Kaip pasirengti susitikimui su kalnais


Vasarą daugelis iš mūsų patrauks į kalnus. Kai kuriems ši pažintis su kalnais bus pirmoji. Šiais metais pradedantieji galės vykti į turiadas Kaukaze, kur stūkso vieni gražiausių ir didingiausių kalnų. Kaip pasiruošti prieš vykstant į kalnus, kokie ten slypi pavojai? Svarbiausia – kalnuose neskubėti. Kalniečių patriarchas Algimantas Jucevičius sako, kad kopiant į kalnus reikia blaivaus proto ir apgalvotų veiksmų. „Ramiau žygiuosi, toliau nužygiuosi“, – šiuo posakiu Algimantas vadovaujasi ir gyvenime, ir kalnuose. Jo jaunoji pamaina – Gintaras Čepas, VGTU turistų klubo vadovas, daugelio sudėtingų žygių į kalnus vadas, pasakoja apie nelaimingus atsitikimus ir kaip jų išvengti.gintaras-cepas-tian-sanis-2009.jpg
Dažniausiai alpinistai žūsta dėl alpinistinės technikos klaidų, dėl netinkamos maršruto įveikimo taktikos, dėl nepakankamo techninio ir fizinio pasirengimo įveikinėjant pasirinktą maršrutą. Žinoma, nelaimių įvyksta dėl sudėtingų oro sąlygų bei lavinų, tačiau daugumą jų irgi galima priskirti prie netinkamos taktikos. Mano manymu, didžiausią įtaką turi žmogiškasis faktorius ir tik koks vienas procentas – stichija ir atsitiktinumas.
Siekiant išvengti nelaimių, pirmiausia situaciją reikia vertinti labai blaiviai, nesistengti atlikti uždavinių, kurie šiuo metu gali būti neįveikiami. Prieš kelionę tiek techniškai, tiek fiziškai būtina pasiruošti. Idealiausia būtų įveikti šiek tiek silpnesnį, nei galimybės leidžia, maršrutą.
Pradedantiems kalniečiams patartina rimtai pasimokyti alpinistinės technikos elementų, ugdyti ištvermę – pabėgioti, paplaukioti, paminti dviratį, o svarbiausia – prieš kelionę pasirinkti patyrusį ir atsakingą vadovą.
Nors netoli Lietuvos esantys Tatrai – palyginti nesudėtingi kalnai, bet ir ten neišvengiama skaudžių nelaimių?kalnuose-reikia-buti-uzsigrudinusiam.jpg
Nelaimių įvyksta ir sudėtinguose kalnuose, ir nesudėtinguose. Kaip ir namie, taip ir gatvėje. Tatruose yra ir visai paprastų, ir gana sudėtingų, panašiai kaip Himalajuose, maršrutų, tik ten aukščiau ir erdvių mastas skirtingas. Ir ten, ir ten veikia panašūs fizikos dėsniai, visur reikia laikytis alpinistinių saugumo taisyklių, tad nėra ko stebėtis, kad ir Aukštuosiuose Tatruose pasitaiko nelaimių. Juk ir einant žiemą slidžiu šaligatviu kyla pavojus sunkiai susižaloti.
Daugelis šią vasarą patrauks į kalnus. Kaip pasirengti susitikimui su kalnais, kaip išvengti nemalonumų?gali-tekti-leistis-ir-taip.jpg
Kalnuose būtina laikytis daugelio taisyklių, turėti patirties. Norint kuo saugiau keliauti kalnuose, būtina gerai juos išmanyti, juose siaučiančias stichijas, nuolat jais domėtis, fiziškai bei psichologiškai būti pasiruošusiam iššūkiams, visus veiksmus apmąstyti ir į viską žvelgti labai rimtai ir atsakingai. Už menkiausią klaidą kalnai labai skaudžiai baudžia ne tik tave, bet ir tavo draugus.

Nuotraukos Gintaro Čepo

DALINTIS