Džiugina žydras dangus ir gaivus oras


Kinas Wangas Xiyinas su šeima Lietuvoje gyvena jau devyniolika metų ir iš čia niekur nenori išvažiuoti. 59 metų kinas ne tik puikus kinų restorano „Aromatinis rūkas” virėjas, kurio pagaminto tofu ateina ragauti net pats dainininkas Andrius Mamontovas bei lakūnas Jurgis Kairys, bet ir kinų kovos meno ir sveikatinimo gimnastikos taiči mokytojas. Wangas atrodo kaip keturiasdešimties metų. Ir kaip jis pats sako, visa tai dėl kasdienių taiči treniruočių, vidinės darnos ir tinkamos mitybos….kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre-turi-paklausa-tarp-miestieciu.JPG

Visame pasaulyje itin populiari kinų gimnastika taiči. Ar lietuviai domisi ja?
Dabar turiu apie 100 mokinių. Daugiausia ateina suaugusiųjų, jaunimo ne tiek daug. Per savo septynerius treniravimo metus labai daug lietuvių išmokiau kinų kovos meno taiči pagrindų. Net nesuskaičiuosi, kiek…. Dabar net rengiamos taiči varžybos, kuriose dalyvauja mano mokiniai. Artimiausios – birželio mėnesį.
Kuo grindžiama taiči filosofija?
Visa taiči pasaulėžiūra grindžiama apskritimu in ir jan, moteriškuoju ir vyriškuoju pradu, kurie tarpusavyje persipina ir vienas kitą papildo. Pasaulyje nuolat viskas kinta, geras žmogus gali tapti blogu. blogas – geru. Gerame žmoguje yra blogio užuomazgų, blogame – gėrio. Todėl niekada nieko nereikia idealizuoti, pasmerkti, nes viskas labai greitai gali apsiversti. Todėl net visai nuvertintame žmoguje taiči praktikuotojas regi gėrio krislelį, tiki jo pabudimu. Pagal taiči teoriją, visa mūsų visuomenė skirstoma į gerus ir blogus žmones. Gerų daugiau, o blogų mažiau. Ir tos jėgos nuolat kaunasi tarpusavyje.
Kokias savybes ugdo taiči?kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre8.JPG
Pas mus Kinijoje sakoma, „treniruokis vasarą per didžiausius karščius, ir žiemą per didžiausius speigus”. Taiči ugdo ištvermę, valią, sugebėjimą įveikti visus sunkumus. Mes ateiname į šį pasaulį, kad kovotume su sunkumais, įveiktume visas kliūtis savo kelyje. Gyvenimas be sunkumų labai nykus ir neįdomus. Nors man jau beveik 60 metų, nuovargio nejaučiu. Labai mažai miegu, esu energingas, geros nuotaikos, lankstus, ištvermingas kaip jaunuolis. Visa tai dėl taiči gimnastikos. Bet reikia užsiimti kasdien, ne mažiau kaip penkis kartus per savaitę. Kitaip jokio efekto nebus. Tik reguliarios, kasdienės treniruotės. Ir griežtai nuo pačių pagrindų. Kaip kad namą statome: jei gerai padėsime pamatą, galime statyti nors ir dangoraižį. kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre6.JPG

Jūs ir Kinijoje buvote taiči mokytojas, ar tik čia ėmėte mokinti?
Ne, užsiiminėjau tik dėl savęs. Kinijoje tokių kaip aš mokytojų milijonai, visi ten užsiiminėja įvairiais sveikatinimo pratimais. Mes suprantame: jei nori normaliai gyventi, reikia būti sveikam, jei nesi sveikas, niekam nereikalingas. Už pinigus viską gali nupirkti, bet sveikatos nenupirksi už jokius pinigus. Jei gerai jaučiuosi, galiu keliauti, kur noriu, valgyti, ką noriu, nesukeliu sunkumų artimiesiems. Tai yra laisvė.
Kiek kasdien žmogui reiktų skirti laiko mankštai?
Kasdien apie 2 valandas. Turite tam atrasti laiko, kaip atrandate laiko pavalgyti ar rankas nusiplauti. Čia svarbiausias noras. Jei jis bus, rasite ir laiko.
Yra toks kinų pasakojimas apie zuikio ir vėžlio lenktynes. Sumanė kartą zuikis surengti varžybas su vėžliu. Katras greičiau pasieks tikslą. Startas. Zuikis skuodžia, žiūri kiek pabėgęs, kad dar vėžlys toli toli ropoja, cha, sau pro ūsą nusijuokė ilgaausis,kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre.JPG snustelėsiu čia valandėlę, kol vėžlys arčiau priropos. Ir nugriuvo po medžiu. O vėžlys nekreipia į niekieno pašaipas, jo kryptis ir tikslas vienas – finišas. kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre5.JPGRopoja sau po truputį ir ropoja. Zuikis pakirdo iš miego, žiū – dar toli vėžlys ir ant kito šono nuvirto miegoti. O tuo tarpu vėžliukas ėjo ir praėjo pro miegantį zuikį. Ropojo sau palengva nė akimirkai nesustodamas. Zuikis pabunda, žvalgosi, ar dar toli vėžlys, o jis jau jį aplenkęs bemiegantį ir finišą pasiekęs…. Štai toks šis pasakojimas, skatinantis nors ir vėžlio greičiu, bet judėti.
Kaip atsidūrėte Lietuvoje?
Atvykau čia tvarkyti verslo reikalų. Atvykimą palengvino tai, kad mokėjau rusų kalbą. Taiči pradėjau mokyti tik prieš kokius septynerius metus, kai savivaldybė organizavo nemokamas Rytų sveikatinimo mankštas vilniečiams. Kinijos vyriausybė neorganizuoja tokių mankštų, ten patys žmonės rūpinasi savimi. Ten rytais žmonių pilna parkuose. Jie pasitinka aušrą atlikinėdami įvairiausius pratimus. Kai tik pradėjau gyventi Lietuvoje, buvo labai keista, kad rytais labai tylu, nematyti nė vieno sportuojančio. Stebina toks žmonių pasyvumas. Kinijoje rytais sunku rasti vietą atsistoti ir bent kiek pasisukioti, nes žmonių tiršta. Lietuvoje gera. Čia puikios sąlygos gyventi sveikai. Tylu, ramu, grynas oras.
Kokių pastebite lietuvių silpnybių treniruočių metu?
Siekdami tikslo, neturi kantrybės ir valios. Kiek pajuda ir jau skundžiasi, kad sunku, pavargo, gal darome pertrauką, jau reikia pailsėti. Nepakelia sunkumų, nepatogumų. Praeitais metais labai gausiai buvo žmonių treniruotėse prie Baltojo tilto. Buvo karšta. Kai kurie nesibaigus treniruotei ėmė rankiotis daiktus ir eiti. Klausiu, kodėl išeinate, sako, ai, karšta jau labai… Taip pat elgiasi lietuviai, kai ir šalta būna… Reikia mokėti pakelti karštį, šaltį, tai yra kovos meno treniruotė, o ne šiaip koks žaidimas. Reikia lavinti ištvermę, eiti iki galo, kad ir kaip būtų sunku.kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre1.JPG Kasdien vis daugiau išmokti judesių, aukščiau iššokti, žemiau susilenkti. Tik tokiu būdu galima kažką pasiekti. Ir ypač kung fu treniruotėse. Aš klausiu žmonių, kokia savijauta po treniruočių, sako, puiki. Tai ateiki dar, sakau. Oi, neturime laiko, atsidūsta. Šiandien neturite laiko treniruotėms, o rytoj jau sergate, ir daug daugiau laiko ir pinigų teks išeikvoti vaikštant pas daktarus.
Judėjimas labai svarbu, o kaip mityba, vidinė būsena…?kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre-vedami-rytais.JPG
Jei žmonės tinkamai maitintųsi, nepersivalgytų, judėtų, lavintųsi pakankamai, galėtų pragyventi 178 metus, mažiausiai 120 metų. Bet tam būtina praktika. Visu pirma tinkamas mitybos režimas, judėjimas, nerūkyti, negerti, psichologinis nusiteikimas. Kinų kovos menas taiči itin tinkama žmogaus organizmui judėjimo forma. Vidinė būsena dar svarbiau. Žmogus turi būti džiaugsmingas, gerai nusiteikęs, tuomet jis bus sveikas. Visi sunkumai praeina, reikia niekada nepasiduoti. Vidinis nusiteikimas, ryžtas, susitelkimas, drąsa – labai svarbu.
O kaip jūs maitinatės?
Kinijoje valgau tris kartus per dieną, o čia toks tempas, kad tenka prisiderinti, – valgau tik ryte ir per pietus, vakarienės nevalgau. Ryte valgau dažniausiai vaisius, daržoves, ryžių, kiaušinį. Lietuvoje labai mažas daržovių ir vaisių pasirinkimas. Kai būnu Kinijoje, valgau vien daržoves, toks didžiulis jų asortimentas ten. Lietuvoje dažniausiai bulviniai patiekalai (didžkukuliai, kugelis), mėsa, gana sunkus ir riebus maistas, todėl lietuviai ir negaluoja, dejuoja.
Kinijoje gimė arbatos paruošimo ir gėrimo menas, kinai dievina arbatą.

Daug išgeriate arbatos?
Kasdien žmogus turi išgerti ne mažiau kaip 2 litrus skysčių. Aš labiau mėgstu vandenį. Geriu ir žaliąją arbatą. Aišku, be cukraus.
Kokias pastebite lietuvių mitybos ydas?kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre7.JPG
Labai negerai, kad dažnas atsisako pusryčių. Išgeria kavos ir lekia į darbą. Tai daugelio ligų priežastis. Norint būti sveikam, pusryčiauti būtina. Tas pats su pietumis. Daugelis pietauja tiesiog biuruose, darbo vietoje suvalgo kokį nors saldėsį su kava. Kai paklausiu pažįstamų, kodėl jūs nepietaujate, atsako, kad nėra laiko, kažką užkremti ir leki… Pietūs ir pusryčiai būtini. O šiuolaikinis žmogus daro atvirkščiai – pusryčių, pietų beveik nevalgo, bet prisikemša vakare už visą dieną. Norint būti sveikam, reikia pusryčius suvalgyti pačiam, pietus pasidalinti su draugu, o vakarienę atiduoti priešui, jei turite jų, arba lauke palikti benamiams. Vakare jau visas mūsų organizmas ruošiasi poilsiui, tad maisto jam visai nereikia. Gulti tuščiu pilvu pats geriausias pasirinkimas. Naktį organizmas ilsisi, o ryte jis jau pasiruošęs priimti maistą, kad būtų energijos visai dienai. Kinų medicina po 10 val. vakaro draudžia valgyti. Aš pats valgau tik 11.00 ir 16.00 val.
Šiuolaikinis beprotiškas tempas daro savo…..kinas-taichi-mokytojas-wang-xiyinas.JPG
Tas neturėjimas laiko, darboholizmas blogiausia kas gali būti. Daugelis mano pažįstamų lietuvių tiek daug dirba, net darbui pasibaigus lieka biuruose. Man tai nesuprantama. Ankščiau mes dirbome tik rankomis, viskas būdavo daug lėčiau ir turėjome viskam laiko, visur suspėdavome. Dabar dirbame kompiuteriais, viską daug greičiau padarome, bet niekur nespėjame. kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre-vedami-rytais1.JPG
O kaip jūs visur suspėjate: ir restorane dirbate, ir ryte treniruotės, ir vakare treniruotės?
Keliuosi 5.30. Nusiprausiu, susiruošiu ir 6.00 būnu prie Baltojo tilto, kur prasideda nemokamos taiči treniruotės vilniečiams, 8.30 baigiu, užsuku į parduotuvę, nusiperku produktų ir lekiu į restoraną, kur pradedu ruošti maistą. 11.00 atsidaro restoranas ir pradeda rinktis klientai. Prie puodų sukuosi iki 15.00, po to dar kažką pasiruošiu rytojui ir lekiu į užsiėmimus, kurie prasideda 16.00 ir trunka iki 23.00. Būna po 3-4 treniruotes. Einu miegoti 12.00 nakties. Toks mano režimas visus metus. Įtempta dienotvarkė, bet mane palaiko taiči.
Jūs su šeima atvykote į Lietuvą?
Taip. Su manimi žmona ir dukrelė. Visi mes dirbame kinų restorane „Aromatinis rūkas”. Tai jau kaip šeimos verslas. Mums gera Lietuvoje.
Kokie lietuviai jūsų akimis?kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre4.JPG
Beprotiškai darbštūs. Pas bičiulius užeinu po darbo ir juos randu dar dirbančius. Darbštuolių tauta.
Kaip kinui patinka gyventi Lietuvoje?
Nuostabu. Sąlygos gyvenimui puikios. Dangus mėlynas, mažai žmonių. Grynas, švarus oras. Pas mus Kinijoje retai pamatysi dangų žydrą, nuo smogo jis visas apniukęs, gyveni kaip rūke. Didžiulis užterštumas Kinijoje. Nueinu į Gedimino prospektą, tai malonu vaikščioti, Kinijoje neprasibrautum per žmones. Tas pats parduotuvėse. Pas jus erdvu, laisva.
Lietuvoje gyvenate jau senokai, kaip ji keičiasi?
Didžiulė emigracija. Reikia kažką daryti, o tai čia nieko nebeliks. Kinijoje irgi pastebima emigracija, bet ne tokia kaip Lietuvoje. Turbūt nėra jau šeimos, kad kažkas nebūtų išvykęs. Valdžia nedelsdama turi imtis priemonių, kad žmonės galėtų likti čia, dirbti ir visi kartu kurtume Lietuvos ateitį.kino-wang-xiyino-vedami-taichi-uzsiemimai-vilniaus-centre-sutraukia-daug-norinciu-pabandyti-sios-senos-kinijos-sveikatingumo-sistemos.JPG
Šiuo metu lietuviai susiduria su daugybe problemų, koks būtų rytietiškas patarimas susidūrus su kliūtimis?
Jei atsirado kliūtis, nedaužykite jos galva, o atsitraukite, pavirskite vandeniu ir rasite plyšiuką, kaip ją aplenkti. Labai svarbu išlaikyti vidinę pusiausvyrą, neleisti sau suirzti, tuomet ir išeitį rasite. Šiame pasaulyje esame labai trumpam, tad bent tą laiką, kuris mums čia skirtas, būkime džiugūs ir mieli.
Vytautas Nosevičius
Nuotraukos  Vytauto Nosevičiaus 

DALINTIS