Daugpilis – turiningas savaitgalis šeimai su vaikais

Daiva Mikuckaitė

Autorės nuotraukos

Vos kirtus Lietuvos sieną netrukus ir Daugpilis, mūsų baltiškos sesės miestas, kurį patogu pasiekti traukiniu ir autobusu. Kviečiu susipažinti su šio miesto įdomybėmis. Rasite tai, ko net nesitikėjote.

Daugpilis ( lat. Daugavpils – pilis prie Daugavos) – antras pagal dydį Latvijos miestas, savo istorijoje vardą keitęs net kelis kartus. Miestą įkūrė Livonijos ordinas. Tuomet jis, 1275 metais pirmą kartą paminėtas istorinėse kronikose, vadinamas Diunaburgu. 1582 m. suteikiamos miesto teisės. XVII a. Diunaburgas trumpam (16561667 m.) pervadintas Borisoglebsku. 1826 m. pagal Peterburge patvirtintą projektą prasidėjo intensyvi miesto statyba. Daugpilis, įsikūręs svarbių vandens bei sausumos kelių sankryžoje, tapo reikšmingu miestu. Iš čia traukiniai kursuodavo į Peterburgą, Rygą ir Varšuvą1893–1920 m. miestas, valdomas carinės Rusijos, pervadintas Dvinsku. Dabar tai modernus miestas, kuris didžiuojasi išlikusiu įvairių laikotarpių kultūriniu – istoriniu paveldu, architektūros, industriniais ir istoriniais paminklais, klasicizmo ir eklektizmo laikotarpio apstatymu, o miesto istorinis centras yra valstybinės reikšmės urbanistikos paminklas. Miesto simboliai yra XIX a. pastatyta tvirtovė ir Šventyklų kalva (lat. Baznickalns), vieta, kurioje greta įsikūrę keturių konfesijų maldos namai.

DAUGPILIO TVIRTOVĖ

Daugpilio tvirtovę galima vadinti pagrindiniu miesto simboliu. Tai didžiulis gynybinis statinys, kurio bendras plotas daugiau nei 150 ha. Tai vienintelis toks beveik be pakitimų išlikęs XIX a. pirmosios pusės tvirtovės pavyzdys Rytų Europoje. Kiekviena tvirtovės detalė yra sukurta remiantis geriausių carinės Rusijos ir Europos architektų patirtimi.

Vidinės tvirtovės pusės planas primena tradicines kareivines – centrinė paradų aikštė, kurią supa administracinių ir gyvenamųjų pastatų kvartalai. Pastatų fasadai – ampyro stiliaus, o Nikolajaus vartų ir Vandens bokšto stilius – neogotika. 2011 metais, pabaigus rekonstrukcijos darbus, buvusiame vandens kėlimo pastate įrengtas Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centras. Centre galima gauti informacijos apie tvirtovės istoriją, kultūrinius miesto įvykius, bei apžiūrėti ekspoziciją.

Liepos 14 – 15 d. tvirtovėje vyks tarptautinis karinės istorinės rekonstrukcijos festivalis, dedikuotas laikams, kai 1812 m. Napoleono armija bandė užimti Dinaburgo tvirtovę. Šventės metu užuosite ir parako kvapą ir išgirsite griaudinčias šūvių atakas… Vyrai, pasipuošę istorinėmis kariškių uniformomis, damos – to laikmečio suknelėmis, vaidins praeities įvykius. Atvykę svečiai galės ne tik grožėtis renginiais, bet ir nusifotografuoti su kariškiais, jodinėti žirgais, mėgautis koncertais, dalyvauti amatų dirbtuvėse ir kitaip pramogauti.

ŠVENTYKLŲ KALVA

Daugpilio Šventyklų kalva – tai vieta, kurioje netoli viena kitos stovi keturių konfesijų maldos namai: Martino Liuterio katedra, pastatyta 1893 metais pagal architekto V. Neimanio projektą. Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Romos katalikų bažnyčia, pastatyta 1902 metais. 1909 metais, joje įrengti lenkų meistro A. Homano vargonai. Šventųjų kankinių Boriso ir Glebo stačiatikių katedra, pastatyta 1905 metais. Šv. Nikolajaus sentikių maldos namai (1908-1928 m.). Čia galite pamatyti XVIII-XX a. ikonas ir XVII-XX a. retų knygų kolekciją.

RAUDONŲ PLYTŲ PASTATAI

Daugpilyje iš karto pastebėsite daug raudonų plytų pastatų. Ši eklektiškojo stiliaus pakraipa ypač patebima vokiečių kilmės architekto Vilhelmo Neimanio, nuo 1878 m. iki 1895 m. buvusio Daugpilio vyriausiuoju architektu, projektuotuose pastatuose. Tokiu stiliumi miestą kūrė ir dauguma kitų architektų. Namų fasaduose Saules ir Muzeja gatvėse gausu eklektizmui būdingų elementų, kurie stebina detalių meistriškumu.

JUGENDO STILIAUS PASTATAI

Jugendo stiliaus pastatus galite pamatyti  Rigas ir Saules gatvėse. Iškilę  XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje jie išsiskiria gausiai dekoruotais fasadais.

VIENYBĖS NAMAI

Daugpilio centrą puošia Vienybės namai. Jie pradėti statyti 1936 metais Latvijos prezidento K. Ulmanio iniciatyva už suaukotas ir valstybės skirtas lėšas. Tuo metu tai buvo moderniausias daugiafunkcis pastatas Europoje. Čia buvo įsikūręs Daugpilio teatras, Latvių bendrija, biblioteka ir kitos visuomeninės įstaigos. Dabar Vienybės namuose yra Daugpilio teatras, Latvių kultūros centras, Turizmo informacijos centras, Latgalos centrinė biblioteka, JAV informacijos centras, bankas, knygynas, kavinė, lengvojo kultūrizmo klubas ir “Šmakovkas” muziejus.

RIGAS GATVĖ

XX a. aštuntojo dešimtmečio pabaigoje Rigas gatvė pertvarkyta į pėsčiųjų alėją. Ji driekiasi nuo geležinkelio stoties iki Dauguvos. 2009 metais baigta Rigas gatvės rekonstrukcija ir dabar tai puiki vieta pasivaikščioti po miestą, kaštonų alėjos apsuptyje apžiūrėti puošnius namų fasadus, apsipirkti, ar prisėsti jaukioje kavinėje. Čia taip pat vyksta įvairių gaminių mugės ir miesto šventės.

 

ŠV. PETRO ROMOS KATALIKŲ BAŽNYČIA

Šv. Petro katalikų bažnyčia Rigas gatvėje savo išore primena Šv. Petro baziliką Vatikane. Baltas bažnyčios kupolas remiasi į keturias dvigubas kolonas, architektūroje ryškūs klasicizmo bruožai.

SINAGOGA

Dabartinė Daugpilio sinagoga – Kadišo maldos namai (1850 m.). Pastato interjeras atnaujintas po Antrojo pasaulinio karo, o 2005 metais,  pasinaudojus menininko M. Rotko vaikų parama, sinagoga buvo renovuota.

ŠV. ALEKSANDRO NEVSKIO STAČIATIKIŲ KOPLYČIA

A. Pumpuro skvere mėlynuoja Šv. Aleksandro Nevskio stačiatikių  koplyčios kupolai. Ji iškilo 2004 metais, toje vietoje, kur  anksčiau stovėjo Šv. Aleksandro Nevskio stačiatikių katedra (1864-1961 m.). Sovietinio režimo laikais 1961 metais ji buvo uždaryta, o 1962-aisiais – susprogdinta. Dabartinė koplyčia yra sakralinis monumentas, turintis simbolinę prasmę ir primenantis sunaikintos katedros istoriją.

DUBROVINO PARKAS

Parkas pavadintas Daugpilio miesto mero  Pavels Dubrovins (1839-1890) vardu. Jis prisidėjo prie parko kūrimo, todėl parkui suteiktas jo vardas ir merui pastatytas paminklas. Parkas yra mėgstama miestiečių poilsio vieta. Parką puošia spalvotas didysis fontanas.

Sovietų laikais parke pastatytas memorialas Sovietų armijos kariams.

POETO ANDREJAUS PUMPURO SKVERAS

Poeto Andrejaus Pumpuro skverą XIX amžiaus antroje pusėje papuošė jo biustas. O  fontanas, kurio centre merginos su lelija skulptūra, yra pamėgta pasimatymų vieta.

DAUGPILIO UNIVERSITETO SKVERAS

Daugpilio universiteto skvere yra nedidelis fontanas, poeto Rainio biustas (skulptorius I. Folkmanis) ir Saulės laikrodis, kuris sukurtas 1910 m. mokytojo A. Jaskovo. Jo ciferblato liniatūra atitinka geografinę Daugpilio miesto platumą.

DAUGPILIO MARK ROTHKO ART CENTRE

Modernus Mark Rothko Art centras garsina miesto vardą visame pasaulyje. Jis įkurtas Daugpilio tvirtovės buvusio artilerijos arsenalo pastate. Prieš vykstant į šį muziejų vertėtų susipažinti su šio pasaulinio garso menininko, abstrakčiojo ekspresionizmo pradininko, vieno garsiausių litvakų Marko Rothko (1903-1970)  originaliais paveikslais, kurie parduodami aukcionuose už milijonus dolerių. Arba keliauti į šį muziejų su gidu, kuris supažindintų su dailininko gyvenimu ir kūryba, bei abstrakčiojo ekspresionizmo sąvoka.  Ekspozicija keičiama, o jo darbai atkeliauja iš Amerikos, iš JAV privačios dailininko šeimos kolekcijos.

Kitose ekspozicijų salėse, kurių plotas daugiau nei 2500 kv. m, eksponuojami įvairūs Latvijos ir užsienio menininkų tapybos ir skulptūros kūriniai, keičiami kas tris mėnesius. Čia organizuojami tarptautiniai simpoziumai menininkams, kūrybinės dirbtuvės ir meistrystės pamokos, koncertai ir kiti renginiai.

Pastate yra įkurtas viešbutis, kuriame 10 jaukių kambarių, konferencijų salės, veikia restoranas „Arsenals“.

LATGALOS ZOOLOGIJOS SODAS

Latgalės zoosodo vadovas

Nedidelis, bet smagus ir ypatingai mėgstamas vaikų zoologijos sodas. Tai puiki vieta pažinti nematytus gyvūnus. Čia, pastate įkurtose džiunglėse, gyvena krokodilai, ropoja dėmėtieji pitonai, kaimanai, oposumas, beždžionėlės makakos, ropliai ir kiti atogrąžų gyvūnai.

Mažieji zoologijos sodo lankytojai gali paglostyti ir pažaisti su jūros kiaulytėmis, stebi, kaip „džiunglių upėje“ plaukioja žuvys ir kaitinasi vėžliai, nebijantys paima į rankas didžiulę varlę aga, ir tiesiog užsimiršta, kai stebi šakomis per visą muziejų keliaujančias skruzdėles, nešinas lapų gabalėliais.
Sode dirba mokslininkai ir dizaineriai, kurie stengiasi, kad sodas primintų natūralią aplinką, kad būtų galima pasijusti kaip tikrose džiunglėse.

VAIKŲ MOKSLO IR PAŽINIMO CENTRAS „ZINOO“

Paprastas, tačiau įdomus mokslo ir pažinimo centras, skirtas vaikams. Salėje vaikai ras daug smagių užduočių, bandymų, galvosūkių, o prie įėjimo pasitiks riaumojantis dinozauras.

 

„ŠMAKOVKAS“ MUZIEJUS

Naujas ir modernus „Šmakovkas“ muziejus skirtas susipažinti su Latgalos kulinariniu paveldu, su stipriu alkoholiniu gėrimu „Šmakovka“.

Muziejuje modernių technologijų dėka lietuviškai susipažinsite su istorija ir gamybos technologija. Apžiūrėsite senąją autentišką gėrimo gamybos įrangą, o taip pat ir naujausius dabartinių laikų įrengimus. Grupėms iš anksto užsakomos ekskursijos su degustacija.

DSR – DAUGPILIO ŠVINO ŠRATŲ GAMYKLA

Ši vienintelė Baltijos regione šaudmenų gamykla yra atvira turistams. Joje yra seniausias Europoje, vis dar veikiantis šratų liejimo bokštas.

2012 metaisgamykloje įkurta istorinė ekspozicija,supažindinanti su senąja ir naująja šratų gamybos technologija per ilgesnį negu 125 metų laikotarpį. Lankytojai apsilanko 37m aukščio šratų liejimo bokšte, bei apžiūri senąjį šulinį, į kurį iš bokšto krenta šratai ir sustingsta šaltame vandenyje.

Senasis gamybos procesas tikrai paslaptingas, o visas paslaptis muziejuje atskleidžia gidas. Čia yra ir šaudykla, kurioje lankytojai kviečiami išbandyti savo taiklumą, o turo pabaigoje pakviečiami pažiūrėti trumpą gamybos procesą atskleidžiantį filmą.

SLUTIŠKIŲ KAIMAS

Netoli Daugpilio, dešiniajame Dauguvos upės krante yra Slutiškių kaimas, kuris minimas nuo 1785 metų. Jame nuo įkūrimo gyveno sentikiai. Laikėsi savo tradicijų, papročių. Išlikę senos sodybos vaizdingame slėnyje prie upės yra valstybės saugomi objektai, o apie senuosius papročius galima sužinoti naujai įrengtoje sodyboje – muziejuje. Čia galima paragauti ir tradicinių patiekalų.

SVENTĖS DVARAS (SVENTES MUIŽA) IR KARINĖS TECHNIKOS MUZIEJUS

Už 8 kilometrų nuo Daugpilio, puikaus parko apsuptyje, stovi buvęs Pliaterių-Zybergų Jaunsventės dvaras.

Po rekonstrukcijos šiame XX a. pradžios dvare įkurtas viešbutis, turintis lauko baseiną, turkišką ir rusišką pirtis. Interjerą puošia atkurtos originalios krosnys. 12 klasikinio stiliaus kambarių pavadinti 12 mėnesių vardais. Jaukus vidinis kiemelis, su puikiai dvaro atmosferą kuriančiu fontanu, kviečia ramiai pailsėti ir paragauti viešbučio restorano siūlomų patiekalų, ypač rekomenduojama paskanauti mėgstamiausių grafo blynelių.

Buvusiame grafų restauruotame ūkiniame pastate įrengtas karinės tecnikos muziejus. Čia pamatysite gausią karinių mašinų ir tankų ekspoziciją, kuri dažnai naudojama kuriant filmus.

JURITA MINI ZOO

10 kilometrų nuo Daugpilio  jauna šeima didelėje natūralios gamtos teritorijoje įkūrė mini zoologijos sodą. Tai puiki vieta visai šeimai. Ūkyje susipažinsite su įvairiais gyvūnais – alpakomis, lamomis, nykštukinėmis avimis ir ožkomis, poniais, asiliukais, žirgais, triušiais ir netgi kengūromis. Juos galėsite ne tik pamatyti, bet ir pašerti čia įsigytu specialiu pašaru.

Taigi Daugpilis ir jo apylinkės – puikus laikas šeimai su vaikais, draugų kompanijai ir vienišiams. Ir ypač čia smagu vasarą.

Daugiau informacijos VISITDAUGAVPILS.LV

DALINTIS