Auksinių pagodų šalis

„Pernai keliaujat po Malaiziją įstrigo vieno užsieniečio žodžiai: Tu būtinai turi aplankyti Mianmarą. Nuo to momento neapleido ši mintis. Ir mano svajonė išsipildė. Keturis su puse mėnesio praleidau keliaudamas po Pietryčių Azijos šalis, Indiją ir Nepalą. Viena iš tų šalių buvo Mianmaras. Tik grįžęs supratau, kodėl ją reikėjo aplankyti.”
Vilniaus universiteto tarptautinio verslo magistrantas Danas Pankevičius

Pirmas įspūdis

Po Indijos – Mianmaras tikros palaimos šalis. Sostinėje Jansone – tylu, ramu, švaru, jokių spūsčių. Žmonės nuoširdūs, neįkyrus, šypsosi. Nors šalyje karinis režimas, daug kareivių postų, tačiau jie skirti vietiniams. Turistai yra gerbiami, ypač gyventojų. Šalyje tarsi laikas sustojęs – daugelyje vietų nėra elektros, apie internetą, tarptautinį ryšį, banko korteles nėra ką ir kalbėti. vietinis-transportas.jpgKaip ir kitose Pietryčių Azijos šalyse, visas gyvenimas vyksta gatvėje, čia gaminama, valgoma, siuvama, kerpama, parduodama. Gyventojams draudžiama kalbėti apie politiką su užsieniečiais, jei tik išgirstų įtemptos ausys, tektų apleisti darbą. Šalyje daug vietų, kuriose draudžiama lankytis užsieniečiams, tačiau šiaip keliaujant yra saugu. Žmonės labai malonūs, norintys bendrauti. Nenustebkite, jei važiuojant miesto transportu konduktorė pasakys, kad už jus jau užmokėta. Paklausius kelio visada palydės, tačiau apie jokius atsidėkojimus pinigais nė įsivaizduojama. Apsigyventi geriausia svečių namuose.dailiosios-pardavejos-siulo-saldumynus.jpg Kainos labai nedidelės, tvarkinga, pirmame aukšte restoranėlis, kuriame galima pavalgyti, taip pat gauti visą informaciją apie turistinius objektus. Taigi pakeliaukime.

Vienuolynai – gyvenimo dalis

Budizmas į Mianmaro teritoriją atkako beveik su pačių Buda. Pagal tradiciją laikoma, jog Mandaloje esanti auksinė Mahamuni statula buvo sulipdyta pačio Budos ir apšviesta jo auros. Šis Buda 1784 m. buvo padalintas į 3 dalis ir pervežtas iš nusiaubtos Arachano karalystės į Mandalos miestą.beveik-kiekvienas-myanmaro-gyventojas-kazkuria-gyvenimo-atkarpa-pabuna-vienuoliu.jpg Visur matosi gausybė švytinčiais stogais auksinių pagodų – vienuolynų ir stupų. Pagal tradiciją norint atgimti geresnėmis sąlygomis, naujos pagodos statymas buvo laikomas didesniu nuopelnų nei senos atstatymas. Tad ir pilna čia jų – tiek apgriautų, tiek visai naujų. Vien tik Paganio mieste buvo suręsta apie 8 tūkst. pagodų, iki šių laikų išlikę apie 2200.
Pagodos pastatymas Mianmare laikomas šventu reikalu, o žemiškas gyvenimas čia nėra toks svarbus, kaip kitose valstybėse. Netgi karališki rūmai Pagane buvo mediniai, o daugelis gyventojųmianmaras-vienuoliu-skaiciumi-nusileidzia-tik-legendiniam-tibetui.jpg slėpėsi primityviose trobelėse.
Vienuolynų Mianmare nesuskaičiuojama daugybė. Daugelis čia ilgam pasilieka, o kiti ateina tik nuo kasdienybės atitrūkti ir pamąstyti apie būtį. Tarp vienuolių daug mokytų žmonių. Ypač jų daug atsirado uždarius universitetus, kai dėstytojai ir dauguma studentų persikėlė į šventyklas. Šalyje apstu meditacinių centrų, kur gali išmokti meditacijos meno ir užsieniečiai.

Tik puodelis ir skėtis

Mianmaras tikriausiai vienintelė šalis pasaulyje (po Tibeto) kur taip gerbiami vienuoliai. Pagal šventyklos įstatus jie negali turėti jokios nuosavybės, išskyrus drabužius, asmeninius higienos įrankius, lietsargį ir puodelį. Jie neturi teisės prisiliesti prie pinigų bei juos valdyti.veinuoliai-rytiniu-ismaldu-metu.jpg Aukos dedamos į specialius krepšelius ir niekada neperduodamos asmeniškai vienuoliams. Ankstų rytą, apie 5 valandą, visi vienuoliai išeina į gatves su puodeliais rankose. Pagal paprotį, kiekvienas vienuolis turi ryšius su tam tikra šeima, kuri jį pavalgydina bei pripildo jo menka indelį ryžių.
Valgo vienuoliai iki vidurdienio, likusią dienos dalį – vanduo arba sultys. Persimiegojimas Budos tarnams negresia, nes tam skiriama tik 4 val. per parą. Energijos suteikia meditacija, kurios subtilybės reguliariai aptariamos su mokytojais bei tarpusavyje.stupa-kuthodaw-paya.jpg Skirtingai nuo indiškos jogos, Mianmaro vienuolių meditacijos tikslas ne palaiminga būsena, bet sąmonės kontrolė stebint savo vidinius procesus, reguliuojant kvėpavimą ir jausmus. Prašviesėjimo būsena, kuri pasiekiama meditacijos metu, atveria vidinę išmintį, atskleidžia sąmonės struktūrą bei jos beribes galimybes, atpančioja sąmonę nuo materialių objektų, kvailų įsitikinimų ir įpročių. Karminės jėgos tavęs daugiau nebevaldo. Tokia meditacijos kryptis vadinama vipasana (Hinajanos budizmas).
Moterų vienuolynai Mianmare gyvena pagal visai kitokią dienotvarkę. Dailiosios lyties atstovės dažniausiai čia apsistoja visam gyvenimui. sandamunio-pagoda.jpgJos prašo išmaldos gatvėse ir už tai atsidėkodamos gieda maldas. Beje, jos, skirtingai nei vyrai, gali imti ir aukojamus pinigus. Vienuolės vaikšto rožiniais apsiaustais, skuta galvą kaip vyrai ir dengia ją keletą kartų sulankstytu raudonu audiniu. Beje, moterys visos žandus ir nosis yra išsitepusios geltonu medžio žievės kremu. Apsauga nuo saulės jau tapo ir mada.

Laisvalaikis šventyklose

Laisvu nuo darbo laiku gyventojai keliauja po šalį ir stengiasi aplankyti kuo daugiau vienuolynų. Šventyklų teritorijoje vaikštoma basomis, čia nuolat palaikoma ideali tvarka ir švara. Neretai stupos stovi aukštai ant kalno ir į jas veda šimtai ir tūkstančiai laiptelių,stai-taip-papuostas-darmblys.jpg einančių iš visų keturių pasaulio pusių. Vienuolynai dažnai būna simetrinės formos su Budos altoriumi kiekviename iš keturių sparnų. Lankytojai užsikabaroja tais laipteliais ir ilgas valandas praleidžia medituodami, gilindamiesi į save. Labiausiai pamėgtose pagodose yra „norų išsipildymo salelės”, kur Mianmaro gyventojai išsako savo įgeidžius bei svajas. Neretai aukų dėžutės statomos toliau nuo maldininkų,buda-kyauktawgyi-paya-viduje.jpg arba jos nuolat juda, sukasi ratu. Tai padaryta tam, kad lankytojai galėtų išbandyti savo taiklumą ir stengtųsi monetą pataikyt tiksliai į viduriuką – daugiau galimybių, kad visi norai išsipildys.
Pagodą supa Budos, simbolizuodami įvairias svaitės dienas. Tai sėdintis Buda, stovintis Buda, gulintis Buda… Meldžiantis tam tikros dienos Budai, jam dovanojamos gėlės, apliejamas šaltu vandeniu, kad lengviau pakeltų alinantį dienos karštį. Švenčiausia budistų vieta yra Svedagono šventykla, kurią per gyvenimą turi aplankyti budistas.

Natų garbinimas ir muštynės

Be klasikinio teravados budizmo, egzistuoja tikėjimas į gamtos dvasias – natus. Tai lyg mūsų pagonybė. Visais laikais kariai ir valdžia stengėsi uždrausti ar bent kiek apriboti natų kultą, bet tai buvo bergždžias reikalas. Natų karalius, Tadžjaminas pagal legendą gavo Mokymą (palaiminimą) iš paties Budos.vietiniai-tvirtai-tikintys-ir-nepralenkiami-kovotojai.jpg Šamanų ritualai, susiję su natų kultų, mediumo būsena, kai apeigų dalyvį apninka natai – labai dažni reiškiniai Mianmare. Šventės (pve), budu-cia-apstu.jpgskirtos natams, dažnai pabaigiamos girtuokliavimu ir narkotikų vartojimu. Apgirtimas laikomas natų įtaka bei priartėjimu prie jų pasaulio. Daugelis tokių švenčių būna gana triukšmingos ir baigiasi siautulingomis muštynėmis. Beje, kovos čia daug kietesnės nei kaimyninis Tailando boksas. Čia viskas galima. Pvz.: trypti priešininką… Negalima tik kandžiotis bei griebti už plaukų. Taip buvo prieš 1000 metų, Pagan karalystės epochoje, kuomet Mianmaras buvo organizuota valstybė ir nuo jos kariaunos drebėjo visas regionas. Geriausi kariai buvo atrenkami karaliaus apsaugai. Didvyriai be jokio gailesčio, nepaperkami, visiškai atsidavę savo valdovui, kurį garbino kaip gyvą dievą.
Dabar, kaip ir seniau, per didžiąsias natų šventes prie ringo spiečiasi daugiatūkstantinė minia. Kovos aikštelės centre – milžiniška Budos statula. Ant laiptelių, vedančių į ringą, žmonės palieka dovanas – žvakes, gėles, bananus, kokoso riešutus, butelius su „Budvaizerio” alumi. Tropinis karštis. 100 % drėgmė. mes-pasiruose-atremti-bet-koki-puolima.jpgJuokas, linksmybės, muzika. Surikiuoja priešininkus, surenka pinigų sumas.kariai-treniruojami-kasdien-nuo-ryto-iki-vakaro.jpg Pasirodo pirma kovotojų pora. Juodose akyse narsa ir neapykanta, išugdyta per amžių amžius. Tėvas ir motina ruošia sūnus kovoms, kiekviena šeima griežtai saugo savo treniruočių paslaptis, perduodamas iš kartos į kartą. Dažniausiai tokie kovotojai-kamikadzės gimsta neturtinguose šeimose. Boksininkai atlieka ritualinius šokius išsilaisvinimui nuo piktųjų dvasių. Netrukus jie pradės kovoti ir vienas iš jų pasiliks amžinai gulėti. Apie 50 % boksininkų žūva…

Mandalajaus siurprizai

Tai didžiulis chaotiškas miestas, išsidėstęs aplink vidinį karaliaus miestą. Didžiulė miesto siena pastatyta 1857 m. karaliaus Mindono iniciatyva, apsupta plačiu vandens kanalu, per kurį permesti keturi tiltai. Šie rūmai yra taisyklingos kvadrato formos, prašmatnūs ir didingi. mandalajus-istisas-auksiniu-pagodu-miestas.jpgTai tik dalis viso to grožio, nes per daugybę karų rezidencija stipriai buvo bombarduojama anglų ir japonų kariaunų. Mandalajus labai išdraikytas, didesnio dėmesio vertos tik senovinės Avos bei Anarapuros sostinės.
Virš Mandalajaus iškyla didžiulė kalva, ant kurios suręstas vienuolynų kompleksas. Didžiulis Buda rodo į apačią, į Mandalajų, kurio įkūrimą jis ir numatė. Į apačią nuo šio vienuolyno veda galerijos su tūkstančiais laiptelių. Aplinkiniuose miškuose gausu vienuolynų ir budistinių stulpų.
Šiaurės rytinėje miesto dalyje stūkso Kutodav Paja vienuolynas su 729 karaliskuju-rumu-sargybiniai-mandalajus.jpgakmeniniais pavilionais, kurių kiekviename yra po vieną „puslapį”. Iš jų visų susideda visas Tripitakos tekstas (budos kanonas Pali kalba). Tokią knygą jūs perskaitysite tik per 450 dienų, ir tik jei be perstojo kasdien skaitysite. 1900 m. Budos mokymas nuo akmens buvo perkeltas ant popieriaus – susidarė 38 tomai po 400 puslapių.
Mandaluje yra didžiulis kinų kvartalas su naktiniu turgumi. Čia visada labai gyva ir galima gauti visko, ko tik geidžia širdis.

Begemotai ir dresuotos katės

Inlo rajono kaimuose – didžiulės užtvankos, kuriose turškiasi didžiuliai buivolai, bet taiklūs ir mieli kaip begemotai. Paplaukę skersai ežerą daugiau kaip 20 km, papuolėme į pelkių kaimą. Jis visas yra ant polių, susisiekimas įmanomas tik vandeniu. Kartą per savaitę šičia vyksta didžiulis plaukiojantis turgus, į kurį su valtelėmisstai-tokia-toji-skalbykla.jpg suvažiuoja prekeiviai iš aplinkinių vietų. Mes yrėmės pro plaukiojančius sodus, kuriuos prie dugno pritvirtindavo kartimis, kad ryte jie nebūtų atsidūrę pas kaimyną.stai-tokie-turtingesniu-vietiniu-nameliai.jpg Praskriejome su motorine valtimi pro daugiaaukščius medinius namus ir dvarus, vienuolynų centrus ir plaukiojančias šventyklas. Matėme vietinius gyventojus, kurie stovėdavo savo valtelėse ir irkluodavo tik kojų pagalba, nes rankomis traukė tinklus. Gilumoje šių beribių balų yra nepaprasto grožio milžiniškas vienuolynų kompleksas Phaung Do U Kuang su gausybe auksinių budų.vietiniu-namelis-kuriam-daug-nereikia.JPG
Plūduriuojančiame mediniame Pga Phe Kjung vienuolyne vienuoliai valandų valandas užsiiminėja su katėmis. Jos taip papuošiamos, išdresuojamos, kad gali iš bet kokių padėčių, užsimerkusios šokinėti per siaurus žiedus.

Tūkstančio Budų ola

Kitą rytą patraukėme į Pindajų (Šanio apylinkės), kur yra vienas iš pasaulio stebuklų – 8094 budų ola. Šansiai, baimindamiesi mianmariečių įsiveržimo, surinko visas budas ir paslėpė šioje oloje. Į ją iš visų pusių veda laiptelių galerijos. Prie įejimo –kitas-puikus-valgis-visokie-skrajojantys-ir-ropojantys-gyviai.jpg medinis paviljonas, apipavidalintas astrologinėmis mandalomis, auksinė stupa ir daugybė auksinių budų. Kitoje salėje tūkstančio akmeninių budų labirintas, kuriame gausu jaukių vietelių, skirtų meditacijoms. Toliau eina visa eilė salių su stalaktitais bei povandeniniais ežerais, apšviestais budistiniais altoriais. klasikiniai-turistu-suvenyrai.jpgPindavaus olos – mėgstama maldininkų ir turistų vieta.

APIE ŠALĮ:
Mianmaras, pietryčių Azija. Kaimyninės šalys – Indija, Kinija, Tailandas, Laosas.
Plotas – 671 kv. km
Sostinė Jansonas – 2,5 mln. gyv.myanmaro-zemelapis.jpg
Valdymo forma – Laikinoji karinė vyriausybė
Šalis po 1988 m. sukilimo buvo uždaryta.
Nuo 2000 m. atvira turistams.
Gyventojų – 45 mln.
Gyvenimo trukmė – 58 metai
Raštingumas – 84%
Televizorių tūkstančiui žmonių – 4kaimo-susirinkimas.JPG
Kalba – birmiečių (ofic.), karenų, šanų, anglų.
Pagrindinė religija – budizmas (Hinajanos kryptis) – 91%, musulmonų – 4%, krikščionių – 4%
Piniginis vienetas – kijatas (MMK) lygus 100 pijų.

PATARIMAI
Bankomatų nėra, todėl būtina vežtis grynus pinigus.
JAV dol. Kursas – 800-1000 kijatų, kasdien keičiasi.derliaus-nuemimo-ikarstyje-ir-vienas-lauke-karys.jpg
Pinigus geriausiavietiniai-pinigai.jpg keisti gatvėje, patartina sostinėje Jansone. Bankuose kursas labai nepalankus. Keitėjai patys susiranda turistus.
Pigiausias skrydis iš Bankoko – į abi puses apie 140 JAV dol.
Jokiu būdų nepatariama naudotis vietinėmis oro linijomis.tipiskas-mianmaro-gatviu-maistas.jpg
Prieš vykstant į Mianmarą, kaip ir kitas Azijos šalis, būtina pasiskiepyti nuo užkrečiamųjų ir tropinių ligų.
Geriausias laikas keliauti: lapkritis-vasaris, tuomet mažiausiai lyja ir nėra karšta.
Jeigu jūs vyksite į Raktine pakrantę, geras laikas yra kovas-gegužė.
Tai pigiausia Azijos šalis, kurioje keliauti yra visiškai saugu. Maistas labai pigus, ypač vaisiai ir daržovės.
Visur būtina derėtis.



Dano Pankevičiaus pasakojimą užrašė Vytautas Nosevičius

DALINTIS