Kelionių idėjos, išsiilgusiems gamtos: Dardl Doras ir Doveris

Gabrielė Vičytė iš Londono

 

Nuo atkaklaus ropštimosi į kalvos viršūnę pučiant stipriam vėjui iki romantiško pasivaikščiojimo pakrante… Tokią aktyvaus laisvalaikio dozę, užpildytą šviežio pajūrio oro gūsio, pajusite išsiruošę į kelionę po Anglijos pietines pakrantes. Ne veltui Anglija garsėja savo poetiška gamta. Viena labiausiai išskirtinių šios šalies gamtos grožybių – baltosios uolos. Užsukome į du iš įspūdingiausių ir labiausiai rekomenduojamų kampelių.

Dardl Doras, Dorsetas

Dorsetas – grafystė Anglijos pietvakariuose, prie Lamanšo sąsiaurio. Dorsetas vilioja turistus, nes garsėja senovinio kalkakmenio pakrantėmis, vadinamomis Juros periodo krantu, įtrauktu į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Viena iš įstabesnių Dorseto apylinkių stotelių – Dardl Doras (angl. DurdleDoor). Nenuostabu, jog „DurdleDoor&WhiteNothe“ yra viena iš į Angliją atvykstantiems turistams labiausiai rekomenduojamų pasivaikščiojimų trasų. Šį maršrutą pasirinkę žmonės kelionę pėsčiomis paprastai pradeda nuo Lalvorto užutėkio (angl. LulworthCove).

Į Lalvortą bei Dardl Dorą keleivius veža ir viešasis transportas iš artimiausio miestelio Poole. Užsukę į Lalvorto užutėkį, turistai taip pat ras turizmo informacijos centrą, kuriame galės gauti atsakymus į rūpimus klausimus. O norintys atsipūsti ir pavalgyti, tai galės padaryti vienoje iš čia įsikūrusių kavinių.

Tiems keliautojams, kuriems vien grožėtis peizažu nepakanka, siūloma ir daugiau pramogų. Vandens sporto mėgėjams patariama išsinuomoti valtį, paplaukioti baidarėmis ar panardyti tarp uolų. Esant geram orui, šią pramogą išbandyti pasiryžta ne vienas turistas.

Jei turite laiko, ištyrinėkite pačią Lalvorto užutėkio vietovę. Pasukę į priešingą pusę, nei veda kelias į Dardl Dorą, galėsite užsukti į fosilijų mišką. Tiesa, šis takas yra apribotas ir turistams atviras tik savaitgaliais. Pamatyti galima ir netoliese stūksančią poetišką XVII amžiaus Lalvorto pilį (angl. LulworthCastle). Šia pilimi domisi ne tik atklydę turistai, bet ir turčiai, planuojantys ypatingas vestuves ar rengiantys karališkas puotas.

Nuo Lalvorto užutėkio labiausiai turistų numindžiotas takas veda į garsiąją romantiškąją arką, natūraliai susiformavusią prieš 140 mln. metų – Dardl Dorą. Matyt, dėl savo neįprastos formos klintinės arkos pavadinimas Dardl atsirado iš senosios anglų kalbos žodžio „thirl“, reiškiančio grąžtą.

Jei vertinate poetiškas vietoves ir ramų poilsį, galite dieną praleisti mėgaudamiesi saulės spinduliais paplūdimyje ar piknikaudami pievoje ant kalvos. O jei jums labiau prie širdies aktyvaus laisvalaikio iššūkiai, galite prailginti maršrutą ir kita stotele pasirinkti ScratchyBottom, tuomet nužingsniuoti iki SwyreHead, BatisHead ir WhiteNothe. Turistų giduose rekomenduojama grįžti maršrutu per kaimų vietoves Gagger‘sGate ir NewlandsFarm.

Doveris, Kentas

Visame pasaulyje savo baltosiomis uolomis garsėjantis Doveris – tai pagrindinis uostamiestis Kento grafystėje, kurį nuo Prancūzijos skiria siauriausia Lamanšo sąsiaurio dalis. Kasmet milijonus lankytojų pritraukiančios baltosios Doverio uolos yra pripažintos populiariausia Didžiosios Britanijos kranto linija.

Uolos tęsiasi daugiau nei 25 kilometrus, o jų aukštis siekia beveik 100 metrų. Uolose taip pat galima aptikti požeminius urvus bei tunelius. Besidomintiems istorija, bus įdomu pamatyti slaptus karo tunelius – Vinstono Čerčilio karinio laivyno vadovybės būstinę Antrojo pasaulinio karo metu. Virš kreidos uolų galima stebėti praskrendančius paukščius – gausu žuvėdrų, audrapaukščių, kalninių varnų ir juodakojų kirų.

Pasirinkę pasivaikščiojimą uolomis palei pakrantę, nenustebkite išvydę įstabioje vietoje stovintį Viktorijos laikų švyturį (angl. „SouthForelandLighthouse“). Švyturys buvo pastatytas, idant perspėtų jūrininkus apie lakųjį smėlį ir rodytų kelią per Doverio sąsiaurį. Būtent Doverio švyturys buvo pirmasis švyturys pasaulyje, elektra pradėjęs siųsti šviesos signalus.

Baltosios Doverio uolos ypač masina literatūros bei kino mėgėjus. Šios uolos įkvėpė Šekspyrą parašyti „Karalių Lyrą“. Doveryje nufilmuota aibė garsių juostų, tarp kurių – Šekspyro kūrinio „Hamletas“ ekranizacija, kritikų įvertinta karinė drama „Atpirkimas“ (angl. „Atonement“) su gražuole britų aktore Keira Knightley bei komedija „Super Džonis“, kurioje pagrindinį vaidmenį atliko įžymusis komikas RowanasAtkinsonas (žinomas kaip „ponas Bynas“).

Doverio pilies, kuri stūkso aukštai virš Doverio miesto, kadrai pateko ir į dar tik filmuojamą Holivudo juostą „Into theWoods“, kurioje vaidina pats Džonis Depas.

Doverio pilis – didžiausia Anglijoje, priskiriama prie svarbiausių nacionalinių ir tarptautinių istorinių pastatų. Šiandien ši pilis, kurioje gausu slaptų požeminių tunelių, atvira visiems. Pilyje taip pat yra įsikūręs Velso princesės karališkojo pulko muziejus. Norintiems pamatyti pilies rūmus iš vidaus, už įėjimą tenka mokėti beveik 20 svarų. Tačiau Doveryje sutiktas senyvo amžiaus britas davė patarimą – norintys akis po pilį paganyti nemokamai, gali vidurdienio mišių metu sekmadienį užeiti į pilies bažnyčią išvengdami rinkliavos mokesčio.

Doveris – jaukus, turistų „neužgrūstas“ miestas, po kurį esant geram orui smagu paklaidžioti. Turistų giduose tikinama, jog jei pasivaikščiojimui Doverio pakrante pasitaikys giedra diena, galėsite savo akimis pamatyti kitoje kranto pusėje esančią Prancūziją

p8231669 p8231666 p8231564 p8231546 p8231538 p3090308 p3090264

 

 

.

 

 

logo_anglija

 

 

DALINTIS