ir arklių takai ir kur jau galime pradėti žygiuoti.vaizdas-i-beluchos-kalnagubri.jpg Ta vieta, tai Katūnės kalnagūbris. Po trijų dienų žygio pasiekiame 2000 m. esantį gražuolį – Akkemo ežerą. Šias vietas vietiniai laiko šventomis ir vaizdas-nuo-rytines-beluchos.jpgnet vengia žvelgti į Baltąjį Kalną (Belucha). Rerichistai (Nikolajaus Konstantinovičiaus Rericho (1874-1947) garsaus rusų dailininko, mąstytojo ir visuomenės veikėjo pasekėjai) mano, kad tai yra šiauriniai vartai į Šambalą. Pasak jų čia pilna neatpažintų skraidančių objektų, dvasių, keistų reiškinių ir pan. Ši vieta daugelį traukia, tai tokia gana paslaptinga, mistinė vietovė, čia suplaukia žmonių iš visos Rusijos ir aplink ežerą įsikūręs visas palapinių miestelis. Kaip bebūtų, bet tos vietos išties traukia, nepaprastai graži gamta, vešli augmenija, ir ten tikrai gera.

Laukinė gamta vilioja

Kodėl pasirinkote būtent Altajų?
Ketinau pažymėti savo 50 metų, kai pirmą sykį pabuvojau Altajuje. Tad šioks toks jubiliejus. Dabar buvo 7 kartas kaip esu Altajuje, ir tiek pat kartų užlipta į aukščiausią Sibiro kalną – Beluchą. 4506m. siekia rytinė jo pusė, vakarinė 100m. mažesnė.vaizdas-i-beluchaa.jpg Ir šiais metais mūsų pagrindinis tikslas buvo Beluchos viršūnė. vaizdas-i-akemos-ez.jpgPadarėme keletą treniruočių ledynais, keletą aklimatizacijos žygių ir pajudėjome tikslo link. Be to, šiame kalnuotame krašte 1941 m. buvo deportuota 7232 tremtiniai iš Lietuvos. Tad nenustebkite ir šiandien čia sutikę lietuvių kalbos dar nepamiršusį mūsų tautietį ar tik lietuvišką pavardę išsaugojusį tremtinių palikuonį. Įdomu, kad būtent čia, su tėvais ir sesute Laima, buvo ištremtas ir Lietuvos alpinizmo pradininkas Gediminas Akstinas su tėvais, kuriam leidimas sugrįžti į tėvynę buvo išduotas tik 1954 m. O 1957 m. Gediminas Akstinas įkuria pirmąjąarkliukai.jpg respublikinę alpinizmo sekciją ir tampa jos pirmininku. Kitas žymus Altajaus tyrinėtojas, keliautojas, gamtininkas, rašytojas yra Vytautas Almanis, su žmona Julija šiuose kraštuose praleidęs daugiau kaip 8 metus. Daugelis Altajaus kedrynų yra užsodinta būtent Vytauto, kuris per metus čia susodindavo tūkstančius kedrų, 250 – 300 ha miško. „Altajaus gamta, viena gražiausių pasaulyje,“ – sako jis. Vien dėl šios pasakiškos gamtos čia ir nutarėme šiais metais rengti turiadą.

Į aukščiausią Sibiro kalną

Bet važiavote ne tik dėl gamtos?
Taip, mūsų tikslas buvo ir Belucha, tad dalis pasiliko prie vaizdingo Ak-kemo ežero stovyklauti, o kita dalis, jau su didesniais siekiais, patraukėme link Beluchos. Tik pradėjus kilti prasidėjo prasti orai, lietūs, sniegas, buvome užpustyti kokias tris paras. belucha-atsivere.jpgTokios buvo pūgos, kad buvome praradę bet kokią viltį judėti aukščiau, pasibaigė visi resursai. Bet nepasidavėme, po trijų parų kiek prasiblaivė, ir nutarėme tęsti žygį.belucha-matosi-tolumoje.jpg Per Delone perėją (2b), užkilome į nedidelę Tomsko studentų viršūnę. Ir nuo tenai link Beluchos pasirinkome kiek sudėtingesnį, bet saugesnį maršrutą – uolomis, nes visur kitur buvo labai dideli sniego lavinų pavojai. Visas kopimas ir nusileidimas užtruko apie 18val., išėjome su tamsa ir grįžome su tamsa. Teko panaudoti daugybę virvių, daryti turėklus, kad užtikrintume žmonių saugumą, ir visi 20 žmonių galėtų saugiai sulaipioti.
Man pačiam į Beluchą teko labai įvairiais maršrutais kopti, ir sudėtingu ledokryčiu, ir Ak kemos sienos vakarine ketera.

Misija – kalnai

Kas sunkiausia buvo kelionės metu?
Kaip visuomet, su didelėmis grupėmis keliaujant sunkiausia būna psichologiškai. Reikia užtikrinti saugumą visiems dalyviams, o padėjėjų, vadų trūksta. Viena, kai keliauja 10 žm. grupelė, o kita, kai 50. Bet, nežiūrint visų sunkumų, smagu, kad žmonės keliauja,belucha-vaizdas-nuo-perejos-kara-turek.jpg nori pamatyti kalnus, tą grožį, kurį aš patyriau ir oho-kokie-karnizai.jpgkitiems dabar noriu parodyti. Vesti žmones į kalnus yra mano misija. Ir šiuose kalnuose pamatysi tai, ko nepamatysi jokiuose kituose Europos ar Amerikos kalnuose. Dar jie nepaliesti civilizacijos, dar dvelkia atšiaurumu, pirmapradžiu gamtos grožiu.

Jums gražiausi kalnai?
Visi savaip gražūs. Altajaus kalnai tokie laukiniai. Daug kartų esu čia buvęs, ir jau su šia turiada pasakiau visogero šiems gražiesiems „aukso kalnams“. Daugiau jau tikriausiai čia nebesugrįšiu. i-virsune.jpgNors kas čia žino… Dar labai traukia Pamyras, ištisas lietuviškų viršūnių regionas – Lietuva, Čiurlionis, Donelaitis. Tikiuosi ateinančią vasarą čia patraukti ir sulaipioti į šias viršūnes. Turiu dar tikrai įvairių planų ir neužbaigtų darbų visame Pietvakarių Pamyre.


Gyvybingumas – iš Gamtos

Jūs tiek daug visko organizuojate, rengiate, štai netrukus prasidės pėsčiųjų žygiai, snaigės žygiai, iš kur tiek energijos?
Man jos suteikia žmonės, keliaujantys sykiu su manimi ir pati gamta. Kai išeinu į gamtą, pakilimas-i-belucha-vakariniu-kalnagubriu.jpgįgaunu jėgų, o būdamas vien tarp popierių, altajaus-gamta.jpgkabinete, galą gaučiau. Visi šitie slidžių žygiai, turiados, pėsčiųjų žygiai man atgaiva ir sielai ir kūnui. Su pasauline turizmo diena – rugsėjo 26d. ir prasidės visas mano rengiamų žygių ciklas, kuris startuos pėsčiųjų žygiais įvairiose Vilniaus apylinkėse.

Jūsų dienotvarkė?
Keliuosi anksti, apie 5 val., darau mankštą ir į darbą pėdinu, nes dabar, kai beveik visą vasarą praleidau kalnuose, darbų tiek susikaupė, kad vos spėju suktis.

Mėgstamiausias patiekalas?
Ir kalnuose, ir namuose – grikių košė.

Jūsų žodis Lietuvos žmonėms?
Išnaudokite kiekvieną savo galimybę pabūti kitame pasaulyje, kitoje aplinkoje. Būtinai. Kalnai žmogų sustiprina, sutvirtina ir tada visai kitaip teka mūsų kasdienybė, nebūna tokia baisi buitis ir kiti rūpesčiai. Kalnai žmogų pakylėja visiems metams, nežinau kaip gyvenčiau be kalnų.katune-ir-shuya.jpg Ir visiems Jums linkiu pagal savo galimybes rasti laiko pakeliauti, pagal savo galimybes pabūti kalnuose, juk po to gyvenimas įgauna visai kitą skonį ir prasmę. Kiekvienam sava viršūnė, vienas renkasi aukštesnę, kitas lengviau pasiekiamą.

______
Kaukazo turiadoje dalyvavo – 60 žm. Kelionė kainavo apie 1 tūkstantį litų su visomis vizomis.
Altajaus turiadoje ~ 51 žm. Kelionė apie 3 tūkst. litų. Didžioji dalis kainos – lėktuvo bilietai.

Kalbino Vytautas Nosevičius

DALINTIS