Įkvepiantis savaitgalis Bauskėje

Ona Nosevičienė

Nuotraukos autorės

Kai ruduo įsuka laiką į darganos maršką, ateina noras pakeliauti po miestus. Variantų yra labai daug, visai šalia Lietuvos, kaimyninėse šalyse, kur įdomu palyginti šalių skirtumus ir net parsivežti idėjų. Paliečiau pirštu žemėlapį ir pataikiau į Bauskę, miestuką, esantį vos 20 km nuo Lietuvos sienos, vaizdingoje vietoje, kur Mūša ir Nemunėlis apsikabina ir tampa Lielupe. Netoli ir nedidelis, vos 10 tūkst. gyventojų, kaip tik savaitgalio kelionei.

Apsilankyk rotušėje – turizmo informacijos centre

Bauskę patogu pasiekti „Eurolines“ autobusu, kuris 7 ryte išvyksta iš Vilniaus ir kitą vakarą apie 8.30 grąžina atgal į savo miestą. Keliauti autobusu, ypač kai vyksti vienas ar net dviese, yra pigiau, gali atsipalaiduoti, pajusti tikrą keliavimo malonumą.

Autobusas iš Vilniaus išlaipina miesto širdyje, prie rotušės

350 km neprailgsta ir autobusas išlaipina pačiame miesto centre, prie pat rotušės aikštės, kurios puošmena – rotušė, vienintelis XVII a. restauruotas tokios paskirties pastatas Latvijoje. Pirmame jo aukšte – Bauskės turizmo informacijos centras.  Pravėrus jo duris į tave įsminga keletas mielų akių, pasiruošusių padėti, suteikti reikiamą informaciją ar tiesiog čia pat, vietoje pravesti ekskursiją.

Bauskės turizmo centro darbuotojos veda ekskursiją darbo vietoje

Apsižvalgius aplink išvysti senovinių svarmenų ir matavimo prietaisų kolekciją. Vieni – pažinimui, o kitais, tarsi laboratorijoje,  išmatuoja tavo svorį ir ūgį,  arba net nustato, ypač tai įdomu vaikams, kiek saldainių gali suvalgyti per dieną, kiek vandens išgerti ir t.t. O jei kils noras išmatuoti namiškių kūno subtilumus, tai tuos vietoje sukurtus matavimo prietaisus tau įspraus į rankas. Malonus, netikėtas siurprizas pažinties su miestu pradžioje!

Antrame rotušės aukšte – Bauskės santuokų registravimo rūmai.  Ne šiaip sau rūmais pavadinau. Viduje vyrauja  senovinė rafinuota prabanga – gražiausia  ir prabangiausia oficiali santuokų vieta visoje Latvijoje. Susituokti tokioje išskirtinėje aplinkoje įdomu būtų ir lietuviams.

Miesto muziejuje – XX a. gyvenimas ir lėlės

Kitoje VIA BALTICA kelio, kuriuo be perstojo rieda sunkiasvorės „fūros“ pusėje šviečia iliustruoti langai  su užrašu: „Miesto muziejus“ (Kalna iela 6).

Lėlės Miesto muziejuje

Ech, galvoji, kas ten įdomaus, miesto istorija ir tiek. Tačiau smalsumas nugali. Praveriame su bendrakeleive duris ir patenkame į XX a. Latviją, kur gyvenimas sukasi tarsi D4 filme : maisto krautuvės nukrautais prekystaliais, siuvyklos, kirpyklos, taisyklos, fotoateljė, grožio salonai, viskas gyva, tarsi vakar. Tyrinėjame kirpyklos ir siuvyklos įrangą, dar neregėtus lygintuvus, šukuosenos priemones. Bendraujame, smalsaujame ir keliaujame per istoriją toliau. Gyvenimui įsibėgėjus prasideda nelemtas karas, rusų okupacija, trėmimai, skausmas, netektys ir gero gyvenimo pažadai bei pompastika. Sovietinių laikų butai, baldai, kuriuos dar daug kas mena ar gal net turi namuose gyvai. Įvairios edukacijos leidžia iš arčiau pajusti kiekvieną istorijos dalelę.

Miesto muziejuje. Tarpukario parduotuvėje

Išskubėti iš muziejaus nepavyks, o jei dar atvykote su vaikais, tai pats įdomumas tik prasideda – prieš mūsų akis daugiau kaip 2000 lėlių ir žaislų kolekcija, kurią pristatė jos savininkė, dailininkė, atvykstanti iš Rygos Tatjana Čudnovska. Vaikams čia rengiamos įvairios edukacijos, kur jie gali panirti į žaidimų pasaulį.

Muziejuje veikia  taikomosios dailės studija, kur senovinės staklės ir miklios rankos išvinguriuoja skaras, juostas, šalikėlius ir kitus dirbinius. Darbų galima įsigyti čia pat vietoje. Neparduoti laukia vasaros, kuomet visi amatininkai pirmąją birželio savaitę suguža į Rygą, į amatininkų mugę. Noriu joje apsilankyti, o pagal visatos dėsnius taip turėtų ir įvykti. www.bauskasmuzejs.lv

Rygos motorų muziejaus Bauskės kolekcija

Senovinių automobilių muziejus

Automobiliams abejingų nėra.  Bauskės filiale išvystame XX a. 4 dešimtmečio lengvuosius,  žemės ūkio ir karinės technikos pavyzdžius. Ypač stambiagabaritiniais metalo kūriniais buvę pasididžiavimo objektai, šiandien vertinami kitaip. Viskas keičiasi, tai dar kartą įrodo muziejų eksponatai. Muziejaus gidas mielai dalijasi savo žiniomis apie eksponuojamą techniką. www.motormuzejs.lv

Bauskės alus su putele ir kombučia

Pradėję vyriškomis temomis jas tęsiame užsukdamos į Bauskės alaus daryklą. Darykla veikia nuo 1981 metų, o jos sumantytojas aludaris Karlis Zalitis, sulaukęs per 90 metų, vis dar vadovauja daryklai ir kasdien į ją pats atvyksta automobiliu. Į klausimą, kokį alų jis mėgsta, išgirstame atsakymą, kad jis geria tik nealkoholinius gėrimus, kurių net 5 rūšys gaminamos šioje nedidelėje alaus darykloje. Pasak gidės, pravedusios ekskursiją, alus gaminamas pagal senovines išsaugotas tradicijas.

Bauskės alaus produkcija

Apyniai atsivežami iš Vokietijos, o miežiai imami ir daiginami iš savo, latviškų aruodų.  Patys populiariausi šalyje yra  šviesusis (Bauskas gaišais) ir tamsusis (Bauskas tumšais). Tačiau labai populiarūs ir nealkoholiniai alūs – šviesusis ir porteris, gira, bei dviejų rūšių gėrimai su arbatos grybu kombučia.  Nors Latvijoje nėra apribotas alkoholio vartojimas, tačiau nealkoholinių gėrimų pasirinkimas yra gerokai didesnis nei Lietuvoje. www.bauskasalus.lv

Viduramžių puota Bauskės pilyje

Bauskės renesansinė pilis – vienintelė šio stiliaus Latvijoje siūlo įvairias edukacijas iš viduramžių laikų.

Vienintelė Latvijoje atstatyta Atgimimo epochos (renesanso), būdingos Šiaurės Europai, pilis susideda iš griuvėsių, atstatyto apžvalgos bokšto ir Kuržemės hercogo rezidencijos. Pilis pirmąkart paminėta rašytiniuose šaltiniuose XV a. pirmoje pusėje. Lankymui atidaryta svetainė ir prezentacijų salė, virtuvė ir holas, gyvenamas kambarys, rūsys, arklidė ir sargo kambarys. Iš viso 28 erdvės, kuriose vyksta archeologijos radinių, meno dirbinių  parodos, edukacijos.

Pilies viduje

Užsisakius viešnagę pilyje bus paruošta viduramžių valgių puota, ponios ir ponai bus aprengti to meto drabužiais, pasisuks renesanso muzikos ritmu ant parketo, žais to meto žaidimus.

Gidė atskleidžia viduramžių drabužių subtilybes

Puošnūs viduramžių rūbai

Yra edukacijų ir vaikams. Bent kartą patirti tai tikrai verta ir labai smagu. Pilyje veikia kavinė, siūlanti viduramžių valgių meniu. Maistas labai skanus, gausus ir kaina nėra didelė, tad jei vyksite dviese ar po vieną ir puotoje sudalyvauti bus sudėtinga, tai apžiūrėję pilį bent papietauti užsukite į čia veikiančią kavinę. Sočiai ir skaniai pavalgysite. Kavinė „Pils Krogs“. Tel. +371 28836752 www.bauskaspils.lv

Rekreacinis kompleksas „Mikelis“ – ir poilsiui, ir pažinimui

Latvijos senovė rekreacijos komplekse Mikelis

Keletas kilometrų už Bauskės Lietuvos link lietuvių dažnai lankomas rekreacinis kompleksas „Mikelis“, kurį yra įkūręs stambiausias Latvijos ūkininkas, turintis 7 tūkst. ha žemės. Į šį kompleksą jis investuoja savo pajamas, kurdamas Latvijos kaimą vienoje vietoje. Daugybė buities rakandų, senovinių pastatų, tarsi Lietuvos mini Rumšiškės. Čia gali susipažinti su Latvijos kaimo praeities gyvenimu ir kultūra. Po dideliu stogu talpinama didžiulė senovinių automobilių kolekcija. Senoviniai rakandai, žemės ūkio, buities padargai – keliauji tarp senovinių šimtamečių ąžuolų, klevų, kaštonų ir žvlagaisi žvalgaisi žvalgaisi…. Yra restoranas, viešbutis, vandens telkiniai. Komplekso direktorius Janis Strazdinš  pažymėjo, kad anksčiau 80 proc. lankytojų sudarė lietuviai, o šiemet dauguma lankėsi iš Estijos, Skandinavijos ir kitų šalių. Išties keletas dienų gražioje kaimo gamtoje studijuojant Latvijos senovę – geras laikas ir vienam, ir su šeima ar draugais. www.mikelis.lv

Latviškų virtinių edukacija „Vaidelotes“ ūkyje

Vaidelotes“ sodybos savininkė Daira Jatniece lankytojus pavaišina ir latviškais, savo užaugintais rudais žirniais su spirgučių padažu. Tikrai skanu.

Dar viena vieta, kurią verta aplankyti Bauskėje – ūkis „Vaidelotes“, kuriame tarsi mama pasitinka jo šeimininkė  Daira Jatniece.  Pasinėrusi į savo pomėgių stichiją moteris augina įvairius prieskonius, vaisius, daržoves, javus ir ruošia įvairių latviškų valgių, prieskoninių žolelių edukacijas, bei įvairius seminarus žemės ūkio produktų tema, rengia mergvakarius.

Latviškų virtinių edukaciją vaikai ir suaugusieji užsisako „Vaidelotes“ sodyboje.

Virtiniai su varške ir lašinukais yra latvių tautinis valgis. Jie gaminami  iš viso grūdo maltų kvietinių miltų, į vidų dedama varškės su lašinkais ir užlankstoma kaip kibinai. Verdama keletą minučių ir valgoma su grietinės sviesto padažu. Gaminome kartu su šeimininke ir valgėme. Labai skanu.

Vaidelotes sodyboje vyksta daugybė edukacijų, susijusių su maisto gamyba, prieskoniniais augalais ir kitomis, vietoje užaugintomis gamtos gėrybėmis

Dar vienas patiekalas – virti rudi latviški žirniai, be kurių žemaičiai negamina šiupinio,  su spirgučių-svogūnų padažu. Tai irgi paprasta, natūralu ir labai skanu. Kai pasakėme, kad norėtume tokių žinrių užsiauginti Lietuvoje, mūsų krepšeliuose atsirado  po nemažą maišelį žirnių.

Išlydint lankytojus

Dovanų gavome ir po indelį džiovintų prieskonių. Šeimininkė labai nuoširdi ir mielai dalijasi savo patirtimi. Galima  įsigyti miltų, žirnių, prieskonių, medaus ir kitų gėrybių. El. paštas: vaidelotes@gmail.com

Kitos lankytinos vietos:

Netoli Bauskės, link Lietuvos yra rekreacinis kompleksas „Rožmalas“, kur ypač patogu apsinakvoti keliaujant automobiliu. Čia yra viešbutis, restoranas, sauna, vėjo malūnas, konferencijų salės. www.rozmalas.lv

Nakvojome viešbutyje „Rixvell“, kur yra geras kainos ir kokybės santykis.  www.rixwell.com

Vasarą labai įdomu aplankyti istorinių kostiumų kolekciją, kuriai darbužius siuva ir ekekursiją veda jos savininkė Elina Kuznecova. Patikusius drabužius galima išsinuomoti. El. paštas: elina@ceremonija.lv

 Visą informaciją apie įdomiausias vietas suteikė Bauskės TIC. www.visit.bauska.lv

Patogiai keliavome su www.eurolines.lt

DALINTIS