Kelionė į žvaigždę

gulbe.jpg
Penki, keturi, trys, du, vienas – kylam! Ausis užgožia variklių gausmas ir paskutiniais mūsų kelionės palydovais tampa tiršti, nepermatomi išmetamojo raketinio kuro debesys. Ramus kapitono balsas praneša, kad pakilimas buvo sėkmingas. Aš, stipriai rankose suspaudęs pieštuką, rašau Tau, kaip mes, neribojami gravitacijos, skriejame link tūkstančio mažų dangaus lempučių tiek šimtmečių žavėjusių, įkvėpusių ir bauginusių stebėtojus.
Aukštyn ir tolyn skrieja mūsų ekipažas, kol pamažu tylus ir bežadis kosmosas savo begaliniais delnais apkabina mūsų širdis šioje bematėje erdvėje plakančias vienu vieninteliu troškimu – „prisiliesti prie žvaigždžių”.Kur keliausime?

Lapkričio dangus ypač palankus nakties keliautojams. Mūsų kelionė prasideda nuo „Didžiojo vasaros trikampio”. Tai vienos ryškiausių rudens dangaus žvaigždžių: Vega, Altayras ir Denebas. Šios trijulės spindesio neturėtų nustelbti net ir miesto šviesos. Ypač lengvai pastebėsi Lyros žvaigždyno kelrodę – Vegą, kuri šiuo metų laiku žybsi visai netoli zenito. Į kairę nuo Vegos sustojame pasigrožėti artimiausiu mūsų žvaigždės Saulės kaimynu – Altayru, dar vadinamu „skrendančiu ereliu”.
Kitas mūsų sustojimas – Denebas. Žvelgdamas aukštyn nuo Vegos, pasuk šiek tiek dešinėn. Ši melsvai balta supermilžinė nuo Saulės nutolusi daugiau nei pusantro tūkstančio šviesmečių yra viena šviesiausių dangaus žvaigždžių.
– Vega, Altayras ir Denebas – mūsų kelionės orientyras. Jis neleis mums paklysti keliaujant dangumi,- pasigirsta kaip visad ramus kapitono balsas. Tu juk žinai, kartais taip nelengva ką nors tikro įžvelgti tame tūkstantiniame žvaigždžių spindesy…
Lengviausia surasti Lyros žvaigždyną, nors jis ir „paslėptas” po planetiškuoju ūku. Matai, tai tos šešios ryškiausios žvaigždės, kurios sudaro trikampį, sujungtą su pailgu lygiagretainiu ir primena nedidelę žuvytę.
Keliaudami dangumi sustosime pasižvalgyti po egzotiškąjį Erelio žvaigždyną, kuriame slepiasi daug padrikų ir kamuolinių žvaigždžių spiečių, emisinių ūkų ir tamsiųjų debesų. Tau šį žvaigždyną padės surasti „skrendančio erelio” žvaigždė.
„Didžiojo vasaros trikampio” supermilžinas Denebas žymi Gulbės uodegos pabaigą. Dar trys ryškios žvaigždės, esančios beveik vienoje linijoje, – tai Gulbės kaklas. O ties pirma žvaigžde, po Denebo, išsišakoja platūs „Gulbės” sparnai.
Kelionę užbaigiame pasivaikščiojimu „Paukščių Taku”. Ar gali būti, kas labiau viliojančio ir stulbinančio, bauginančio ir kerinčio nei „žengti” tarp 200-400 milijardų žvaigždžių – tarp visų šių skirtingų tolimų visatos pasaulių, kurie kasnakt mums „šnabžda” apie tolimas erdves ir laikus, kuriuose žmogus dar nepaliko savo pėdos antspaudo?
Deja, nelengva pripažinti, bet šiame 21-ame technologijų amžiuje, kai galime kurti ir griauti pasaulį vienu savo kompiuterio mygtuko paspaudimu, mes vis dar negalime vasaros atostogoms rezervuoti bilieto ekspedicijai po Marso ledynus ar Merkurijaus kalnus. Dar teks truputį palaukti, kol sugebėsime laboratorijose sukurti vieną kitą Didįjį sprogimą ar įkursime pirmąsias „MilkyWayAirline” skrydžių linijas. Deja, ir vienas žingsnelis tikslo link mokslo evoliucijoje neretai užtrunka šimtmečius, o tvankios rugsėjo naktys vis dažniau verčia nubusti ir tvinksinčia širdimi žvelgti aukštyn į tą vis dar paslaptingą ir tolimą dangų, žavėjusį ir vis dar žavintį kiekvieną, nors kartais sustojantį ir nukreipiantį žvilgsnį aukštyn. Todėl šiandien visiems mąstytojams, stebėtojams, romantikams, mokslininkams ir skeptikams mes sakome: „jei mes negalime nukeliauti į žvaigždes, tegul žvaigždės atkeliauja pas mus!”.

Į žvaigždes su antklode ir arbata
Pamirškite visus kelionių nepatogumus: sunkius lagaminus, vizas, triukšmą ir oro uosto eiles. Nepasiūlysime jums ir nepatogių kosmonautų kostiumų. Viskas, ko jums prireiks, puikiai tilps mažoje kuprinėje ar išvykų krepšyje. Taigi, pasiruoškime skrydžiui:
Penki! Nors atpažinti rudens dangaus žvaigždes tikrai nesunku, tačiau, jei esate dar nepatyręs keliautojas, pasiimkite žvaigždėlapį.
Keturi! Jei norite leistis į tikrą tarpžvaigždinę kelionę, geriausia būtų pasirinkti atokesnę vietelę už miesto, kur dangus neprislopintas miesto šviesų, oras šiek tiek tyresnis ir ne taip prisotintas anglies dioksido ir kitų buitinių teršalų.
Trys! Kitas itin svarbus pasiruošimo etapas – tinkama stebėjimo priemonė. Tai jūsų tarpžvaigždinis bilietas, keliaujant dangumi. Žvaigždynų grožiui pažinti visiškai užteks gamtos mums dovanotos stebėjimo sistemos, patikimai įmontuotos akiduobėse. Pirmajam paklaidžiojimui danguje to tikrai užteks. Na, o nuolatiniams žvaigždžių medžiotojams siūlome griebti teleskopą ar astronominius žiūronus ir traukti į budrią žvalgybą, mat rugsėjo mėnesį dangus nepagailės nuotraukų vertų vaizdų.
Du! Visada įsimeskite šiltesnę antklodę ar megztinį, nes net ir šiltos rudens naktys kartais būna apgaulingos ir, spustelėjęs šaltukas, gali nemaloniai nuteikti. Jei nusprendėte danguje pasižvalgyti su žiūronais, jums pravers ir stovas. Bagažas, žinoma, šiek tiek didesnis, tačiau stebėjimas bus tikrai malonus ir neteks sugrįžti į Žemę vien tam, kad pailsintumėte rankas.
Vienas! Mėgstantiems ilgai naktinėti ar sužavėtiems žvaigždžių artumos, siūlome nepamiršti puodelio karštos kavos ar arbatos, mat labiau sutemus, visą vasarą Saulės spindulių stelbtas, „Paukščių Takas” atsiskleidžia prieš jūsų akis. Dar niekad Visata nebuvo taip arti jūsų!
Kylam! Atraskite, pažinkite ir apsilankykite žvaigždėse. Nors iš pradžių gal bus sunku suprasti šią, rodos, padriką žvaigždžių gausą, tačiau pamažu, keliaudami dangaus skliautu, vis geriau atskirsite ir įsiminsite žvaigždynų kontūrus, tad, stebint gyvai, sudėlioti rugsėjo dangaus žvaigždžių mozaiką nebus labai sunku. Gal tik reiks šiek tiek laiko, kol įprasite prie naujų vaizdų. Tad nenustebkite, jei kada pasijusite tarsi narsūs keliautojai, ieškantys aukso kupinos Eldorado šalies.

MIKROSKOPAI
ŽIŪRONAI
TELESKOPAI

UAB “IDD”. Adresas: P.Vileišio.18, II korp., II aukštas, Vilnius.
Tel.(8 5) 233 98 96, Faks.(8 5) 234 30 85. info @ teleskopai.lt www.teleskopai.lt

DALINTIS