Atostogų idėja. Koso sala – saulė, jūra ir graikų svetingumas

Pranas Zipiškis.

Jei dar nenusprendėti, kur atostogauti, viena iš pigiausių ir patraukliausių, pamažu lietuvių atrandama Koso sala, Graikijoje. Paieškojus,ir dabar dar galima nugriebti vieną kitą pigių skrydžių bilietą. Viešbučius pigiausia rezervuoti www.superkeliones.lt. Kodėl Koso sala? Kosas nuo pernai, atsiradus pigiems skrydžiams, tapo itin patrauklia atostogų vieta. Geras poilsis už teisingą kainą, taip apibūdinamos atostogos šioje Graikijos saloje. Mieli žmonės, gyvenantys daugiausia kalnuose, ožkos, katės, tarpstančios alyvuogės, figos, migdolai, kurių skonį sustiprina feta ir jūrų gėrybės. Ir, aišku, žydra Egėjo jūra, skalaujanti 112 km salos pakrantę. Sakoma, kad ši sala yra žalesnė nei kitos, ir neretai vadinama plūduriuojančiu sodu. Puikūs viešbučiai gerokai aukštesnio lygio, nei Turkijos pamėgtuose kurortuose, naujesni ir pigesni. Kai kuriuose iš jų gali pliuškentis savo kambario baseine. Sala turi seniausius laikus menantį paveldą.

Ką aplankyti saloje

Salos viduryje pūpsantis labai žalias, apipintas tradiciniais mažais kaimeliais Dikeos kalnas (842 m) – puiki vieta pasivaikščioti. Žymiausias kalno kaimas – Zia, kuriame gausu restoranų, panoraminių vaizdų, ir daug suvenyrų bei tradicinio graikiško maisto parduotuvių (prieskoniai, medus, migdolų ir cinamono likeriai). Restoranai rengia „graikiškas naktis“ su gyva muzika ir šokiais. Verta aplankyti šalia esančią Polia pilį. Pasivaikščiojimui įrengtas pažintinis takas, nemažai bažnytėlių. Keliaudami žvalgykitės ir po kojomis – čia pilna didelių driežų.

Pietinėje Koso salos dalyje įdomi vietovė Therma – vulkaninės kilmės paplūdimys su juodu smėliu ir akmenimis. Iš žemės trykštantis apie 90 laipsnių karščio vanduo teka į jūrą. Įdomu stebėti ir panirti į bangas, nebijokite, neišvirsite, nes vanduo, susimaišęs su jūros vandeniu, atvėsta. Thermą rasite apie 6–7 km nuo Koso miesto, pietų link.

Šiaurės vakaruose pamėgtas miškas Plaka. Jame tarp pušų savo grožį demonstruoja saugomi povai. Puiki vieta pasivaikščiojimui šeimoms su vaikais. Jį rasite už kaimo Antimachia pakeliui į kaimą Kefalos.

Kefala – tipinis šiuolaikinis miestelis, keli senesni namai ir didesnė cerkvė. Čia tikrose graikiškose kavinėse laiką leidžia vyrai.

Saloje yra bizantinių koplytėlių. Jos lankomos, kada nori, tereikia pasukti duryse esantį raktą ir įeiti.

Keliaujant po salą užburia laukinė gamta, čiobrelių ir kitų žolynų kvapai, ožkų skambaliukų aidėjimas.

Koso miesto įžymybės

Pagrindinis salos uostas, turizmo bei kultūros centras yra Koso miestas. Jo puošmena – uosto prieigose stūksanti XIV a. tvirtovė, kadaise pastatyta Šv. Jono riterių ordino. Priešais šią pilį auga senas (500 metų) tarsi milžinas platanas, vadinamas Hipokrato medžiu. Graikai sako, kad šioje vietoje augo Hipokrato pasodintas medis, kuris šioje saloje gimė ir po juo mokė savo studentus. Tai vienas seniausių ir didžiausių Europos medžių, saugomas valstybės. Jo kamienas yra 12 m skersmens. Medicinos tėvas – vienas iš salos įžymybių. Kose yra jo muziejus. Netoli Koso miesto (3–4 km į vakarus) yra išlikę Asklepiono – graikų ir romėnų medicinos ir gydymo dievo Asklepijaus – šventyklos griuvėsiai. Į šventyklas plūsdavo piligrimai, tikėdamiesi pasveikti, o jiems pagalbą teikdavo Asklepijaus šventikai. Tikėtina, kad Koso Asklepione savo karjerą pradėjo ir garsiausias senovės graikų gydytojas Hipokratas. Saloje savo pėdsakus – koplytėles olose paliko ir pirmieji krikščionys.

Antikos laikais Kosas buvo vienas gražiausių Graikijos pakrančių miestų. Kadaise jį juosė 4 km ilgio siena, kurios fragmentų galima ir šiandien pamatyti senamiesčio gatvelėse. Čia yra ir daugiau išlikę antikos palikimo. Restauruotas romėnų teatras (Odeonas, II–III a.), o pirmosios 9 eilės yra originalios, iškaltos iš marmuro.

Dauguma salos antikinių radinių saugomi Koso archeologijos muziejuje. Čia eksponuojamos romėnų epochos statulos, įspūdingos Casa Romana viloje aptiktos romėnų mozaikos, keramikos dirbinių kolekcija…

Antimachios gyvenvietėje ant kalvos iškilusi venecijiečių tvirtovė, baigta statyti XV a. Už tvirtų pilies sienų išlikusios dvi bažnyčios, taip pat kitų statinių liekanų. Iš pilies atsiveria puiki apylinkių panorama.

Gyvenimas Kose pradeda virti naktį. Jaunimas traukia į specialią barų gatvę (Bars Street).

Nors turizmo plėtra pastaruoju metu Kose buvo itin sparti, lyginant su Rodo sala, Kosas yra šiek tiek mažiau komercinis. Tolėliau nuo pagrindinių kurortų nutolusiose vietovėse gyventojai išlaikę autentišką gyvenimo būdą ir tradicijas.

Vienas populiariausių ir triukšmingiausių kurortų Koso saloje – Kardamena, tuo tarpu geriausi, balto smėlio paplūdimiai – Marmari tingaki ir Mastichiari kurortuose, šiaurinėje salos dalyje. Koso ir Psalidi paplūdimiuose yra daugiau žvyro arba akmenų, tačiau vietiniai sako, kad čia švariausias vanduo maudytis.

Salos pakrantes pamėgę burlenčių ir jėgos aitvarų sporto entuziastai. Be to, iš Koso salos patogu pasiekti ir kitas Dodekaneso salas.

Pasižvalgymai po salas

Dodekaneso salyną, kuriam priklauso ir Koso sala, sudaro 12 didesnių ir 150 mažesnių Graikijos salų. Jos pabirusios Egėjo jūroje prie pietvakarinių Turkijos krantų, į šiaurės rytus nuo Kretos salos. Salos turi turtingą istoriją ir daugumoje jų galima rasti bizantiškų bažnyčių ir viduramžių pilių. Iš visų 163 salų 26 yra apgyvendintos. Didžiausia iš jų yra Rodo sala (1 400,7 km²), trečia pagal dydį – Koso sala. Iš jos kasdien galima laiveliu lankyti vis kitą. Pakeliaukime po keletą jų.

Kalimno (Koso šiaurėje) sala mėgstama nardytojų, lengvai pasiekiama iš mažo Mastichari uosto per maždaug 25 min. laiveliu. Čia galite rasti ir tradicinių, vandenyje augančių kempinių, arba jų įsigyti. Pagrindinis salos miestas – Pothia su tipiškais spalvingai namais, žuvų tavernomis ir uosto promenada.

Nisiros (Koso pietuose) yra vulkaninės kilmės sala, pasiekiama per 1 val. laiveliu iš Koso miesto ar Kardamenos kaimo. Čia yra lankomas ugnikalnis. Puiki proga pamatyti jo kraterį, garuojančią žemę ir geltoną nuo sieros peizažą, o vėliau atsipalaiduoti tiks dailus Mandrakio miestelis.

Patmas (Koso šiaurė) yra ortodoksų religijos sala ir pasiekiama per 2 val. nuo Koso uosto. Žinomas dėl vienuolyno ir pilies bei Apokalipsės olos. Taip pat matysite senų tapybos darbų, senovinių bažnyčių ir kunigų drabužių. Tai UNESCO paveldas. Aplink vienuolyną yra kosmopolitiškas Choros miestelis, žavintis įspūdingu Egėjo jūros vaizdu iš kavinukių.

Rodas (Koso pietūs) – žymioji riterių sala, pasiekiama per 2,5 val. laiveliu. Įspūdingas senas miestas su senais pastatais, mečetėmis, didžiojo magistro rūmais. Siaurose gatvelėse gausu suvenyrų parduotuvių, kavinių, turgus.

Bodrumas (Koso rytai) – jau Turkijos teritorija. Iki jos apie 35 min. laiveliu. Jei neteko būti Turkijoje, pasidėsite pliusiuką apsilankę, pasidžiaugsite daugiakultūrinio miesto kerais. Uoste žvilgsnį prikausto mediniai laiveliai, o netoli jo nusidriekęs per gatveles garsusis turgus su suvenyrų, prieskonių parduotuvėlėmis ir butikais.

Nuo Koso salos patogu keliauti po 3 salas tipišku graikų laiveliu „Kaiki“. Jame – barbekiu pietūs su kapitonu, daug maudynių ir nardymo žydrame vandenyje.

 

DALINTIS